Barcuch vybojoval v Americe bronz

Bronzovou medailí ze Světových her policistů a hasičů v New Yorku se může pochlubit profesionální hasič Jaromír Barcuch ze Šumperka. Uspěl ve Wrist-Wrestlingu, nebo-li v přetlačování v páce. „Není to jen o síle. Hodně důležitá je technika. Jsem ohromě rád, že se mi to podařilo. Byly to nádherné boje,“ říká osmapadesátiletý záchranář.

Spolu s ním do Ameriky cestovali z Olomouckého kraje ještě jeho další tři kolegové. Všichni se soustředili hlavně na závod Ultimate Firefighter, což je obdoba TFA – nejtvrdší hasič přežije. Jenže průběh olympiády narušilo počasí. Na největší město USA se řítil hurikán Irene a organizátoři kvůli tomu o tři dny posunuli zahájení her. „Veškeré televizní stanice nepřetržitě informovaly o aktuálním dění, všichni si pamatujeme, co napáchala v roce 2006 Katrin. Na druhou stranu díky preciznímu šíření zpráv se člověk lépe nachystal. Všechno bylo připravené na evakuaci,“ vysvětluje Barcuch, který se společně s ostatními dohodl, že v případě potřeby Newyorčanům pomohou. Naštěstí nebylo třeba. „Nejhorší scénáře se nenaplnily. V Centrálparku spadlo několik stromů, ale jinak se Manhattanu silná bouře vyhnula,“ říká s úlevou šumperský sportovec.

Změna dne závodu Ultimate Firefighter však českou výpravu poznamenala. „Motivace byla, ale tři dny čekání a bloumání po ulicích nejsou ideální příprava. Podepsalo se to na všech – od závodníků až po organizátory,“ vysvětluje Barcuch.

Odvolaná klání, která se měla konat od soboty do pondělí, se musela vměstnat do zbývající dnů her. Pro Čechy ale přišlo velmi smutné rozhodnutí, pořadatele totiž zrušili týmy Ultimate firefither, ve které jindy excelují. „Je to velká škoda. Česká výprava byla strašně silná a počítalo se, že bychom mohli získat zlato,“ míní rodák z Břidličné a doplňuje, že se tak konala jen soutěž jednotlivců. „Závod byl na naše podmínky velmi rychlý, což mi moc nevyhovuje. Jsem spíš silově vytrvalostní typ. Navíc byly obrovské pauzy mezi disciplínami. Pokud je krátká přestávka, tak mi ohromě pomáhají suplementy, díky kterým rychle regeneruji. Při velké přestávce se rozdíly v trénovanosti a schopnosti regenerace neprojeví pokračuje Barcuch, který skončil ve své kategorii nad padesát pět let na pátém místě. „Všechny soupeře jsem v minulosti porážel. Tentokrát to nevyšlo, ale hlavu si z toho nedělám. V první disciplíně jsem měl pád a dostal ještě penalizaci za rozmotané hadice. Je třeba mít i kus štěstí,“ říká s tím, že další zástupce Olomouckého kraje Vladimír Vysocký obsadil ve své kategorii nad 50 let vynikající druhé místo.

Barcuch si vše vynahradil v páce, kde ve velké konkurenci obsadil třetí místo. Medaili vybojoval se sebezapřením, protože soutěž dokončil se zraněným ramenem. „Byla to obrovská show. Jde o jejich oblíbený sport,“ dodává šumperský hasič, který hned po návratu z Ameriky začal přemýšlet o následujících Světových hrách policistů a hasičů, které se konají za dva roky v Irsku. „Příště se asi přihlásím na více disciplín ,“ uzavírá.

Disciplíny Ultimate firefither:

1) Tažení a motání hadic. Dvě se hodily na sebe a s nimi se běželo do cíle.

2) Opíral se výsuvný žebřík. Zápatka se musela zaseknout na příčku. Pak se běželo s hadicí do čtvrtého patra a následně se další hadice vytahovala. Pokračovalo se seběhnutím dolů, kde musel závodník našroubovat proudnici na vývod z cisterny a končilo se zaseknutím sekery do špalku.

3) Posun závaží (80 kg) po konstrukci. Kros mezi kužely k osmdesátikilogramové figuríně a následovalo její táhnutí na vzdálenost 50 metrů.

4) Dvakrát výběh do čtvrtého patra. Nejprve s hadicí a podruhé s motorovou pilou. Pak seběh dolů do cíle.

Autor

Ivo Opletal
O sportu píšu devět let. Pracoval jsem postupně v několika tištěných médiích jako redaktor. Pak jsem se na více než tři roky přesunul za mikrofon do rozhlasu. Nejvíc mě baví sportovní nebo technické texty a občas mám na něco názor. Více na BLOGu.

Okomentuj jako první článek "Barcuch vybojoval v Americe bronz"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..