Volejbalistky Olomouce zdolaly Olymp

23-SKUPBrno

Se základní částí extraligy se volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc rozloučily ve velkém stylu. V 18. kole nejvyšší domácí soutěže zvítězily v Praze na palubovce svého tradičního a velkého rivala Olympu 3:0 a do nadstavby tak jdou ze druhého místa. V matných výkonech z posledních týdnů naopak pokračuje Šternberk, jenž tentokrát doma nestačil v sokolském derby na Frýdek-Místek a prohrál 1:3.

Souboje Olympu a Olomouce bývají obvykle dlouhé a dramatické a nejinak zpočátku vypadalo i poslední utkání dlouhodobé části extraligy, v němž šlo domácím o udržení umístění v horní čtyřce před nadstavbou a Hanačkám o šanci na posun na druhou příčku. Těsné vedení se v prvním setu dlouho přelévalo ze strany na stranu, o něco lépe na tom byly před koncovkou Pražanky (13:10, 17:15), pak však nastoupily vysokoškolačky, vypracovaly si dostatečný náskok 24:19, který také přetavily v zisk sady.

Sebedůvěrou hráček Olympu to viditelně otřáslo a jejich ztráta ve druhé části duelu rychle narůstala (2:6, 3:8, 8:16) až ke konečnému výsledku 14:25. Až třetí dějství bylo zase dlouho vyrovnané, za stavu 15:15 však univerzita uhrála čtyři výměny v řadě a směřovala k až nečekaně rychlému vítězství. Olymp se sice nevzdal, srovnal na 20:20, od stavu 22:22 ale třikrát po sobě neuspěl a do play-off bude pronikat až z nadstavbových bojů v horší čtveřici extraligových celků. Naopak Olomouci pomohla výhra Přerova v Ostravě na druhou pozici pořadí nejvyšší domácí soutěže.
„Jsme smutní, a to hned dvakrát. Potřebovali jsme uhrát dva sety, což se nepodařilo. Hráli jsme dobře do stavu 18:17 v prvním setu a šanci jsme měli ještě i ve třetím setu. A podruhé jsem smutný z výsledku zápasu Ostravy s Přerovem. Nemůžeme ale plakat, situaci jsme si zavinili sami. Čeká nás nadstavbová část ve spodní polovině, což nám určitě herně neprospěje,“ litoval kouč Olympu Stanislav Mitáč.

„Jsem maximálně spokojený s výsledkem a s předvedenou hrou. Dodrželi jsme taktické pokyny, dobře jsme bránili a servírovali, navíc všechny holky hrály slušně v útoku. Olymp se zvedal ve třetím setu, ale koncovku jsme zvládli. Utkání bylo pohledné s kvalitními výměnami,“ řekl olomoucký lodivod Jiří Teplý.

Extraligovou nadstavbu zahájí univerzita v sobotu 6. února od 17 hodin důležitým domácím zápasem proti Ostravě, která je jen o jeden bod pozadu., Ještě předtím ji ale čeká ve čtvrtek také od pěti odpoledne semifinálová odveta Českého poháru na palubovce obhájce trofeje Prostějova. Doma vysokoškolačky podlehly tuzemskému hegemonovi 0:3 a v Prostějově tak musejí zvítězit stejným poměrem a pak ještě zvládnout dodatečný zlatý set, pokud chtějí pomýšlet na postup do finále.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (-20, -14, -22)
Rozhodčí:
Meruna, Zimmermann. Čas: 72 minut. Diváků: 250.
Sestava Olympu: Hodanová, Šimáňová, Kurková, Melicharová, Vyklická, Kalhousová. Libero: Dostálová. Střídaly: Nová, Kopecká.
Sestava Olomouce: Závodná, Dudová, Košická, Dumančićová, Kubová, Dedíková. Libero: Hronová. Střídala: Michalíková.

Na mladém šternberském družstvu ležela velká deka třinácti ligových porážek v řadě, což se projevilo i na úvodních pasážích zápasu s frýdeckomísteckým Sokolem. Domácí celek v úvodních dvou sadách soupeři nestačil a zaslouženě prohrával 0:2.

Až ve třetí části se ze strany Hanaček začalo blýskat na lepší časy: po sérii servisů Martiny Šenkové to bylo 8:0 pro Šternberk, hosté sice rychle snížili na 8:6, zcela srovnat skóre se jim už ale nepodařilo a začalo se rodit drama. Zvlášť když ve čtvrtém dějství pro změnu Šárka Šenková vydržela na podání do stavu 4:0 a domácí tým i publikum se dostávaly do těch správných obrátek. Bohužel jen nakrátko; ze stavu 10:7 to bylo náhle 12:14, a když pak šternberské volejbalistky dostaly od stavu 14:15 pět bodů v řadě, bylo po nadějích a černá série se protáhla už na čtrnáct proher.

„Každý zápas je těžký a bylo tomu tak i tentokrát, i když na našem družstvu se začaly v poslední době projevovat náznaky výkonnostního zlepšení. Dnes to bylo z naší strany vcelku dobré až na třetí set, kdy hráčky podlehly sebeuspokojení, polevily a soupeř nás zatlačil servisem. Po špatném začátku čtvrtého setu už se ale projevila naše zkušenost,“ mínil trenér Frýdku-Místku Leopold Tůma.

„Dnes jsme si dělali naději, že nějaké body zůstanou doma, ale první dva sety tomu nenasvědčovaly. Až v tom třetím se holky začaly zvedat, Chytily se na servisu a začaly soupeři škodit. Na body je ale potřeba uhrát setů víc, což se nám nepovedlo. Nový rok nás nezastihl v dobré pohodě, ale musím hráčky pochválit aspoň za agresivitu a bojovnost a věřím, že takto ještě nějaké body uděláme,“ konstatoval domácí kormidelník Martin Hroch.

V úvodním kole nadstavbové části extraligy čeká Šternberanky přetěžký úkol v podobě utkání na palubovce Olympu Praha, jenž jen těsně nepostoupil do lepší čtveřice týmů. Hrát se bude ve Vršovicích v sobotu 6. února od 17 hodin.

TJ Sokol Šternberk – TJ Sokol NIBE Frýdek-Místek 1:3 (-21, -14, 15, -18)
Rozhodčí:
Duda, Bohačík. Čas: 99 minut. Diváků: 150.
Sestava Šternberka: Zatloukalová, M. Šenková, Dudová, Borovcová, Janečková, Jurčíková. Libero: Matoušková, Přibylová. Střídaly: Beránková, Němčíková, Š. Šenková.
Sestava Frýdku-Místku: Uhrová, Štrbová, K. Vašinová, Pavelková, Holišová, Mitregaová. Libero: Radivojevičová. Střídaly: I. Vašinová, Bulinová.

Okomentuj jako první článek "Volejbalistky Olomouce zdolaly Olymp"