Volejbalistky vyrovnaly rekord extraligy

Předposlední kolo dlouhodobé části extraligy nabídlo pro fanoušky volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc a Sokola Šternberk dva velmi zajímavé duely. Vysokoškolačky se představily na palubovce letos opět slušně hrajícího Frýdku-Místku, po prvním prohraném setu odpověděly ve druhém výhrou 25:2, kterým vyrovnaly rekordní výsledek ženské extraligy, a nakonec zvítězily 3:1. Šternberanky přivítaly v přímém souboji o play-off tým Přerova a po dlouhém boji plném výsledkových zvratů prohrály 2:3.

Ve Frýdku-Místku se olomoucký favorit dlouho nemohl prosadit, od stavu 8:8 v prvním setu sice odskočil na rozdíl čtyř bodů, ale vzápětí bylo zase vyrovnáno. Přetahovaná o každý bod pak pokračovala až do koncovky, v níž si výhodnější pozici vytvořil domácí Sokol (23:21, 24:22 a hned svůj první setbol proměnil.

V tu chvíli vysokoškolačky předvedly, co to znamená zdravě se „naštvat“. Po servisech Kubínové vedly neuvěřitelných 14:0, druhý bod přidaly domácí volejbalistky až za stavu 1:22 a výsledkem byla neskutečná výhra Olomouce 25:2. Hostující hráčky tak vyrovnaly rekord extraligy, stejného vítězství dosáhl Přerov v dubnu roku 2012 doma proti Šternberku.

Tento moment utkání zcela zlomil. Třetí sadu načala univerzita vedením 8:1 a dotáhla ji až k dalšímu výraznému výsledku 25:12 ve svůj prospěch. Čtvrtá část střetnutí byla výsledkově vyrovnanější, bylo to však zejména citelným snížením Frýdku-Místku v samotné koncovce. Olomoučanky mají po výhře 25:18 tři body, i když pro ně musely absolvovat čtyři sety a z toho jeden rekordní.

„První set jsme hráli nekoordinovaně. Od druhého jsme se dali dohromady a zápas bez problémů vyhráli,“ uvedl lakonicky hostující trenér Jiří Teplý.

Podobně stručný byl i frýdeckomístecký kormidelník Leopold Tůma: „Nepochopím, co se stalo po prvním setu, že jsme měli takový výpadek. Soupeř nás postupně přehrál ve všech herních činnostech,“ uznal.

Poslední kolo základní části extraligy je na programu už tuto sobotu a univerzita v něm přivítá tým Šternberka. Atraktivní derby začne v hale na Lazcích v 17 hodin.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK UP Olomouc 1:3 (22, -2, -12, -18)
Rozhodčí:
Pecháček, Kubinec. Čas: 91 minut. Diváků: 200.
Frýdek-Místek: Blasiaková, Pavelková, K. Vašinová, Kukučová, Borovcová, Kvapilová, libero Radivojevičová. Střídaly: I. Vašinová, Šprochová, Mitregaová, Kavková.
Olomouc: Kubínová, Dedíková, Sajdová, Napolitano Šenková, Michalíková, Strušková, libero Sainová. Střídaly: Košická, Orvošová, Kneiflová.

Šternberské hráčky šly do utkání, v němž šlo takřka doslova o příslovečných šest bodů, s vervou, hned na začátku úvodního setu měly bodově navrch a po šňůře servisů Poláškové vedly už 10:4. Přerov ještě několikrát stáhl na rozdíl tří bodů, koncovku ale nezvládl a prohrál vysoko 15:25.

Druhé dějství začalo několikerým střídáním ve vedení, rozhodující moment nastal až v polovině sady, v níž hosté při podání střídající Gogové utekly z 8:10 na 8:16 a v závěru i díky servisu Jehlářové (12:17, 12:21) protivníka definitivně dorazily. Šternberk uhrál pouhých třináct míčů a začínalo se odznova.

Třetí část duelu začala bodovou přestřelkou (1:5, 5:5), zahřmělo ale až od stavu 8:9, kdy se na servis postavila hostující Američanka Gauthierová a hra Sokola se náhle zcela rozpadla. Za stavu 8:19 bylo rozhodnuto a výsledek 12:25 znamenal další ránu domácímu sebevědomí i první bod pro Přerov.

Kdo by si však myslel, že je odpor Šternberanek definitivně zlomen, velmi by se mýlil. Úvod čtvrtého setu tomu sice krátce napovídal (1:3), poté však po servisech Novákové a Poláškové rázem vedly domácí hráčky 12:4. Následovaly sice bodové dostihy (14:11), víc už ale Přerovanky nestihly a po výsledku 25:19 se šlo do tiebreaku.

Také v něm zpočátku mířil Sokol za úspěchem (3:1), ten se ale postupně překlápěl na stranu hostí (4:7). Naposledy byl Šternberk v těsném kontaktu za stavu 7:8, pak už jen víc a víc ztrácel a po výsledku 9:15 prohrál nejen zápas s Přerovem, ale i svůj čtvrtý tiebreak v sezoně.

„Jsme šťastní za výhru a vážíme si jí, i když to nakonec bylo jen 3:2. Věděli jsme, že to tady nebude nic lehkého, protože je tady bouřlivá atmosféra, ale právě pro ni se sem těšíme znovu, protože k volejbalu patří. V prvním setu jsme to domácím hodně usnadnili, bylo tam z naší strany hodně nervozity a špatná přihrávka. Pak to bylo po dva sety lepší blokařsky i v útoku. Škoda čtvrtého setu a v tiebreaku jsme lépe ustáli kritické momenty,“ hodnotil zápas přerovský kouč Radim Vlček.

„Znovu se potvrdilo, že máme s Přerovem naprosto vyrovnaný tým. Průběh zápasu byl jako na houpačce. Po velmi dobrém prvním setu jsme polevili v agresivitě i na servisu, čehož Přerov využil. Naše hra se nám vrátila až ve čtvrtém setu, v tiebreaku bylo klíčových několik nepřesných přihrávek v jeho úvodu a pak především jedna naše nesložená bodovka přes nahrávačku, která o výsledku prakticky rozhodla,“ řekl šéf šternberské lavičky Martin Hroch.
Další a ještě pikantnější derby čeká Sokolky tuto sobotu na závěr dlouhodobé části extraligy. Od pěti hodin odpoledne se představí v Olomouci na palubovce Univerzity Palackého.

TJ Sokol Šternberk – Volejbal Přerov 2:3 (15, -13, -12, 19, -9)