Tomáš Černý: Cítím, že je čas zkusit něco nového

Tomáš Černý v duelu s Rangers FC. Foto Miloslav Jančík

Další kompletně odchytanou sezonu ve skotské nejvyšší soutěži má za sebou brankář Tomáš Černý. Čtyřicet zápasů, sedm čistých kont, ale na druhou stranu sestup jeho Hamilton Academical FC do první divize.

V něm má ještě na rok smlouvu, ale jestli bude i příští rok působit na předměstí Glasgow se neví. Zájemci o jeho služby už krouží na fotbalovém nebi a Tomáš by se přesunu jinam nebránil. „Z mého pohledu klub jako Hamilton nemá takové ambice, jaké já teď mám, rád bych si zahrál o poháry a snažil se nějak rozvíjet a postupovat dopředu v kariéře. Já sám cítím, že by to byl dobrý čas zkusit něco jiného,“ přikyvuje šestadvacetiletý gólman.

Hamilton skončil v letošní sezoně na 12. místě a opouští Scottish Premier League. Vaše hodnocení sezony tedy asi nebude moc pozitivní, že?

Určitě ne. Byla to hodně složitá sezona, hlavně po výsledkové stránce. Byla spousta momentů, kdy jsem se cítil psychicky hodně dole, ale teď už to máme za sebou. Dopadlo to, jak to dopadlo a myslím si, že je čas se dívat dopředu. Už to spíš beru jako obrovskou zkušenost – hrát zápasy, kdy málokdo věří, že se vůbec dá něco uhrát a tak jít znovu a znovu  do dalších zápasů.

V samotném závěru sezony jste ještě dvěma výhrami vykřesali jiskry naděje a stáhli devítibodovou ztrátu na tři body. Víc už udělat nešlo?

Asi tam šance ještě byla, ale už by to byl malý zázrak, už jsme to nechali dojít moc daleko. Zvedli jsme se až ke konci a to bylo pozdě. Je to samozřejmě škoda, ale už se to stalo a musíme se dívat dopředu.

V čem byly největší příčiny letošního nezdaru?

I v minulých sezonách jsme dlouho bojovali o záchranu a až v závěru se nám podařilo se utrhnout a odskočit. Tabulka pak vypadala hodně dobře, když jsme skončili devátí a sedmí. Letos jsme takový finiš neměli a začali jsme hrát lépe až ke konci. Už bylo pozdě, ztráta byla taková, že se nedala dohnat.

Každý rok měl Hamilton velkou fluktuaci kádru, letos se nepodařilo sehnat kvalitní posily?

Já vidím jako největší problém, že se zase v létě kádr hodně obměnil. Záloha, která byla nejdůležitějším článkem, se úplně rozpadla. Dva hráči odešli do Anglie, kapitán byl zraněný dá se říct celou sezonu a nastoupil až v závěru, kdy se nám začalo trochu dařit.

Ve 38 kolech jste nastříleli jen 24 branek, byl tohle důsledek?

Skutečně jsme nebyli schopni dát gól. Měli jsme snad šest sedm zápasů v řadě, kdy jsme nedali branku a pokud už jsme se v zápase trefili, tak maximálně jednou. Hodně zvláštní také bylo, že hráči zejména v obraně, kteří předchozí sezony hráli dobře a dařilo se jim, tak neměli letos tak dobrou sezonu, nebyli tak stabilní. Za celou sezonu proti nám bylo šestnáct nebo sedmnáct penalt, což jsem v životě neviděl a bude to asi nějaký rekord. Nemyslím si, že jsme hráli nejhorší fotbal, ale bylo to absolutně neefektivní a zároveň vždycky někdo udělal chybu. Výsledky nebyly takové, jaké jsme si představovali.

Na druhou stranu moc branek jste také nedostávali, mohl jste být alespoň spokojený se svými výkony?

