FOTO: Amatérská repre postoupila do finále Mistrovství Evropy ve fotbale

Fotbaloví amatéři z výběru Olomouckého kraje dokonale zužitkovali výhodu domácího prostředí a po vítězství v šesté kvalifikační skupině postoupili do závěrečných finálových bojů Mistrovství Evropy.

K výhře ve skupině a tedy i k postupu měli před posledním zápasem proti našim východním sousedům nakročeno velmi dobře. Po remíze proti německému výběru 2:2 a výhře proti Izraeli 3:0 stačila svěřencům Karla Trnečky případně i remíza.

Této skutečnosti byla přizpůsobena i taktika: „Samozřejmě jsme sledovali vývoj druhého zápasu, a když po první půli Izrael vedl, nabádal jsem kluky, aby to moc neotvírali, protože i remíza mohla být postupová. Dnes jsme toho dopředu moc nepředvedli, ale kluky musím pochválit, že bojovali až nadoraz. Soupeř byl velmi kvalitní a jsem rád, že díky výborné hře vzadu jsme si nenechali dát gól.

Pokud o postupu uvažovali i reprezentanti Slovenska, museli zvítězit. „Já jsem s naším výkonem spokojený, podle mě jsme dominovali v průběhu celého zápasu. Byli jsme aktivnějším týmem, protože pokud jsme chtěli postoupit, museli jsme vyhrát. Hráli jsme tedy útočně, ale Češi velmi dobře bránili a byl to v podstatě zápas o jednom gólu,“ hodnotil duel slovenský kouč.

Taktice obou trenérů odpovídal i obraz hry, slovenský tým byl aktivnější, důraznější v osobních soubojích, více se mu dařilo v poli – ale jen po šestnáctku. V ní dominovala česká defenzíva. „Všechny zápasy jsme odehráli v podobném duchu, bohužel chyběl nám střelec, který by to vzal na sebe. A pokud nedáme branku, nemůžeme vyhrát. Měli jsme v mužstvu technické hráče a snažili jsme se prosazovat v soubojích na zemi jeden na jednoho, což se v prvním poločase dařilo zvláště Kočišovi, ale ve druhé půli už mu došly síly a nenašel se nikdo další, kdo by jej nahradil,“ posteskl si trenér Hájicek.

Obrovskou šanci ke skórování promarnili jeho svěřenci ve 34. minutě. Na centr z pravé strany si naskočil Magdolen, ale český gólman jeho hlavičku z bezprostřední blízkosti stačil zlikvidovat. Domácí výběr si v prvním poločase tutovou gólovku nevypracoval, jen občas se objevily jakési náznaky útočných snah. Což trenér Trnečka po zápase vysvětlil: „Taktika byla stanovena spíše defenzívní, spoléhali jsme na to, že se nám podaří když tak dát branku z brejku, no a když ne, skončí to 0:0. Netvrdím, že jsme primárně hráli na remízu, ale v těch hlavách kluků to je, to vědomí, že k úspěchu zbývá jen malý krůček. Což je pochopitelné, všichni hráči jsou amatéři  a na tyto situace nejsou tolik připraveni jako profíci.

Hned po změně stran se díky nedorozumění ve slovenské obraně dostal po dlouhém autu k míči Šinogl, ale jeho dorážka z malého vápna mířila nad branku. Poté se hrálo opět většinou na české polovině, ale domácí defenzíva stále odolávala a ke konci zápasu se českému týmu podařilo i několik nebezpečných brejků. S blížícím se koncem přibývalo na hřišti emocí, protože i jeden jediný gól mohl definitivně rozhodnout o výhře ve skupině.

Domácí výběr nakonec vybojoval cennou bezbrankovou remízu a po zprávě o výsledku druhého duelu hraném ve stejnou dobu v Řepčíně propukly přímo na hřišti české oslavy postupu do finále. Spokojen byl i trenérský matador Karel Trnečka: „Celkové pocity jsou dobré a vítězství ve skupině je nesporným úspěchem. Musím pochválit všechny hráče ve výběru a rovněž i realizační tým, který nám hodně pomáhal. Domnívám se, že tento úspěch pomůže hráčům i v jejich domovských klubech, že to podpoří jejich psychiku. Což by se hlavně nám v Nových Sadech velmi hodilo. Poslední dobou se nám moc nedařilo a postup ze skupiny by mohl hráče nakopnout k větší sebedůvěře a tím pádem i lepším výkonům.“

Jeho protivník na trenérské židli byl pochopitelně smutný: „Celkově jsem trochu zklamán, protože jsme měli mužstvo na postup. Ale jinak turnaj musím zhodnotit pozitivně. Organizace celé akce byla velmi dobrá a pro chlapce je to určitě obrovský zážitek.

Fanoušci byli úžasní, škoda, že jsme se nedostali do nějakého většího tlaku, což by diváky určitě vyprovokovalo ještě k většímu povzbuzování. Pro kluky to byl určitě obrovský zážitek hrát před tolika diváky a na tak kvalitním stadionu,“ uzavřel hodnocení úspěšného turnaje trenér postupujícího mužstva.

Česká republika (Ol. kraj) – Slovensko (západní část) 0:0

ŽK: 76. Navrátil P. – 21. Mišura.

Rozhodčí: Kuchin (KAZ) – Belski (KAZ), Živin (SRB).

Česká republika: Toman – Navrátil M., Bubeník, Samek, Šinogl (88. Zimčík), Kaďorek (59. Bříza), Navrátil P., Škoda, Woitek, Gargulák (65. Kopp), Banásik. Trenér: Trnečka.

Slovensko: Lacko – Schizsler, Horáček, Mišura, Krajčovič, Magdolen (67. Koprda), Švajlen, Korman, Kočiš, Šlachta (55. Roško), Hlaváč. Trenér: Hájicek.

Foto: Jiří Novotný.

01-RegionsCup.jpg02-RegionsCup.jpg03-RegionsCup.jpg04-RegionsCup.jpg05-RegionsCup.jpg06-RegionsCup.jpg07-RegionsCup.jpg08-RegionsCup.jpg09-RegionsCup.jpg10-RegionsCup.jpg11-RegionsCup.jpg12-RegionsCup.jpg13-RegionsCup.jpg14-RegionsCup.jpg15-RegionsCup.jpg16-RegionsCup.jpg17-RegionsCup.jpg18-RegionsCup.jpg19-RegionsCup.jpg20-RegionsCup.jpg21-RegionsCup.jpg22-RegionsCup.jpg23-RegionsCup.jpg24-RegionsCup.jpg25-RegionsCup.jpg26-RegionsCup.jpg27-RegionsCup.jpg28-RegionsCup.jpg29-RegionsCup.jpg30-RegionsCup.jpg31-RegionsCup.jpg32-RegionsCup.jpg33-RegionsCup.jpg34-RegionsCup.jpg35-RegionsCup.jpg36-RegionsCup.jpg37-RegionsCup.jpg38-RegionsCup.jpg39-RegionsCup.jpg40-RegionsCup.jpg41-RegionsCup.jpg42-RegionsCup.jpg

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "FOTO: Amatérská repre postoupila do finále Mistrovství Evropy ve fotbale"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE