FOTO: Peloton s Josefem Zimovčákem v čele pomáhá dětem

V první polovině června 2012 lze potkat na česko-slovenských silnicích zvláštní skupinu cyklistů, v jejímž čele jede jezdec na replice historického vysokého kola, tzv. kostitřasu. Oním jezdcem je Josef Zimovčák, který je několikanásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole a se svým bicyklem absolvoval mimo jiné i takové legendární závody jako Tour de France či Giro d’Italia.

Zmiňovaná cyklotour se jmenuje Na kole dětem a je charitativní akcí na podporu onkologicky nemocných dětí. Jejím smyslem je předat veřejnosti odkaz ,,My kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně“. Mezi aktivními účastníky se objevují i významné osobnosti či známí sportovci, ale připojit se může každý, kdo má chuť se s pelotonem kus cesty na kole projet. Ať už celou etapu nebo třeba jen jediný kilometr.

Peleton brázdí silnice bývalého Československa směrem od východu na západ až do 16. června, kdy v Aši končí poslední etapa. Během jízdy se cyklisté zastavují v mnoha partnerských městech, kde veřejnost seznámí s hlavní myšlenkou projektu.

Výtěžek je věnován na financování rekondičního pobytu pro onkologicky léčené děti a jejich rodiče, který se letos koná v lázních Velké Losiny. Nově zrekonstruovaný lázeňský dům Šárka přijal 20 dětí a 19 maminek a tatínků z celé republiky. Pod organizační taktovkou Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, který je současně partnerem projektu, zajišťují program pro děti odborníci z katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kteří svými zkušenostmi a odbornými znalostmi mohou pomoci při resocializaci těchto dětí zpět do normálního života.

V neděli 10. června byla na pořadu osmá etapa z Brna na Praděd, který nakonec kvůli silně nepříznivému počasí nebyl pokořen a cyklisté svou jízdu ukončili v Rýmařově.

Těsně před polednem se peleton objevil na olomouckém Horním náměstí, kde Josefa Zimovčáka i jeho družinu přivítal primátor města Martin Novotný. Připraven byl i kulturní program, včetně exhibičního vystoupení trojnásobné mistryně světa v krasojízdě na kole Martiny Štěpánkové, za které sklidila zasloužený aplaus. Po zhruba půlhodinové pauze cyklisté nasedli na svá kola a přes Chomoutov vyrazili směr Rýmařov.

I přes nabitý program si Josef Zimovčák našel v neděli večer čas a v lázních Velké Losiny navštívil právě ty děti, které svými obdivuhodnými  aktivitami podporuje a alespoň trochu jim usnadňuje jejich nelehký život. Spolu s ním jela potěšit a rozptýlit malé pacienty i Martina Štěpánková, která jim v improvizovaných podmínkách ukázala kus svého umění na kole.

O celém charitativním projektu se lze  podrobněji informovat na jeho webových stránkách www.nakoledetem.cz.

Foto: Jiří Novotný a Jitka Jeřábková.

[pe2-gallery album=“aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvMTAzMDUxMTY2ODg3Mjk2OTE1NDEyL2FsYnVtaWQvNTc1MjcxNTM4MzkyMDg0MDEyOT9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv“]

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "FOTO: Peloton s Josefem Zimovčákem v čele pomáhá dětem"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..