Čtvrtý zápas play-down florbalové Extraligy žen mezi FBS a Jihlavou definitivně rozhodnul o tom, že domácí tým bude muset o setrvání v nejvyšší soutěži zabojovat v baráži.

Domácí dívky nezopakovaly výkon z předchozího utkání a Jihlava v neděli po zásluze zvítězila o jedinou branku, takže celou sérii nakonec vyhrála 3:1 na zápasy. Na celé čáře v tomto duelu vyhráli i jihlavští fandové, kteří domácí příznivce v hlasitosti povzbuzování hravě překonali.

Nedělní zápas začal hned od první třetiny v docela svižném tempu se šancemi ke skórování na obou stranách. Jihlavské hráčky, které pro dnešní den změnily barvu dresů z černé na elegantní červenou, byly po většinu času aktivnějšími a jejich akce se zdály i nebezpečnějšími. Olomouc kontrovala spíše střelbou z dálky a teprve v posledních dvou minutách třetiny se dokázala na delší dobu usadit před brankou soupeřek a ohrozit ji také zblízka.

I následující třetina přinesla nezměněný obraz hry. Hostující tým hrál nátlakověji, rychleji a lépe kombinoval. Ve 25. minutě se po levé straně dostala do rohu hřiště jihlavská Svobodová, poslala přihrávku před branku a Sedláčková svou mírně nepovedenou střelou zmátla domácí brankářku natolik, že ta nestačila „sklepnout betony“ a nepříliš rychlý míček jí prošel mezi nohama do branky.

Za pár minut hrál domácí tým svou první přesilovku, své soupeřky sice zamknul na vlastní polovině, ale tutovou šanci si vypracoval až v jejím samotném závěru. Při této akci ale zahrála Jihlava nedovoleným způsobem a bylo proti ní nařízeno trestné střílení. Exekutorka Oháňková povedenou kličkou doprava nedala Topičové šanci vyniknout a bylo srovnáno.

Za dalších pět minut hrála Olomouc opět v početní převaze, když na trestnou lavici za opakované přestupky byla poslána Alena Přibylová. Domácí hráčky však tuto přesilovku zahrály docela mizerně a dokonce na jejím úvodu mohly i inkasovat, když do brejku utekla Svobodová. Doubková však tentokráte skvěle zasáhla. Poslední minuta a půl této třetiny patřila pak jednoznačně FBS, ale bez gólového efektu.

Prvních dvanáct minut třetí třetiny v podstatě kopírovalo předchozí průběh utkání. Hrálo se i nadále ve slušném tempu, domácí dívky více držely míček, naproti tomu jihlavské akce hrozily větším nebezpečím při zakončení. Ve 44. minutě hostující dívky rychle rozehrály před brankou FBS a Doubková musela ukázat své brankářské kvality. Míček se pak z následného rychlého protiútoku dostal až ke Sklenářové, ale i Topičová předvedla, že mezi tyčemi nestojí jen tak pro ozdobu.

Slabší chvilku si domácí gólmanka Doubková vybrala ve 47. minutě. Jihlavská Raabová z docela velké vzdálenosti poslala nepříliš prudký oblouček před domácí svatyni a k překvapení všech se let míčku zastavil až v její síti, takže tým z Vysočiny byl opět ve vedení. Šance na srovnání skóre se domácích naskytla zhruba v polovině třetiny, kdy na trestnou lavici zamířila v červeném dresu hrající Sůvová. Ač většinu přesilovky byl míček v držení FBS, jejich soupeřky přežily i tyto dvě minuty bez úhony.

Posledních osm minut závěrečné třetiny se neslo ve znamení jasné převahy domácích dívek. Většinou se však jednalo o převahu poziční (v podstatě neustále se hrálo na jihlavské polovině hřiště), s většími šancemi na vstřelení branky už to bylo horší. Tým hostů si obrannou činnost moc nekomplikoval, pokud se dostal k míčku, vyhodil jej na polovinu soupeřek a formoval obranné řady proti dalšímu olomouckému tlaku. Na jednotvárném a neúspěšném dobývání jihlavské branky nezměnil nic ani domácí time-out dvě minuty před koncem a ani posledních šedesát vteřin, kdy byla odvolána olomoucká gólmanka a FBS hrál v šesti, k remíze a prodloužení nevedlo.

Po závěrečné siréně byla k vidění obrovská radost na straně jedné, zklamání a smutek na straně opačné. Dnešní výhra hostů (a tím pádem ukončení série ve prospěch Jihlavy) byla ale naprosto zasloužená. Pokud tým FBS není schopen vstřelit branku ze hry, sotva může pomýšlet na výhru v utkání. Snad si tedy ty góly olomučanky schovaly do veledůležitých zápasů v baráži.

FBS Olomouc – FBŠ AL INVEST Jihlava 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 30. Oháňková – 25. Sedláčková, 47. Raabová

Vyloučení: Miklíková, Přibylová, Sůvová.

Rozhodčí: Koutný, Veselý. Diváci: 51.

FBS Olomouc: Doubková – Pařízková, Pavlíková, Spurná, Volná, Matulíková, Fleischmannová, Oháňková, Čechovská, Kamínková, Sklenářová, Zamazalová, Bezdíčková, Johnová. Trenérka: Prouzová.

FBŠ Jihlava: Topičová – Svobodová, Jandátová, Krupková, Raabová, Smejkalová, Přibylová A., Přibylová T., Mácová, Sůvová, Sedláčková, Hubatová, Urbanová, Rinaglová, Miklíková, Brejchová. Trenér: Komenda.

[pe2-gallery album=“aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvMTAzMDUxMTY2ODg3Mjk2OTE1NDEyL2FsYnVtaWQvNTcyNjUwNTI3NzMyNTk1NTk4NT9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv“]