Krásné a nervydrásající drama vysokoškolačky nakonec nezvládly

Semifinálová série zápasů volejbalové UNIQA Extraligy žen mezi SKUP a Olympem Praha se uprostřed tohoto týdne přesunula do Olomouce. Vysokoškolačky mohly ve středečním zápase v případě své výhry strhnout průběžný stav série na svou stranu, leč nestalo se tak. I přes – z domácího pohledu – výborně rozehraný úvod utkání se z konečné výhry nakonec radovaly hostující dívky a jediná výhra je nyní  dělí od finálových bojů s favorizovaným VK Agel Prostějov, který  naprosto jednoznačně přes Královo Pole postoupil do finále.

Nesmírně vyrovnaný a nakonec i smolný zápas odehrály volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc před zraky svých fanoušků, před nimiž podlehly ve třetím semifinále extraligového play-off pražskému Olympu za více než dvě hodiny hry 2:3. Pražanky tak v sérii vedou 2:1 na zápasy a zítra budou mít opět v olomoucké univerzitní hale šanci na její úspěšné ukončení.

Za stavu 1:1 na zápasy začalo hodně důležité třetí semifinále vyrovnanou bitvou v úvodním setu. Olomoučanky od jeho poloviny několikrát vedly až o tři body, ale rozhodnutí přišlo až za stavu 23:22, kdy univerzita dvěma body v řadě urvala sadu pro sebe. Podobně se vyvíjelo i stejně dramatické druhé dějství, v jehož závěru měly Hanačky díky sérii tří uhraných míčů za stavu 24:22 dva setboly, jenže Olymp zakontroval čtyřmi body a vyrovnal na 1:1.

Tento moment si Olomoučanky asi nesly v hlavách i ve třetím setu, protože ze stavu 5:5 to při servisu hostující Hodanové bylo rázem 5:13. Domácí tým pak prohrával až o devět bodů (11:20), dokázal sice dvakrát snížit na čtyřbodový rozdíl (16:20, 18:22) a v koncovce odrazit hned tři setboly, vedlo to však pouze ke korekci stavu na konečných 22:25.

Do čtvrté části utkání ale vysokoškolačky vlétly jako vyměněné, rychle vedly 5:1 a 10:4 a nakonec pohodovou výhrou 25:17 dotáhly zápas do tiebreaku. V něm nejprve dokázaly otočit z 3:5 na 6:5, jenže od stavu 7:6 dostaly pět bodů v řadě a z tohoto direktu už se nevzpamatovaly. Olymp tak po výhře 3:2 vede v sérii 2:1 a je jedno vítězství od postupu do finále, kam už z druhé semifinálové série postoupil obhájce titulu z Prostějova.

Po dvou výsledcích 3:0 z Prahy to byl konečně zápas hodný semifinálové série play-off. Dnes to byla bitva, navíc se třemi úvodními nesmírně vyrovnanými sety. Moc mě těší to, že jsme tady měli ještě stabilnější přihrávku než doma. Velký zlom nastal v koncovce druhého setu, pak jsme celou třetí sadu vedli a v tiebreaku jsme skóre se štěstím otočili a dotlačili to až k vítěznému míči,“ oddechl si trenér vítězného Olympu Stanislav Mitáč.

Hodně důležitá byla koncovka druhého setu, kdybychom ji zvládli, tak se to mohlo vyvíjet úplně jinak. Jenže jsme se o svou šanci připravili vlastní nedůsledností. Druhý set celkově jsme nehráli vůbec dobře, do koncovky jsme mohli jít v daleko výhodnější pozici. Od té doby už jsme zase dělali ty naše šňůry tří čtyř obdržených bodů v jednom postavení, což se nesmí stávat a dnes nás to stálo celý zápas,“ hodnotil pro jeho celek smolný duel kouč Olomoučanek Jiří Teplý.

Čtvrtý semifinálový zápas se bude hrát v univerzitní sportovní hale zítra opět od 17 hodin a domácí celek v něm musí bezpodmínečně uspět, jinak se odsoudí „jen“ k bojům o ligový bronz.

SK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 2:3 ( 22, -24, -22, 17, -11)

Rozhodčí: Krtička, Antušák. Čas: 133 minut. Diváci: 550.

Olomouc: Tomášeková, Tinklová, Košická, Rutarová, P. Kojdová, Napolitano Šenková. Libero: Dreksová. Střídaly: Mátlová, H. Kojdová.

Olymp: Kvapilová, Mlejnková, Mudrová, Halbichová, Hodanová, Sládková. Libero: Dostálová. Střídaly: Škrampalová, Trnková, Kopecká, Jančaříková.

Text: Adam Fritcher. Foto: Jiří Novotný.

Okomentuj jako první článek "Krásné a nervydrásající drama vysokoškolačky nakonec nezvládly"