Aspoň dvě dorostenky do sestavy zapadnou, tvrdí manažer volejbalového Šternberka

Vloni na podzim patřily volejbalistky Sokola Šternberk k příjemným překvapením extraligy, když bojovaly o pozice ve středu tabulky, v lednu jim přece jen trochu došel dech. Částečně to bylo dáno i odchodem tří opor základní sestavy do partnerské Univerzity Palackého Olomouc, po němž Sokol vypadl z osmičky pro play-off. Podle manažera šternberského oddílu Jiřího Zemánka se však jednalo o nezbytný krok.

Během základní části probíhajícího extraligového ročníku se z univerzálky Simony Janečkové, blokařky Lucie Piňosové a nahravačky Michaely Raškové staly neodmyslitelné členky a opory základní sestavy šternberského Sokola. Právě tato trojice ale v lednovém přestupním termínu klub opustila a posílila Univerzitu Palackého Olomouc v její snaze o zisk třetí ligové medaile v řadě. Na místa ostřílených volejbalistek přišly patnáctileté Michaela Fenclová na post univerzála a Martina Šenková na smeč a šestnáctileté Simona Čudová na blok a Natálie Zemánková na nahrávku. Tento krok vedení klubu samozřejmě příliš nepotěšil fanoušky šternberského klubu, kteří se těšili na to, jak sehraný kádr možná prožene favority v blížícím se play-off. „Taková je ale filozofie našeho klubu, dávat příležitost mladým talentovaným hráčkám a hlavně odchovankyním, což už se v minulosti několikrát vyplatilo,“ připomíná příznivcům Sokola manažer oddílu Jiří Zemánek.

V těchto týdnech vrcholí svou nadstavbou dlouhodobá část letošního ročníku extraligy. Jak jste spokojen s dosavadním účinkováním Sokola Šternberk v této sezoně?
Snad poprvé ve čtyřleté historii našeho působení v extralize se nám už několik kol před koncem dlouhodobé části podařilo s jistotou vyhnout bojům o záchranu nejvyšší soutěže i pro příští ročník. Za to má ode mě družstvo velký dík. Náboj z konce minulé sezony, kdy jsme se posledním zápasem nejen zbavili baráže o udržení, ale dokonce proskočili do play-off, letos chybí, ale já jsem za to rád. S čím se naopak smířit nedokážu, to je diametrálně odlišná hra doma a venku. Ve své hale jsme v základní části ještě před začátkem nadstavby kromě Olympu a Prostějova potrápili každý tým a s pěti vítězstvími a dvěma těsnými prohrami 2:3 obsadili čtvrté místo. Bohužel z venku jsme přivezli pouze hubené vítězství z Brna. S takovou bilancí nelze pomýšlet na výraznější úspěch v celkovém umístění.

Na začátku roku došlo v kádru ženského áčka k zásadním změnám, když tři zkušené opory nahradily čtyři talentované dorostenky především z vlastní líhně. Co bylo důvodem těchto rošád?
Začnu z druhé strany. V loňské sezoně jsem na poslední chvíli zajistil posily pro boj o záchranu – Košickou na hostování z Prostějova a Raškovou z Olomouce. A tak bych mohl pokračovat až k prvnímu ročníku našeho účinkování v extralize, kdy z Olomouce vždy došly posily. Tentokrát se situace obrátila; Univerzita Palackého na některých postech potřebovala změnu a my chtěli výše zmíněným hráčkám umožnit bojovat o případné medaile. V neposlední řadě některým hráčkám končí smlouvy a nás musí zajímat, co se bude dít na začátku další sezony. Šternberk si nemůže dovolit volejbalistky kupovat, my je musíme vychovat. A otázka zní: kdy jindy než teď, kdy máme jistou extraligu i pro další ročník? A talentované, byť velmi mladé volejbalistky máme. Nové hráčky v kádru družstva žen jsou loňské vicemistryně republiky v žačkách, mají zkušenosti z extraligy juniorek a dvě z nich, Šenková se Zemánkovou, dokonce prošly výběrem reprezentace předkadetek. Věřím, že tato děvčata budou brzy platnou součástí základního kádru Šternberka a budeme je na extraligových palubovkách pravidelně vídat. Totéž jsme dokázali před lety, kdy talentované Mátlová a Oborná ze Šternberka dostaly v patnácti letech příležitost v družstvu Olomouce.

Někteří fanoušci ovšem přijali omlazení kádru přinejmenším s rozpaky. Co byste jim vzkázal?
Filozofií šternberského klubu je dávat prostor mladým hráčkám, aby mohly vyrůst vedle těch zkušených. Lidé se mě často ptají, kolik rodilých Šternberanek v našem týmu hraje. Poctivě se snažím všem vysvětlit, že jakákoliv extraliga v jakémkoliv sportu není o odchovancích. A tady hned čtyři úspěšné mladé volejbalistky dostávají příležitost v extralize. Určitě se jim doma bude hrát líp s podporou fanoušků, kteří svým pozitivním přístupem mohou také výrazně pomoci tvořit nový tým pro další sezonu.

Mohou se takto mladé dorostenky prosadit natrvalo do seniorského družstva třeba už v příštím ročníku? A vyrůstají ve Šternberku i další talentované volejbalistky?
Ve Šternberku existuje tréninkové středisko mládeže pod Sokolem, z jehož líhně vzešla právě tato čtveřice hráček. A v ženské extralize už pravidelně nastupuje také další mladá hráčka Římská. Navíc v dalších letech se určitě ještě nové talenty objeví. Bylo by však nesmyslné nepodívat se i jinam. Máme v hledáčku několik nadějných děvčat a věřím, že mnohá na naší palubovce také příležitost dostanou.

Konečné umístění volejbalistek Sokola v tomto extraligovém ročníku ještě neznáme. Jaké však budou plány oddílu do nové sezony, která se rozběhne už ve druhé polovině tohoto roku?
Tato otázka je ze strany novinářů stejná už pátý rok a také odpověď bude podobná. Chceme extraligu udržet i v příštím roce a nabídnout divákům atraktivní volejbal. Což je ve městě s necelými čtrnácti tisíci obyvateli poměrně vysoká meta.

Okomentuj jako první článek "Aspoň dvě dorostenky do sestavy zapadnou, tvrdí manažer volejbalového Šternberka"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..