První dva zápasy play-down Extraligy žen odehrály hráčky FBS Olomouc na půdě svých soupeřek v Jihlavě. V prvním utkání zvítězil domácí tým o jedinou branku, druhý duel se rozhodoval dokonce až v samostatných nájezdech, které lépe zvládnuly opět jihlavské hráčky, tudíž stav série byl 2:0 pro tým z Vysočiny.

O tomto víkendu se série zápasů přesunula do Olomouce a před dívkami z FBS stál přetěžký úkol. Pokud totiž nechtěly bojovat o udržení v Extralize v následné baráži a naopak zachovat si naději do pátého rozhodujícího zápasu play-down, musely oba domácí zvládnout na jedničku a své soupeřky výsledkově přehrát.

Do sobotního zápasu vyrukovaly hostující dívky s namalovanými červeno-černými pruhy na svých tvářích, které patrně měly signalizovat jejich odhodlání rozhodnout již ve třetím vzájemném utkání. V hledišti bylo také několik jejich fanoušků, kteří po celý zápas vydatně povzbuzovali. Ale zahanbit se nenechali ani domácí příznivci, a tak v hale panovala docela bouřlivá atmosféra.

Samotná hra ale zvláště v první třetině moc bouřlivá nebyla. Vidět byl spíš taktický boj se snahou neudělat chybu, takže nějakých pohledných florbalových akcí bylo pomálu. Do vedení šly po pěti minutách hry dívky z Jihlavy. Domácí Zamazalová za vlastní brankou chybovala při rozehrávce, míček se dostal k jihlavské Krupkové, která prodloužila na Svobodovou a ta gólmanku Doubkovou překonala. Jenže hostující dívky si nestačily toto své vedení ani pořádně užít, protože za šest vteřin už bylo srovnáno, když Matulíková zakončila rychlou rozehrávku.

Po těchto hektických vteřinách se hra znova zklidnila a nějaká vyloženější šance se téměř neurodila, převládala spíše střelba z větší vzdálenosti. Opticky byly o kousek lepší domácí florbalistky, gól ale mohla dát hostující Jandátová, jejíž dorážka dvě minuty před koncem třetiny jen těsně minula branku Olomouce. Radost do řad domácích mohla pár vteřin před koncem přinést Sklenářová, ale i její šance vyzněla do prázdna.

Do druhé třetiny nastoupil tým FBS mnohem razantněji, své soupeřky častokrát zatlačil před svou brankářku a začaly se rodit i vážnější šance. Ale jihlavská Topičová své spoluhráčky dokázala mnohokrát podržet. Doubková na druhé straně hřiště sice úplně bez práce nebyla, ale hostující florbalistky se k přímému ohrožení branky takřka nedostaly, většinou se jednalo o střely z dálky.

Za snahu a úpornost byly dívky z FBS odměněny po patnácti minutách druhé třetiny. Matulíková, ač velmi tísněna na hranici brankoviště, dokázala protlačit míček za záda Topičové a domácí tým šel do vedení.  Za necelé dvě minuty byla za blokování hokejky vyloučena olomoucká Oháňková, ale jihlavská přesilovka za moc nestála. Když už se zdálo, že FBS odejde do poslední přestávky s jednogólovým vedením, Sklenářová se osm vteřin před koncem třetiny dostala k míčku a – na rozdíl od konce předchozí třetiny – tuto šanci bezezbytku využila a soupeřkám na cestu do šatny poslala třetí domácí branku.

Gól inkasovaný těsně před sirénou patrně dosti otřásl psychikou hostujících hráček, protože ani v poslední třetině toho moc neukázaly a Olomoučanky disciplinovanou hrou a bojovností si závěrečnou fázi zápasu uhlídaly. Skóre se mohlo měnit v 53. minutě, když nejprve Doubková nohou vyrazila míček směřující do brány a z následného protiútoku se dnes s velkou chutí hrající Sklenářová prodrala po levé straně až před jihlavskou brankářku, ale překonat už ji nedokázala. A když pak pár vteřinek před koncem ještě uchránila domácí tým od gólové pohromy tyčka, bylo jasné, že domácí naděje na setrvání v soutěži žijí dál. A že dívky z FBS budou mít za necelých 24 hodin šanci srovnat stav série na 2:2 a napodobit tak hokejovou Moru v nedávných zápasech proti Chomutovu.

FBS Olomouc – FBŠ AL INVEST Jihlava 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Branky: 6. Matulíková, 36. Matulíková, 40. Sklenářová – 6. Svobodová

Vyloučení: Oháňková, Čechovská.

Rozhodčí: Vybíhal, Vašíček. Diváci: 35.

FBS Olomouc: Doubková – Pařízková, Pavlíková, Spurná, Volná, Matulíková, Fleischmannová, Oháňková, Čechovská, Kamínková, Sklenářová, Zamazalová, Bezdíčková, Johnová. Trenérka: Prouzová.

FBŠ Jihlava: Topičová – Svobodová, Jandátová, Krupková, Raabová, Přibylová, Mácová, Sedláčková, Hubatová, Urbanová, Rinaglová, Miklíková, Brejchová. Trenér: Komenda.

[pe2-gallery album=“aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvMTAzMDUxMTY2ODg3Mjk2OTE1NDEyL2FsYnVtaWQvNTcyNjE0MDY2OTkyMjQwMDk3Nz9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv“]