Ve sportovní hale ZŠ Velká Bystřice se konal ve dnech 14. a 15. dubna 2012 barážový turnaj o florbalovou Extraligu žen za účasti týmů Olomouce, Trutnova-Nového Města, Jičína a Českých Budějovic. A pouze vítěz turnaje se stal účastníkem nejvyšší české soutěže v příštím ročníku.

Dívky z FBS tak stály před nelehkým úkolem, po neúspěchu v extraligovém play-down proti Jihlavě musely v turnaji excelovat, pokud nechtěly nadcházející sezónu strávit o soutěž níž. Nakonec ale i přes dramatický průběh některých částí zápasů nenechaly své příznivce na pochybách o tom, že do společnosti nejlepších českých florbalových družstev patří.

Důležitý první krok učinily hned v prvním utkání v sobotu dopoledne proti Jičínu, který nakonec dotáhnuly do vítězného konce, byť rozhodující branky padly až v samotném závěru.

FBS Olomouc – FBK Jičín 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)

Branky: 12. Bezdíčková, 47. Spurná, 58. Zamazalová, 60. Sklenářová – 20. Pitthardová, 47. Mikolášková.

_____________________________

Tentýž den  je v podvečer čekalo utkání proti FBC UNITED České Budějovice a tento zápas by se dal díky svému dramatickému průběhu považovat za předčasný vrchol turnaje.

Dívky z FBS nastoupily proti soupeřkám hned od začátku odvážněji, měly více ze hry, ale byl to soupeř, kdo v 8. minutě skóroval. Na konci první třetiny pak olomoucký tým chyboval v rozehrávce a Rybičková zvyšovala na dvougólový rozdíl.

Nástup do další třetiny byl ze strany FBS úchvatný. Domácí dokonale využily přesilovku a hned za 12 vteřin po zahájení Matulíková poprvé rozvlnila síť v brance soupeře. Po této brance se valily další útočné vlny na budějovickou svatyni, ale gólmanka Petržalová byla k nepřekonání. Jak se proměňují šance, převedly po polovině třetiny dívky z jihu Čech. Nejprve v přesilovce zvyšovala na 1:3 Paurová a pak v rozmezí necelé minuty musela Mičolová ještě dvakrát lovit míček ze své branky. Pro domácí příznivce to byly minuty hrůzy.

S olomouckým týmem to v tuto chvíli vypadalo hodně bledě a v sázkových kancelářích by kurz na jeho vítězství byl zřejmě hodně vysoký. Trenérka Prouzová však provedla výborný taktický tah – po páté brance prostřídala gólmanky (nastoupila Doubková) a v poli točila jen dvě formace. Po utkání sice skromně prohlásila: „K obratu v zápase pomohlo stažení jedné lajny a výměna gólmanky. Nebylo to však jen o taktickém tahu trenéra, holky daly silně najevo, že Extraligu chtějí hrát a že když dodržují domluvené pokyny, umějí dávat i pěkné góly.“, ale bylo evidentní, že tato rošáda byla zlomovým okamžikem.

Za minutu poté se totiž Spurná protáhla po levé straně, nahrála před branku neobsazené Zamazalové, a ta se nemýlila. Obě hráčky pak hrály podstatnou roly u dalších dvou olomouckých branek. Nejprve si za další minutu a půl prohodily své role nahrávající/skórující a pak v samém závěru třetiny nejprve Zamazalová dobře zabojovala před budějovickou brankou a po zpětné přihrávce z levého rohu Spurná (určitě dnešní nejlepší hráčka Olomouce) snížila na minimální brankový rozdíl.

K těmto zvratovým minutám olomoucká trenérka poznamenala: „Překvapilo mě, jak to tým ustál, ale v podstatě šlo jenom o to, aby holky plnily pokyny, které jsme si řekly. Daly první gól a zjistily, že cesta tudy skutečně vede. A nám se pak podařilo vrátit se do konce druhé třetiny do zápasu. Pak už jsem věřila, že bychom to mohly dotáhnout alespoň do remízového závěru, což by nás dále nechalo ve hře o postup. Příjemně mě překvapilo, že tým nepříznivý vývoj zvládnul docela dobře, že nebyla znát snad ani nějaká nervozita. Po vstřelených brankách se holky dostaly do takového laufu, že pak už to snad ani nešlo prohrát.

O pravdivosti těchto slov se bouřlivě povzbuzující diváci přesvědčili v poslední třetině. Florbalistky FBS v ní jasně dominovaly a zbytek zápasu se v podstatě odehrál v jejich režii. Do remízového stavu srovnala skóre rutinérským zakončením Fleischmannová za dvě minuty po úvodním buly třetiny. Poprvé mohly jít do vedení hráčky FBS v následujících minutách, ale střelu Zamazalové zastavilo břevno a po rychlém průniku Sklenářové o něco později se míček odrazil od levé tyčky.

Jak se bleskově a bezbolestně zasazuje „rána z milosti“, předvedly ve dvaapadesáté minutě  Doubková se Zamazalovou. Prvně jmenovaná nejprve kryla jednu z mála šancí soupeřek v poslední třetině, pak si všimnula nabíhající Zamazalové (která si na ni navíc křikla), přesně vyhodila míček a Monika jej v plném běhu poslala podél Petržalové do sítě.  Tímto nádherným gólem tým FBS dokonal nevídaný obrat.

Taktickým a disciplinovaným výkonem ve zbývajících minutách si pak FBS pohlídal své vítězství, které sice bylo vydřené, ale za svoji vůli, bojovnost a nasazení si jej olomoucký tým naprosto zasloužil.

FBS Olomouc – FBC UNITED Č. Budějovice 6:5 (0:2, 4:3, 2:0)

Branky: 21. Matulíková, 37. Zamazalová, 39. Spurná, 40. Spurná, 43. Fleischmannová, 52. Zamazalová – 8. Skálová, 19. Rybičková, 33. Paurová, 35. Paurová, 36. Dudová

Vyloučení: Johnová, Kamínková – Minářová

Rozhodčí: Fabián, Rýznar.

FBS Olomouc: Mičolová, Doubková – Čechovská, Pavlíková, Spurná, Volná, Fleischmannová,  Matulíková, Vysloužilová, Oháňková, Nejezchlebová, Kamínková, Sklenářová, Zamazalová, Johnová. Trenérka: Prouzová.

FBC UNITED Č. Budějovice: Petržalová – Dudová E., Janoušková, Nováková M., Rybičková, Dostálová, Skálová, Paurová, Dudová K., Nováková J., Minářová Kl., Fuková, Dubská, Minářová Kr.

Poslední utkání celého turnaje začínalo v neděli hodinu po poledni a podle dosavadních výsledků bylo jasné, že jeho vítěz si zahraje Extraligu i příští rok, zatímco poražený z ní naopak sestoupí. Střetnuly se v něm totiž týmy, které letos skončily v nejvyšší soutěži nejhůře.

Dal se tedy očekávat velký boj a napínavý zápas, pravý opak však byl pravdou. Naštěstí pro diváky olomoucký tým snad dospěl k názoru, že nervové soustavy svých příznivců dostatečně pocuchal již v sobotních duelech a že k nedělní poobědové siestě patří relaxace a nikoliv stavy, které mohou výustit v akutní infarkt myokardu.

Trenérka Prouzová sáhla již od úvodních minut k podobné taktické variantě jako závěru včerejšího druhého zápasu, tj. mezi tyče se postavila Doubková a v poli se hrálo v podstatě na dvě lajny. Ale i dívky, které se na hřišti neobjevily, měly na výhře nemalou zásluhu. Prakticky celý zápas – společně s domácími fanoušky – svým hlasitým povzbuzováním dodávaly sil bojujícím spoluhráčkám a naplno se tak projevila týmová soudržnost v FBS.

Rozhodující náskok si olomoucký tým vypracoval za prvních jedenáct minut. Nejprve v 5. minutě po akci z pravé strany zakončovala Matulíková a za tři minuty nato se po přihrávce Kamínkové střelou nahoru prosadila Volná. V začínající 11. minutě se hostující obraně nepodařilo dostat míček z vlastní poloviny, následovala kolmice na Spurnou, a ta nedala jinak výborné Gécové žádnou šanci.

Po tomto famózním úvodu se hra přece jen trochu vyrovnala a Trutnov začal hrát i tvrději do těla, takže např. postavou drobná Zamazalová si několikrát v průběhu zápasu vyzkoušela, jak se nedobrovolně opouští hrací plocha letem plavmo přes mantinel. Za jeden z podobných zákroků byla ke konci třetiny vyloučena hostující Imlaufová. Přesilovka však zůstala bez využití, dokonce po jejím skončení mohl FBS inkasovat. Když se z trestné lavice vracela vyloučená hráčka, dostala přihrávku za olomouckou obranu a běžela samotná na Doubkovou. Ta však prokázala svůj výborný postřeh a rychlost příslušných svalových vláken, když vymrštila pravou nohu proti míčku a šanci zlikvidovala.

Druhá třetina začala chybou Kamínkové v rozehrávce, ale Doubková svým zásahem napravila tento ojedinělý lapsus a udržela stále čisté konto. Kapitulovat musela až ve 26. minutě, když domácí tým hrál v oslabení, neboť na trestné lavici měla trávit dvě minuty za sekání Bezdíčková. Za minutu po gólu hrál Trutnov další přesilovku, Sklenářové se při ní podařil samostatný únik, ale Gécová se tentokrát překonat nenechala. Domácí tým pak vyvinul několikaminutový tlak, který vyústil ve velké šance Matulíkové či Fleischmannové.

Čtvrtá olomoucká branka padla po velkém závaru před brankou hostujících dívek ve 33. minutě. Sklenářová dobře clonila před brankářkou, což sice odnesla nekoordinovaným pádem na podlahu, ale zmátla obranu natolik, že ránu Matulíkové zastavila až síť branky. Od této chvíle bylo dívkám v červených dresech zřejmě jasné, že Extraliga se jim pravděpodobně vzdaluje a na jejich výkonu to bylo znát.

Vývoj poslední třetiny si domácí tým pohlídal, v obraně dobře pracovaly kapitánka Pavlíková či Vysloužilová. Zhruba deset minut před koncem „povodila“ hostující obranu Kamínková a zvyšovala na 5:1. Definitivní podobu výsledku pak tři minuty před koncem stanovila ve vlastním oslabení svou třetí dnešní brankou Matulíková.

Tým FBS tedy Extraligu zachránil i pro příští ročník, byť cesta baráží (zvláště v sobotních zápasech) úplně jednoduchá nebyla. Domácí trenérka k tomu poznamenala: „Zpočátku jsme se trápily se soupeři, které jsme měly podle papírových předpokladů přehrát. Nemohly jsme dát rychlou branku, trošku jsme se s nimi přetahovaly, ale v závěru jsme to dokázaly zlomit.“ Vyhlídky FBS i své do budoucího ročníku vidí následovně: „Toto byl teprve odrazový můstek, moje uvedení do role trenéra bylo takové nenadálé a překotné. Nyní ale už budu stoprocentní trenér, a to od začátku, proto chci nastolit nová pravidla a od holek budu vyžadovat mnohem lepší přístup. Pokud však ke všemu přistoupí jako během tohoto víkednu, veřím, že se posunou výš. Těší mě také, že do nové sezóny se vrací hráčky z hostování a mám v hledáčku některé další posily, které zkušenosti s Extraligou mají. Musíme začít od základů, od kondice, ale já jsem optimistou a věřím, že i nové holky budou platnými posilami a herní kvalitu přinesou. Hrály za nás i loni a je škoda, že letos jsme se bez nich musely obejít.

FBS Olomouc – FBK 001 Trutnov-Nové Město 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)

Branky: 5. Matulíková, 8. Volná, 11. Spurná, 33. Matulíková, 49. Kamínková, 57. Matulíková – 26. Marková

Vyloučení: Bezdíčková, Vysloužilová, Spurná, Sklenářová – Tylšová, Imlaufová

Rozhodčí: Both, Waliczko.

FBS Olomouc: Doubková – Čechovská, Pavlíková, Spurná, Volná, Fleischmannová,  Matulíková, Vysloužilová, Oháňková, Kamínková, Sklenářová, Zamazalová, Bezdíčková, Johnová. Trenérka: Prouzová.

FBK 001 Trutnov-Nové Město:: Gécová – Bálintová, Borůvková, Imlaufová, Tylšová, Jansová, Kubíčková, Rejlová, Marková, Culková, Koláčná, Kyralová, Hejnová, Kopecká.