Polák Tomala překonal na Olomoucké dvacítce rekord

Chodecký závod ve sportovní chůzi zaznamenal již 47. ročník. Na kolonádu Smetanových sadů dorazil tentokráte rekordní počet 133 chodců všech kategorií, kteří již tradičně bojovali o body do soutěže družstev I. a II. atletické ligy, závod byl rovněž kvalifikací pro světový šampionát v Moskvě a mistrovstvím ČR veteránů na 10 km a 20 km.

Novinkou bylo zařazení Olomoucké dvacítky do mezinárodního chodeckého okruhu 2013 – International Race Walking Tour, jehož prvé kolo se odehrávalo v Olomouci. Hlavnímu závodu předcházely rámcové závody na 1,3 a 5 km pro žactvo, dorost, juniory a veterány. V chůzi na 3 km startoval olomoucký Václav Dostalík (vítěz I. ročníku v roce 1967), který jako jediný se zúčastnil všech dosavadních ročníků.

Na doplňkové desítce konané souběžně s dvacítkou zvítězila Polka Swargonová časem 45:30 min. před českým juniorem Motlem z Rumburku, který došel do cíle o vteřinu pomaleji.

K hlavnímu závodu mužů i žen na 20 km nastoupilo celkem 54 chodců, kteří soutěžili na novém asfaltovém okruhu v délce 1.300 m, který byl certifikován podle mezinárodních pravidel IAAF a ČAS. Hned po start se vytvořila vedoucí skupina skládající se převážně z polských chodců, kterým konkuroval Slovák Tóth. Překvapivě čelo závodu musel opustit osmý chodec londýnské olympiády Polák Nowak, který byl diskvalifikován.

Na desítce o prvenství již bojovali pouze Tomala z Polska a Slovák Tóth. Ve druhé polovině závodu polský reprezentant zrychlil a prošel cílem v novém rekordu tratě 1:20:30 hod. Tóth na druhém místě zaznamenal čas 1:21:50 hod. a na bronz dosáhl další polský chodec Brzozowski výkonem 1:22:20 hod. Nejlepší český chodec Ketner z Havířova skončil až na 15. místě časem 1:38:19 hod.

Ženskou dvacítku vyhrála Polka Buziaková časem 1:31:43 hod. před Virbaliteovou z Litvy (1:33:12) a českou reprezentantkou Pelantovou (1:34:13).

Okomentuj jako první článek "Polák Tomala překonal na Olomoucké dvacítce rekord"