Pod vysokou sítí se vysokoškolačkám v této sezóně nedaří úplně podle jejich představ a když v 18. kole Extraligy žen navíc hostily suveréna soutěže z Prostějova, dalo se čekat, že zápas bude mít jednoznačný průběh. Jenže domácí dívky se vybičovaly k výbornému výkonu, a přestože prohrály ve třech setech, svým soupeřkám byly po celý zápas důstojným soupeřem. V každém setu se rozhodovalo až v jeho koncovce, kde se se nakonec projevila větší zápasová zkušenost a herní kvalita prostějovského týmu. Upřímný pozápasový potlesk diváků si domácí děvčata i přes porážku naprosto zasloužila.

Olomoucký tým zaskočil prostějovského favorita v úvodním setu odvážným, bojovným a kvalitním výkonem a prakticky neustále vedl až o pět bodů. Hosté sice začali po druhém technickém time outu postupně ztrátu stahovat (16:11, 16:15), stále to však byly vysokoškolačky, které měly o něco navrch. V koncovce vyhrávaly 23:20 a 24:22, jenže oba setboly ztratily. Totéž se jim pak „podařilo“ ještě pětkrát, zatímco úřadující mistryně i díky bezchybnému výkonu univerzálky Simonové svou druhou výhodu využily a maratonský set získaly poměrem 32:30.

Od té doby už se utkání odehrávalo víceméně podle papírových předpokladů, i když Olomoučanky rozhodně neodpadly a nadále kladly profesionálnímu protivníkovi tuhý odpor. Druhá sada se zlomila až za stavu 18:21, kdy Prostějov uhrál čtyři výměny v řadě a zvýšil na 2:0 ve svůj prospěch. Podobně se vyvíjela i třetí část střetnutí: univerzita v ní vedla ještě 8:5 a 9:7, od stavu 17:17 však uhrála již jen dva body.

Trenér Prostějova Miroslav Čada uznal, že domácí v utkání začali velice dobře. „My jsme měli velké problémy v obraně a zaslouženě jsme prohrávali. Až teprve v koncovce se nám to po nevyužitých setbolech soupeře podařilo zvrátit. Pak už byl náš výkon lepší, získali jsme větší jistotu v útoku a od druhé sady jsme měli zápas pod kontrolou,“ řekl Čada.

Kdybychom vyhráli první set, tak jsme mohli soupeře dostat víc pod tlak, ale bohužel se nám to nepodařilo. Prostějov se uklidnil a pak už byl lepší. Nemáme tak zkušené hráčky a ani tak kvalitní, jako je univerzálka Prostějova, která v klíčových momentech rozhodovala a hrála velkou roli. Pak je těžké udržet proti nim takové nasazení a kvalitu jako v první sadě. Pro nás dnes byla šance ještě uhrát první set, což se mělo stát, protože jsme tam měli několik vyložených šancí to udělat. Přestože naše družstvo chtělo a za nasazení a výkon je můžu tentokrát pochválit, tak pak už tam ta šance ani síly asi nebyly,“ uznal kormidelník vysokoškolaček Jiří Teplý.

Prostějov třísetovou výhrou v Olomouci jen potvrdil své očekávané prvenství po základní části extraligy, naopak vysokoškolačky po hladké porážce i vzhledem k souhře ostatních výsledků padají pro nadstavbu do druhé výkonnostní skupiny k Přerovu, Šternberku a SG Brno. Nejbližší zápas je ale čeká ve čtvrtek 29. ledna od 17 hodin na domácí palubovce v odvetě semifinále Českého poháru proti Olympu Praha, jenž bude na Hané hájit výhru 3:1 ze své haly.

SK UP Olomouc – VK Agel Prostějov 0:3 (-30, -18, -19)

Rozhodčí: Dziacký, Kostka. Čas: 89 minut. Diváků: 500.
Sestava Olomouce: Tinklová, Schandlová, Holásková, Kingová, Kojdová, Tomášeková. Libero: Hronová. Střídaly: Košická, Dedíková, Polášková.
Sestava Prostějova: Markevichová, Kargová, Simonová, Gambová, Borovinšeková, Weissová. Libero: Kovářová. Střídala: Soaresová.

Text: Adam Fritcher, foto: Jiří Novotný

Okomentuj jako první článek "FOTO: Prostějov to na palubovce UP neměl vůbec snadné"