FOTOGALERIE: Olomoucký 1/2maraton

V první letní den se mnohé ulice krajského města zaplnily tisícovkami běžců, neboť se zde konal již pátý ročník populárního Olomouckého 1/2maratonu.

Na start hlavního závodu se postavil rekordní počet pěti tisíc aktérů a drtivá většina z nich vyrazila na zcela novou trať v duchu stále platného olympijského hesla „není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“.

Čelo závodu pochopitelně již od počátku patřilo profesionálním vytrvalcům, nicméně i tak došlo k obrovskému překvapení. Jednomu z horkých favoritů na vítězství Wilsonu Kipsangovi z Keni pomáhal rozběhnout závod jeho krajan a hlavně vodič Goeffrey Ronoh. A závod se tomuto „pomocníkovi“ povedl nakonec natolik skvěle, že dorazil do cíle nejen jako první, ale navíc i v rekordním čase. Z českých mužů dopadl nejlépe Jiří Homoláč, který na první místo ztratil necelých osm minut.

Mezi ženami si vítězství vybojovala Edna Kiplagat a svůj čas stlačila pod hodinu a devět minut. Olomoucká Petra Kamínková obsadila mezi českými závodnicemi výbornou bronzovou pozici.

Bez nadsázky se však dá říci, že vítězem se stal každý z běžců, který závod dokončil. A diváci, kteří ve velkém počtu lemovali takřka celou trasu, tuto snahu odměňovali neustálým povzbuzováním.

Fantastickou diváckou kulisu i letošní novou trasu si pochvalovalo mnoho závodníků. Ať už těch profesionálních nebo těch, co běhají jen tak pro radost. Jedním z nich byl i Karel Stržínek, který dorazil  ze Staré Vsi u Rýmařova. Tento borec ještě nevynechal ani jeden ročník olomouckého závodu a letos se účastnil také půlmaratonových závodů v Praze, Českých Budějovicích či Karlových Varech.

Mně osobně se dnes běželo dobře, docela vyšlo i počasí a nová trasa závodu je zajímavá. Jsem rád, že odpadla monotónní část trati po Velkomoravské ulici. Jen ten doběh do centra města po kočičích hlavách není pro závodníky ideální,“ zhodnotil svůj dnešní výkon a dojem ze závodu. A neopomněl pochválit i přihlížející diváky: „Ti dnes vytvořili skvělou atmosféru, myslím, že jejich povzbuzování, bubnování či tleskání pomohlo mnohému závodníkovi překonat případnou krizi. A pokud my běžci jsme v cíli za svůj výkon dostávali medaile, mnozí z diváků by si je zasloužili také.

Výsledky:

MUŽI: 1. Ronoh 1:00:17, 2. Kipsang 1:00:25, 3. Kimetto (všichni Keňa) 1:01:42

ŽENY: 1. Kiplagat (Keňa) 1:08:53, 2. Mogesová 1:09:23, 3. Alemayehu (obě Et.) 1:10:57

Foto: Jiří Novotný.

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/103051166887296915412/albumid/6027786770638468017?alt=rss&hl=en_US&kind=photo“ ]

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "FOTOGALERIE: Olomoucký 1/2maraton"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..