Olomoucké volejbalistky předehrávaly v pátek večer zápas 11. kola extraligy žen s mistryněmi z Prostějova. Ty doposud ztratily v soutěži jediný set, shodou okolností v domácím zápase právě s Olomoucí. Historie se opakovala i v hale UP, Vysokoškolačky prohrály opět 1:3.

Jako jediné v dosavadním průběhu extraligy dokázaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc sebrat českému suverénovi z Prostějova set. Stalo se tak už v říjnu v rámci 2. kola nejvyšší domácí soutěže, od té doby Prostějovanky všechny ligové zápasy vyhrály 3:0. V 11. kole chtěly vysokoškolačky svůj úspěch na domácí půdě alespoň zopakovat, což se jim nakonec podařilo, když znovu prohrály 1:3.

Přitom úvodní pasáže duelu vypadaly na rychlý triumf favorizovaného účastníka Ligy mistryň. V prvních dvou setech Olomoučanky prakticky neustále dotahovaly náskok protivníka a za stavu 0:2 to s jejich vyhlídkami nevypadalo příliš růžově. Jenže třetí dějství přineslo překvapivý průběh, univerzita se ujala vedení 5:0 a do samotné koncovky si udržovala až šestibodový náskok. Stav 21:15 pro Olomouc ovšem i vinou několika sporných verdiktů sudích ke komfortnímu snížení nevedl; Prostějov otočil z 22:20 na 22:24 a rázem měl výhodu dvou mečbolů. V tu chvíli ale předvedly čtyřbodovou šňůru také domácí volejbalistky a připsaly si druhý získaný set na úkor soupeře z jiné výkonnostní třídy.

Prostějovanky rázem ztratily část ze své suverenity, a přestože ve čtvrté části utkání znovu šly rychle do vedení, vysokoškolačky s nimi dlouho dokázaly držet krok. Až šestibodová série favorita od stavu 15:19 vedla k všeobecně očekávanému výsledku a celkové tříbodové výhře hostujícího týmu.

„Potýkali jsme se hlavně sami se sebou. Předevčírem jsme hráli těžký pětisetový zápas, pak krátká noc a dlouhá cesta zpět. Bylo vidět, že nejsme úplně v pohodě,“ přiznal prostějovský kouč Miroslav Čada v narážce na středeční bitvu jeho svěřenkyň na palubovce ruského velkoklubu Kazaně. „Hlavní rozdíl byl v útoku, kde jsme se mohli opřít o Soaresovou, zatímco domácí bodovali hlavně přes Honkovou,“ dodal Čada.

S výkonem družstva i ziskem setu byl spokojen trenér Olomoučanek Jiří Teplý. „I když jsme samozřejmě dělali opět řadu chyb. V útoku chválím hlavně Honkovou a především ze začátku i Vanžurovou. Rozdíl byl především ve zkušenosti, my máme v základní sestavě tři nezkušené hráčky, zatímco Prostějov je má maximálně na lavičce. Potřebujeme třicet takových zápasů, aby holky zkušenosti nabraly. Víme, kde máme nedostatky, a pracujeme na nich,“ přislíbil fanouškům Teplý.

Ve čtvrtek 8. prosince čeká volejbalistky Olomouce úvodní duel čtvrtfinále Českého poháru s Ostravou. Hrát se bude od 17 hodin v univerzitní sportovní hale na Lazcích, odveta v Ostravě se uskuteční v úterý 20. prosince.

SK UP Olomouc – VK Modřanská Prostějov 1:3 (-18, -15, 24, -15)

Rozhodčí: Kostka, Z. Grabovský. Čas: 88 minut. Diváků: 500
Olomouc: Chalcarzová, Rutarová, Vanžurová, Honková, Nachmilnerová, Gregorová. Libero: Maléřová. Střídaly: Baďurová, Halamíčková, Rašková.
Prostějov: Horká, Tomášeková, Soaresová, Velikiyová, Monzoniová, Kubínová. Libero: Chlumská. Střídala: Artmenková

SK UP Olomouc – VK Prostějov 1:3 (18:25, 15:25, 26:24 a 15:25)