Češky podlehly Norkám po boji

Veliký házenkářský svátek se konal v pátek v podvečer na hale UP. Tým olympijských vítězek z Pekingu i Londýna zavítal na Hanou, aby poměřil síly s domácím reprezentačním výběrem. Na rozdíl od středečního utkání hraného ve Zlíně (23:24) tentokrát se v sestavě Norek objevily i dvě největší opory – pivotmanka Heidi Løke a brankářka Katrine Lunde Haraldsen a na hře norského celku to bylo velice znát.

Jediný okamžik vedení (1:0) si domácí hráčky užily hned v 1. minutě kdy sedmičku, kterou vybojovala olomoucká odchovankyně Hrbková s přehledem proměnila Kutlvašrová. Začátek utkání byl v obrovském tempu, hrálo se nahoru, dolů, Norkám se ale dařilo v postupném útoky, zatímco Češky několikrát ztroskotaly ve vyložených příležitostech na Haraldsenové. Když se k tomuto připočetly i zbytečné ztráty z dohrávky do pivota naskočilo skóre v 7. minutě na hrozivých 2:6.

Poté se domácí konečně uklidnily, uvědomily si, že s Norskem nemohou hrát otevřenou partii a začaly postupně stahovat náskok, přičemž se soustředily hlavně na tvrdou a pohyblivou obranu. V 18. minutě už jediná zástupkyně aktuálního kádru DHK Zora v sestavě Salčáková snížila z rychlého brejku na 5:8 a zdálo se, že Norský brankostroj je zastaven. Trenér Hergeisson si vzal oddechový čas, aby své svěřenkyně uklidnil a odnesly si do šaten alespoň aktuální náskok. Time ale kýžený efekt nepřinesl a když poté Lucie Satrapová v české brance předvedla několik skvělých zákroků, zdálo se, že domácí tým má v závěru poločasu více sil.

Norský trenér ale vytáhnul své eso z rukávu v podobě pivotmantky Heidi Løke. Aktuálně nejlepší házenkářka světa ukázala, proč si ji tak cení i v týmu vítězek ligy mistrů a za závěrečných 7 minut poločasu, které pobyla na hřišti, vnesla do severského týmu klid, který jim tolik scházel. Svou výjimečnost dokázala čtyřmi vstřelenými brankami, stejně tak ale i organizováním obrany. Do šaten se tedy šlo za stavu 10:14.

Druhý poločas začal o poznání pomaleji a nervózněji, Norky však pomalu zvyšovaly svůj náskok a velikou šanci definitivně odskočit jim dala v 36. minutě Kurtlvašrová svým vyloučením na 2 minuty. Severský celek početní výhodu ale nijak zužitkovat nedokázal, naopak velice dobře hrající Hrbková dvěma individuálními akcemi snížila na 15:18. Když v dalším útoku po skvělé kličce dohrála do křídla zakončující Crhové bral si hostující kouč opět oddechový čas za stavu 16:19.

Domácí se nenechaly nijak rozhodit a po oddechovém času pokračovaly v koncentrované hře, dobře bránily, za nimi skvěle chytala Satrapová a povedlo se i několik přechodů do rychlého protiútoku. Bohužel chybka přišla v nejméně vhodnou dobu, když Salčáková ze 7m hodu selhala a místo snížení na 17:19 soupeř naopak odskočil. O zdramatizování se postarala opět Hrbková, která ve druhém poločase všechny své spoluhráčky převyšovala jak aktivitou, tak kvalitou a v 51. minutě dokonce snížila na rozdíl jediné branky 19:20.

V tuto chvíli se probralo i trochu mátožné publikum a začalo hnát Češky za vidinou vítězství. Fanoušci olomoucké Sigmy dokonce nachystali pro děvčata choreo, zbytek haly se nechal strhnout a najednou se fandilo jako ve finále mistrovství světa.

Norský tým ale ukázal svou zkušenost s těžkými zápasy a atmosféru si očividně užíval. Několika snadnými góly z brejků, či po dohrávkách do křídla opět odskočil a suverénně si dokráčel pro zasloužené vítězství. Nezabránila tomu ani v poslední minutě střídající Müllnerová, která ze 7m hodu skvěle vychytala Skograndovou. Konečný výsledek 22:25 je nicméně dobrou vizitkou domácího týmu a velkým povzbuzením v přípravě na mistrovství světa, které v prosinci hostí Srbsko.

Česká republika – Norsko 22:25 (10:14)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Müllnerová, Knedlíková 1, Borovská 1, Keclíková, Chrenková 1, Salčáková 3, Růčková 3, Kutlvašrová 2, Vítková 1, Hrbková 5, Crhová 2, Selucká, Adámková, Matoušková 3, Janoušková. Trenéři: Jan Bašný, Jiří Mika, Jan Bělka.

Sestava a branky Norska: Solberg, Haraldsen, Molid, Oftedal 4, Alstad 4, Løke 7, Blanco 1, Breivang, Skogrand, Hammerseng-Edin, Sulland, Kristiansen 3, Gossé 3, Jakobsen 3, Yttereng.
Trenéři: Thorir Hergeisson, Mia Hermansson Högdahl, Mats Olsson.

Rozhodčí: Novák, Hanák Diváků: 1400 Vyloučení: 1-0 7m hody: 4/3 – 1/0

Okomentuj jako první článek "Češky podlehly Norkám po boji"