FOTO: Teprve poslední etapa Czech Cycling Tour určila vítěze

Až v šestém ročníku mezinárodního etapového závodu Czech Cycling Tour, podniku druhé kategerie kalendáře UCI, se z celkového prvenství radoval zahraniční jezdec – Dán Martin Mortensen z celku Cult Energy Vital Water. Ze žlutého trikotu v závěrečné etapě vysvlékl nizozemského cyklistu Ike Groena. Z domácích závodníků se tentokrát nikdo neprobil na stupně vítězů, nejlépe skončil vítěz královské sobotní etapy Jan Hirt z celku Etixx na osmém místě.

I v neděli čekalo na jezdce úmorné vedro a také hodně zvlněný terén. Po startu na olomouckém Horním náměstí vyrazil peleton do Šternberku, kde byly dvě vrchařské prémie. Přes Jívovou se pak závodníci přiblížili k cílovým Dolanům, ale předtím museli zdolat devět okruhů Dolany – Véska – Bělkovice – Dolany. Z tohoto okruhu jsou i fotografie v galerii níže.

Pokud někdo předpokládal, že závěrečné dějství bude jen tradiční projížďkou, ten se krutě zmýlil. Cyklisté nizozemské stáje De Rijke ve snaze bránit žlutý trikot nasadili ostré tempo a přes polovinu závodu byli neustále na čele. Občas se podařilo malé skupince závodníků ujet a získat náskok, ale pokaždé jen několik desítek vteřin a pak je peloton rychle pohltil.

Nadějněji vypadal jen únik sedmičky závodníků kolem 90. kilometru, kdy vepředu měla dvojnásobné zastoupení stáj Bauknecht-Author (Hunal a Bucháček) a dokonce trojnásobné polský tým BDC Marcpol. Hodně skupinu tahal hlavně Bucháček, ale při jeho malé krizi Poláci zrychlili, Bucháček odpadl, a následně pak za několik kilometrů skončil i únik celé skupiny.

Jezdci De Rijke ale propadli z taktiky. V úvodu závodu sice trhali ostrým tempem peloton, ale tři kola před koncem si nechali odjet skupinu 26 jezdců a sami zůstali s Groenem ve druhé skupině. Vepředu však byli jeho největší soupeři, kteří nezaváhali a nabídnutou šanci uchopili pevně. Dobrou spoluprací získali náskok a do cíle dojeli s náskokem přes tři minuty, což znamenalo velké změny ve výsledkové listině. Ve spurtu byl nejrychlejší Maurits Lammertink z další nizozemské stáje Jo Piels, ale slavil především Mortensen, který věděl, že Czech Cycling Tour letos vyhrál.

Konečné pořadí:

1. Mortensen (DEN)12:50:11, 2. Baldo (FRA) +0:30, 3. Kováč (SVK) +1:03, 4, Van Ginneken (NED) +3:08, 5. Lammertink (NED) +3:10, 6. Gmelich-Meijling (NED) +3:14, 7. Power (AUS) +3:20, 8. Hirt (CZE) +3:20, 9. Pokidov (RUS) 3:33, 10. Ignaťjev (RUS) +3:33

Foto: Jiří Novotný.

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/103051166887296915412/albumid/6038221982679887121?alt=rss&hl=en_US&kind=photo“ ]

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "FOTO: Teprve poslední etapa Czech Cycling Tour určila vítěze"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..