VKUPBudapestHlavni

Na olomoucké palubovce se v rozmezí minulých tří dnů odehrály zápasy posledních kol Středoevropské ligy a domácí celek, pokud chtěl postoupit do závěrečných bojů, musel jak proti Slávii EU Bratislava tak i proti Vasas Óbuda Budapest zvítězit.

Vysokoškolačky tento cíl stoprocentně splnily a proudložily svoji skvostnou jízdu v letošní sezóně. O vítězství budou totiž bojovat i domácím proti Prostějovu, protože před necelým týdnem přehrály docela jednoznačně Ostravu.

V evropském poháru Olomoučanky nezapočaly cestu za postupem zrovna dobře, byť v úvodu vedly 3:0, o náskok záhy přišly a v technickém time outu prohrávaly 6:8. Vasas odskočil na rozdíl čtyř bodů (6:10), ale vysokoškolačky se dvakrát vytáhly na blocích a donutily hostujícího kouče vzít oddechový čas (9:10). Poté však přišla šňůra na servisu hostující Hardy a začalo to vypadat zle, když Univerzita ztrácela už šest bodů (9:15). Vzápětí však dokázala při servisu Martiny Michalíkové vyrovnat (15:15). Po smeči Bernardy Ćutuk vedla Olomouc 20:18, ale hostující tým dokázal otočit na 20:22 a set nakonec i vyhrál (22:25).

Druhý set začala Univerzita aktivně, když si vypracovala náskok 5:0 při podání Šárky Kubínové. Ač se její náskok v průběhu několikrát ztenčil na bod či dva, tak stále byla o krok před hostujícím celkem. V závěru Budapešť stáhla z 21:18 na 21:20, ale to bylo z jejich strany všechno. Vysokoškolačky po smeči Ćutuk vyrovnaly na 1-1 na sety.

Třetí set byl od úvodu v režii domácího týmu, který vedl v prvním technickém time outu 8:5. Poté ještě vedení navýšil na 14:9, ale Vasas dokázal snížit na 14:13 a 16:15. Ovšem domácí dokázaly odskočit na 20:16. V závěru setu excelovala na servisu Monika Dedíková, která zaznamenala tři přímé body v řadě a poslala domácí v utkání do vedení (25:17).

K postupu měly nyní oba týmy stejně daleko – potřebovaly vyhrát set. Maďarky se otřepaly z předešlých dvou ztracených setů a šly do vedení 8:5, které si držely až do druhého technického time outu (14:16). Pak začala úřadovat Univerzita, která uhrála šest bodů v řadě, a rozhodla utkání ve svůj prospěch (25:19).

Bodově se dařilo Dedíkové, která zaznamenala 18 bodů. Jen o bod méně měla chorvatská blokařka Ćutuk. Na dvojciferné číslo se dostaly ještě třináctibodová Napolitano-Šenková a 11 bodů měla Michalíková.

VK UP Olomouc – Vasas Óbuda Budapest (-22, 21, 17, 19)

Rozhodčí: Miklosic, Seifried. Diváků: 100.

Olomouc: Michalíková, Napolitano-Šenková, Dedíková, Strušková, Ćutuk, Dudová, libero: Sain, střídaly: Košická, Kubínová.

Budapest: Sklar, Pekárik, Rountree, Török, Hardy, Kountoura, libero: Lévai, střídaly: Durst, Németh, Szedmák.

Text: Tomáš Příhoda, foto: Jiří Novotný.