Blog: Proč to někde jde a někde ne?

Právě jsem se dodíval na čtvrtý zápas finálové série mezi Vítkovicemi a Třincem. Mimochodem nádherný hokej, ale o něm dnes mluvit (psát) nechci. O čem tedy? O fanoušcích!!! Nechci zde srovnávat vítkovické fandy se třineckými, ale fotbalové s hokejovými.

Mezi třetinami navštívili televizní studio představitelé obou fanklubů a padla zde velmi dobrá otázka. „Proč se od sebe tolik liší fanoušci Vítkovic a Baníku?“ Samozřejmě se o tom nikdo nechtěl moc bavit, ale není to dost důležitá otázka? Neměli bychom se jí začít zabývat?

Řeknete mi, protože fotbal a hokej se nedají srovnávat. To je pravda, hokej je daleko tvrdší hra, kde do sebe pořad někdo vráží, naráží a žádný hokejista si nejde pro facku daleko. Fotbal, a to se na mě nezlobte, se prezentuje spíš jako hra nagelovaných chlapečků, které na zem shodí i vánek. Tak proč se fanoušci chovají přesně naopak? Fotbaloví fanoušci jsou mnohdy drsnější než ostřílený kanadský bek.

Typickým příkladem je u nás Ostravsko. Když se řekne Baníkovec, a to nechci Baníkovce urazit, tak si většina republiky pomyslí – „A jo, ti vylízanci co všecko rozbijou.“ Naopak Vítkovičáci jsou normálními fanoušky svého klubu. A nejzvláštnější je, že se tito lidé většinou prolínají. Když fandím ve fotbalu Baníku Ostrava, tak v hokeji Ostravě Vítkovicím. Tak kde je ten problém?

Nynější finále mezi Třincem a Vítkovicemi je splněný sen mnoha fanoušků (opominu teď jeho výsledkový průběh), protože se jedná o derby „ocel na ocel“ o boj mezi Moravou a Slezskem. Všichni fandové si to ale naporsto užívají. Zní to až divně. Kdyby se hrál tímto systémem fotbal, tak by klub finančně krachl jen za opravu stadionu během finálové série.  Nebudu tu na Baník vytahovat hned Spartu, ale stačí, když hraje s Opavou, prakticky ve srovnatelném vztahu jako Vítkovice s Třincem, jenže… Půlka fandů by skončila ve špitále a ta druhá v kriminále. To už není o oddanosti klubu, to je prostě jen hnus.

Doopravdy nevím, čím to je. Možná tím, že hokej je přece jen náš „národní“ sport a hraje v naší historii a dovolím si říct i srdci zvláštní roli. Podle toho se k němu chováme, a to mnohdy až „posvátně“. Kdežto fotbal je jen na vymlácení negativní energie? Nevím…možná ani vy nevíte,možná víte… ale třeba VÍTKOVIČTÍ BANÍKOVCI by nad tím mohli chvilku přemýšlet. Rozhodně by bylo krásné mít takové i fotbalové „finále“ a ne jen ulice a stadiony plné policistů, dýmu, nadávek a mnohdy i krve.

Fotbaloví fanoušci učte se od hokejových!!!

Okomentuj jako první článek "Blog: Proč to někde jde a někde ne?"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..