Dalšími dvěma koly pokračovala 2. basketbalová liga a hráči SK UP v nich na domácí palubovce přivítali soupeře ze severní Moravy. Nejprve v sobotu porazili BCM Ostrava, v nedělním utkání pak o bod podlehli  Sokolu Karviná a tato ztráta by měla domácí tým docela mrzet, protože vinou zpackané první půle zápasu ani mohutný finiš na výhru nestačil.

Aktuální mrazivé počasí se bohužel přeneslo i do haly UP, protože uvnitř jejích prostor  panovala docela zima. Diváci, kteří na kterékoliv z obou utkání dorazili, si zimní oblečení raději ani nesvlékli a zapisovatelky u stolku časomíry se choulily v bundách s kapucí a v neděli k této výbavě přidaly i zimní rukavice. Skoro by se zdálo, že dostatečné vytápění se považuje v tomto zařízení za zhýralost a nemístný luxus.

V sobotním zápase domácích proti momentálně poslednímu týmu tabulky nešlo o to, kdo vyhraje, ale spíš o kolik. SK UP si hned v první čtvrtině vytvořil dostatečný náskok a ten si během zápasu vcelku pohodlně udržoval. Navíc hosté dorazili pouze se sedmi hráči, takže na nějaké velké střídání to v jejich případě moc nevypadalo. Nasazení a bojovnost domácích borců v celém utkání ale nebyla úplně stoprocentní, takže občas hosté snížili na přijatelnější bodový rozdíl. Jenže v okamžiku, kdy se zdálo, že zápas by se mohl zdramatizovat, tak vysokoškoláci zabrali a dali jasně najevo, že dnes rozhodně prohrát nemíní.

A tak jediným zajímavým momentem dnešního utkání byl debut španělského hráče Gonzala Martineze Terrera v dresu SK UP (momentálně začal studovat na Fakultě tělesné kultury UP). Při jeho premiéře jej přišly podpořit necelé dvě desítky jeho kamarádů a známých, takže divácké ochozy  nezely téměř úplnou prázdnotou jako obvykle. Jedna skupinka měla s sebou dokonce i transparent.

SK UP Olomouc –BCM Ostrava 92:82 (23:14, 47:33, 72:63)

Rozhodčí: Hecl, Junek. Fauly: 21 – 11. Trojky: 4 – 3. TH: 15/12 – 24/22.

SK UP Olomouc: Hein (14 b.), Sedláček (16 b.), Branda (6 b.), Štrubl (11 b.), Scripcaru 16 (16 b.), Zlámal (24 b.), Lukáš (3 b.), Strachoň, Terrero, Kašpar. Trenér: Korčák.

BCM Ostrava: Jozek, Lukáč, Urbánek, Král, Vašíček, Habily, Polák. Trenér: Fajta.

Nedělní zápas byl ale zcela jiný. Hosté z Karviné byli v prvním poločase jasně  lepší a díky jejich dobrému výkonu hlavně ve druhé čtvrtině se odcházelo do šaten za stavu 31:56. V tomto okamžiku by na nějaký zásadní obrat v zápase věřil jen velký olomoucký optimista.

Domácí tým se ve druhé čtvrtině několikrát zlobil na výroky rozhodčích a po jednom souboji se uprostřed hřiště strhla i menší strkanice. Olomoučtí hráči občas sice předvedli dobrou kombinaci, hostům  se ale dařilo proměňovat trojkové pokusy nebo při  úspěšné dvoubodové střelbě byli faulováni a následnou výhodu dalšího trestného hodu opět proměnili. Takže skóre v jejich prospěch neustále narůstalo.

Po poločasové přestávce to vypadalo, že v domácích dresech nastoupili  zcela jiní hráči. Na palubovce se objevil i Černošek a jeho přítomnost byla rozhodně znát. Domácí borci byli najednou všude, začali napadat své soupeře již pod jejich košem a velký náskok hostů se začal povážlivě ztenčovat. Jenže ke konci této části hry se domácím přestala dařit střelba a následné doskoky, sem tam se objevila nějaká ta chyba v rozehrávce a Karviná zase odskočila na větší bodový rozdíl.

Poslední čtvrtina přinesla drama se vším všudy a těch pár přítomných diváků během ní  určitě na chlad panující v hale rozhodně zapomnělo. Hned v první minutě se dvakrát vyznamenal domácí  Zlámal. Nejprve pod vlastním košem skvěle zblokoval finální přihrávku soupeře a po pár vteřinách uzmul v souboji míč robustnímu hráči hostů Halíkovi. Poté po sérii svých útočných akcí stáhli vysokoškoláci náskok Karviné na pouhých 6 bodů, ale hned poté hosté dvakrát z levé strany zaznamenali úspěšné trojkové pokusy. Nicméně domácí tým bojoval až do konce a jeho snaha se mu nakonec málem i vyplatila, protože postupem času neustále ukrajoval z náskoku soupeře až na mizivý rozdíl. Hostující borci v posledních minutách několikrát hrubě nesouhlasili s výroky sudích a nejhůře se s jejich verdikty vyrovnával Palát, který jinak ovšem předvedl výborný výkon.

Necelou minutu před koncem, když hosté vedli o dva body, měl domácí Scripcaru výhodou dvou trestných hodů, jenže proměnil jen jeden. Následný útok Karviné domácí ubránili a pět vteřin před sirénou se zmocnili míče. Dostali se s ním i pod soupeřův koš, dokázali dokonce i vystřelit, ale míč poskakoval po obroučce a ani snaha o dorážku nebyla úspěšná.

Z pohledu olomouckého týmu je velká škoda nepovedené první půle zápasu. Ani heroický výkon ve zbytku utkání, při němž hráči na lavičce příkladně hecovali své bojující spoluhráče, nakonec k plnému bodovému zisku nevedl. Ale kluci ukázali, že basket hrát umějí a že dokáží sehrát i do poslední vteřiny dramatický zápas, který diváka musí pohltit. Jen škoda, že těch fanoušků chodí tak málo. Kupříkladu dnes na vedlejší ploše souběžně probíhal zápas (snad) starších žaček a diváků – byť pravděpodobně hlavně z řad rodičů – tam bylo mnohem více než na tomto druholigovém utkání.

SK UP Olomouc –TJ Sokol Karviná  81:82 (15:20, 31:56, 55:68)

Rozhodčí: Hecl, Junek. Fauly: 22 – 22. Trojky: 6 – 8. TH: 28/19 – 20/13.

SK UP Olomouc: Scripcaru (27 b.), Štrubl (13 b.), Hein (5 b.), Zlámal (15 b.), Branda (6 b.), Černošek (12 b.), Hovorka (3 b.), Kašpar, Terrero, Strachoň. Trenér: Korčák.

TJ Sokol Karviná: Oswald (5 b.), Zbránek (30 b.), Micza, Sodomka (12 b.), Halík (7 b.), Smolka (17 b.), Palát (11 b.). Trenér: Vítek.

Okomentuj jako první článek "FOTO: Horké nedělní dopoledne na hale UP"