Přidají třetí stříbro, nebo půjdou ještě výš?

Pořádně nabitou sezonou procházejí extraligové volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc. Za sebou již mají účinkování celkem ve třech soutěžích a v té čtvrté – nejvyšší domácí – pomalu míří do finiše. Pomohou jim evropské zkušenosti až na samotný vrchol, nebo převáží postupně se hromadící únava? Rozhodnou nejbližší dny a týdny.

Olomoucký volejbalový klub se po několika slabších ročnících v posledních letech opět pevně usadil mezi absolutní tuzemskou špičkou. Naplno to potvrdil v minulé sezoně, v níž obhájil ligové stříbro a dokonce do té doby suverénnímu vládci domácí scény Prostějovu uzmul Český pohár. A nechybělo málo, aby se v univerzitní hale na Lazcích dokonce slavil extraligový titul, o němž se rozhodovalo až v tiebreaku pátého finále v Prostějově.

Olomoučanky tak v nové sezoně opět dostaly příležitost představit se v pohárové Evropě, v CEV Cupu si však vybraly smůlu a vypadly hned po prvním dvojutkání s tehdejším lídrem německé Bundesligy Stuttgartem. Los si s vysokoškolačkami zažertoval také v Českém poháru, v jehož čtvrtfinále sice narazily na extraligového nováčka, zato však ambiciózní a kvalitními volejbalistkami nabitou Duklu Liberec. „Jsme velmi rádi, že jsme se přes tohoto silného protivníka dostali, v semifinále jsme si poradili i s nebezpečným Brnem na jeho palubovce, ale ve finále nás samozřejmě opět čekal Prostějov. Sehráli jsme s ním dobrý zápas, o pohárovou obhajobu jsme bojovali, nakonec jsme si však loňské pozice prohodili. Kdo ví, třeba to tak bude i v extralize,“ pousmál se trenér Olomoučanek Jiří Teplý.

A aby toho nebylo málo, jeho tým si vedle ligy, domácího poháru a CEV Cupu přibral ještě účinkování v prestižní Středoevropské lize MEVZA. „Do ní berou pouze pohárové zástupce svých zemi a nejlepší týmy z národních soutěží,“ upozornil Teplý. „Pro nás je hlavním přínosem účasti v MEVZE to, že v naší lize sice jsou kvalitní týmy, ale není jich zase tolik a zápasy s nimi se vlastně stále opakují. Středoevropská liga nám přinesla konfrontaci s celky na evropské úrovni, navíc jsme vyhráli její základní část a před Final four jsme si věřili na celkové prvenství. Do maďarské Békéscsaby jsme cestovali v situaci, kdy jsme hráli šest utkání během deseti dnů. Navíc pro finálový turnaj MEVZY jsme měli k dispozici pouhých deset hráček. Ukázala se tam síla našeho týmu, holky hrály prakticky na hranici svých možností. Finále s domácím celkem se konalo před bouřícím publikem, čemuž možná v tiebreaku podlehli i rozhodčí. Nakonec z toho bylo opět těsně druhé místo, před družstvem ale musím smeknout a věřím, že nás to nakopne i do nadcházejícího vyvrcholení sezony,“ přeje si zkušený kouč.

Za vystoupení na evropské scéně chválí tým také předseda VK UP Olomouc Jiří Zemánek: „Je obdivuhodné, jak to ten desetičlenný kolektiv zvládl. Bohužel jsme se opět zastavili těsně pod vrcholem až v prohraném tiebreaku, ale snad se to konečně otočí třeba právě v extraligovém play-off. Každopádně se jedná o trochu nedoceněný úspěch, který přišel v rozehrané sezoně a s poměrně úzkým kádrem. Rádi bychom poděkovali našemu svazu, jenž se nám snažil vyjít vstříc a umožnil nám vše termínově zvládnout,“ zmínil Zemánek.

Nyní už se vysokoškolačky mohou soustředit na jedinou soutěž, jíž je extraligové play-off. V něm mohou již tento čtvrtek postoupit mezi nejlepší čtveřici, pokud tedy zvládnou třetí čtvrtfinále s pražským Olympem. „Uděláme vše pro to, aby to vyšlo a nemuseli jsme cestovat ještě jednou do Prahy. Po čtvrtfinálové sérii chceme kvalitně zregenerovat a pak už nás čeká pravděpodobně semifinále s Ostravou, což by byla klíčová pasáž celé sezony. Určitě chceme opět až do finále, kde by nám stál takřka jistě v cestě letos znovu velmi silný Prostějov. Náš tým ale šlape, je připravený a snad to takto i vydrží. Prokázali jsme velkou vytrvalost, což by v play-off mohla být naše výhoda,“ hlásí Jiří Teplý.

A potvrzuje to také kapitánka olomouckého družstva Katarína Dudová. „Těch šest zápasů v deseti dnech bylo opravdu velmi náročných. To asi nepochopí nikdo, kdo nedělal vrcholový sport. Moc mě však potěšilo, že na Final four MEVZY v Maďarsku to nebylo vůbec poznat, odehrály jsme tam krásné zápasy a třešničkou na dortu pak bylo hned po návratu domácí televizní utkání s Libercem. V tak úžasné atmosféře se prostě nedalo prohrát, veškerá únava z nás v ní spadla. Teď bychom v případě třetí výhry nad Olympem měly mít dva týdny na přípravu a věřím, že se na vrchol sezony nachystáme dobře,“ je si jista Dudová před rozhodujícími bitvami svého týmu o ligový trůn.

Okomentuj jako první článek "Přidají třetí stříbro, nebo půjdou ještě výš?"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE