Lední hokej v Hynkově oslavil sedmdesáté narozeniny

Velkou narozeninovou party má za sebou hynkovský hokejový oddíl. V sobotu 16. dubna se uskutečnily oslavy sedmdesáti let od založení hynkovského hokeje. Zahájil ji Pavel Malý, který zde přivítal hosty z tělovýchovných jednot z Příkaz a Mezic a také zástupce obce pana Ivo Čepěla. Akce se zúčastnilo zhruba padesátka bývalých i současných hráčů.

Hynkovský klub byl založen roku 1940 a nejprve fungoval pod hlavičkou Vzdělávacího kroužku Hynkov, až později pod nově vzniklým Hokejovým oddílem. I když tehdy bylo příznivé počasí – bruslilo se prakticky od listopadu do konce února, vyskytly se jiné problémy – materiálové. Hráči si veškeré vybavení zajišťovali sami, chrániče se dělali z tvrdých sešitů a hokejky z jasanového dřeva. V naší obci se o hokejovou výzbroj staral pan František Zatloukal, který nejen nás kádr trénoval, ale také pečoval o broušení a montáž bruslí.

Jako hrací plocha se zprvu používal rybník ohraničený deskami. V 60. letech bylo rozhodnuto o výstavbě nového hřiště na zeleném drnu. Oddíl měl hrát pod hlavičkou Tatranu Lhota. První dresy měly bíločervenou barvu, později bílomodrou. U hřiště byla vykopána studna na zalévání prasklin. Dřevařské závody ve Lhotě později zajistily i vysoké mantinely. V roce 1968 odkoupil Národní výbor Příkazy louky za mlýnem a předal je k užívání hynkovským Sokolům. Náš oddíl měl vždy dvě družstva – jedno hrálo krajskou soutěž a druhé okresní přebor.

Z Hynkova do reprezentace

V minulosti trpěl oddíl nadbytkem hráčů. Hrál za nás např. Antonín Sklenář, který to dotáhl až do Sparty a dokonce do reprezentace. Později už naše mužstvo hrávalo především na zimních stadionech v Olomouci, Uničově a Šternberku.

Největších úspěchů dosáhl tým v sezóně 1987/1988, kdy vyhrál okresní přebor a postoupil do krajského přeboru. Tam je čekal zápas s Valašským Mezířím, který však prohrál. Později vyšlo najevo, že výsledek byl předem dohodnutý, protože hynkovští hokejisté postoupit nechtěli, za prohru dostali láhev trnkovice.

V současnosti má hokejový oddíl jedno mužstvo a hraje okresní přebor na zimním stadionu v Olomouci. Hřiště slouží především malé kopané, pouze při tuhých mrazech je nastříkáno a připraveno na bruslení – to se tady potom každý den konají zápasy místních lidí. V roce 2000 bylo v areálu vybudováno nové sociální zařízení a v poslední době proběhla kompletní rekonstrukce šaten a hřiště. Za finanční pomoc děkuje TJ OÚ Příkazy.

Současnost

Je paradoxem, že za Hynkov hraje v současnosti pouze jediný člověk z Hynkova – Radek Lón. Je potřeba zmínit také jméno Petra Přecechtěla (nyní trenér brankářů HC Olomouc), který našemu týmu v minulosti zajistil dresy a výzbroj. Dalšími významnými hráči byli např. Kamil Přecechtěl (trenér juniorů a mladšího dorostu HC Olomouc) a Ivo Peštuka. Náš oddíl vždy v soutěži končil na předních místech tabulky, většinou jsme se probojovali až do finále play-off. Bohužel později se tým potýkal s nedostatečným přístupem mládeže k tomuto sportu. V letošní sezóně jsme v play-off obsadili krásné 4. místo.

Ocenění a vzpomínky

Na oslavách se rozdávaly rovněž diplomy za zásluhy a rozvoj, a to: Luďku Zatloukalovi, Františku Hanákovi, Františku Listopadovi, Tomáši Skřivanovi, Bohumilu Kruzovi, Čestmíru Zavadilovi, Miroslavu Vočkovi, Miroslavu Večeřovi, Zdeňku Peřinovi, Miroslavu Peřinovi, Stanislavu Hejtmanovi a Antonínu Zbořilovi.

Kdysi se prý říkávalo: „Když se na Hynkově narodil kluk, měl na nohou brusle“, jinými slovy: co Hynkovák, to hokejista. Na zápase v sezoně 1961/1962 v Holici na hynkovské mužstvo domácí pokřikovali: „Karasi, karasi, rybníčkáří!“. Smích je brzy přešel, tenkrát dostali 12 gólů.

Nebylo auto

Tajemník hokejového oddílu Miroslav Peřina zavzpomínal na přepravní problémy, které často vznikaly. Vždy když se potřebovali dostat na zápas a on vyšel na ulici, dědina byla v té chvíli liduprázdná – všichni věděli, že chce půjčit auto. Také upřesnil princip, jakým probíhal nábor do týmu: „Umíš bruslit?“ –„Jo, umím.“ – „ Tak se pojď zaregistrovat.“ – No a bylo to.

Autor: Filip Vočka

Okomentuj jako první článek "Lední hokej v Hynkově oslavil sedmdesáté narozeniny"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..