Já si myslím, že jsem hrál podobně jako předchozí sezony, ale výsledky nebyly. Tím, že jsem odehrál všechny zápasy, tak jsem asi nehrál úplně nejhůř, ale na druhou stranu vím, že předchozí sezony se mi víc dařilo. Ale je to dané tím, že když člověk chytá dobře a vyhraje se 1:0, tak se druhý zápas cítí skvěle, má větší sebevědomí. Ale když chytá dobře a prohraje se 0:1, tak to není stejná situace. Vítězství člověku dávají sebevědomí a pak chytá lépe. Já jsem se osobně cítil dobře a sezonu na to, jak se nám jako týmu nedařilo, tak osobně jsem ji celkem zvládnul.

Hovoříte o tom, že je důležité se dívat dopředu, jaká bude budoucnost Hamiltonu? Vzápětí po skončení sezony probleskly informace o sedmi hráčích, kteří odejdou.

Těžko říct, teď je období nejistoty, které je v podstatě každý rok. Těch hráčů, kteří už jsou pryč, je devět a majitel to možná bude tlačit tím směrem, že se bude snažit hrát s co nejvíce mladými hráči, nějak je vychovat. To je to, z čeho má peníze a co mu vycházelo v minulosti. V posledních dvou třech sezonách se prodali čtyři hráči do Anglie za velké částky a z jeho pohledu to není taková tragédie, že se spadlo. Může to přinést to, že se klub stabilizuje a že bude moc hrát zase více s mladými hráči a za pár let se zkusí postoupit zpět.

Co z toho vychází pro vás? Smlouvu máte ještě na rok, pro majitele ideální příležitost k tomu, aby vás ještě zpeněžil. Víte už něco bližšího o zájmu z jiných klubů?

Nic konkrétního nevím, agent pro mě usilovně pracuje a snaží se sehnat klub, který by zaplatil nějaké peníze a který by měl o mě zájem. Z mého pohledu klub jako Hamilton nemá takové ambice, jaké já teď mám, rád bych si zahrál o poháry a snažil se nějak rozvíjet a postupovat dopředu v kariéře. Což ty první tři roky bylo, pořád to šlo nahoru, ale tato sezona už se nikam dál neposunula. Já sám cítím, že by to byl dobrý čas zkusit něco jiného. Ale samozřejmě bude záležet, jestli bude zájem a jestli budou ochotní za mě zaplatit.

Jste připravený i na to, že byste příští rok chytal za Hamilton druhou skotskou ligu?

Je to určitě reálná možnost, protože tam mám smlouvu ještě na rok a pokud se nikdo neobjeví, tak tam budu hrát dál.

S majitelem jste se bavili o vaší budoucnosti?

Trochu jsme se bavili, majiteli je jasné, že má poslední šance za mě utržit nějaké peníze. Domlouval jsem se i s trenérem, který ze svého pohledu mě nechce pustit nikam, chtěl by, abych tam zůstal, protože potřebuje pár zkušených hráčů. Ale na druhou stranu ví, že pokud přijde nějaká nabídka, tak mě majitel prodá. Bude to záležet na tom, jaký o mě bude zájem.

Ve skotských médiích proběhla informace o vaší nominaci do reprezentace na Kirin Cup, je to pravda?

Je to předběžná nominace, finální nominace měla být oznámena během následujících dnů a týdnů (rozhovor vznikal 19. května – pozn. red.). S napětím čekám, jak to dopadne, jestli tam pojedu nebo ne. Potěšilo mě to, ale zároveň překvapilo, že přišla po sezoně, která se nám výsledkově nedařila. Dodala mi motivaci, říkám si, že se o mě trošku ví. Budu doufat, že to dopadne a že se do Japonska podívám.

EDIT: Do konečné nominace nakonec nebyl Tomáš Černý vybrán, Trenér Michal Bílek zvolil brankářkou trojici Petr Čech (Chelsea FC), Tomáš Grigar (Teplice), Aleš  Hruška (Příbram). Především nominace příbramského brankáře je velkým překvapením.

Máte nějaké plány na své oblíbené cestování?

Letos mám naplánované Thajsko, takže pokud by nominace nedopadla, pojedu se podívat tam.

Okomentuj jako první článek "Tomáš Černý: Cítím, že je čas zkusit něco nového"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE