Návod pro cyklisty, jak (ne)naštvat okolí

Ilustrační fotka. Foto Jiří Novotný

Hnusné počasí už je pomalu minulostí a s tím souvisí také zvýšený pohyb cyklistů na silnicích. Nejotrlejší sice dokázali jezdit celou zimu, už ale i ti jsou rádi, že jim ráno tolik nemrzne huba po cestě do práce. Jenže kolaře mnoho lidí nevidí rádo. Bohužel je pravda, že někdy si za to můžeme sami. Jsou totiž situace, kdy se nechováme zrovna gentlemansky. Jednou vytáčíme důchodce, jindy doháníme k šílenství motoristy nebo si koledujeme o vážný úraz. Několik takových situací jsme vybrali.

Krotitelé draků

Jde o jedny z nejdružnějších cyklistů. Jsou to většinou veselí lidé, kteří si rádi popovídají s přáteli. Navíc hodně dbají na dodržování pitného režimu. Takový notně posilněný kolař hromadou piv a panáků dokáže na cestě neuvěřitelné kousky. Zkuste si někdy šněrovat po hlavní silnici jako někteří Krotitelé draků, vsadím se, že většina z nás by sebou křápla při druhém karuselu. Nicméně za tato vrcholná akrobatická čísla, za která by normálně brali medaile na mistrovství světa v krasojízdě, hrozí v lepším případě pokuta. V horším rozbitá držka, v nejhorším vážný úraz.

Ignorant se tmy nebojí

Část nás cyklistů, říkejme jim Ignoranti, dokáže hned po ránu dostat do varu nejednoho řidiče. Například v olomouckých parcích a přilehlém okolí je dost cyklostezek, ale kolaři ve své snaze orazit v práci dřív na to kašlou a vrhají se do provozu. Po ránu ovšem není ještě úplně světlo, a pokud nemá cyklista reflexní prvky nebo pořádné blikačky, tak si koleduje o průser. Možná by stačilo si přivstat o deset minut a pak by ranní hazardéři nemuseli mezi auta. Mnohdy si spěchající cyklisté hlavu nelámou ani se zákazy vjedu. Přitom se musíme řídit všemi dopravními značkami.

Milovníci přírody

Další kategorii tvoří Zkracovači. Ty poznáte tak, že se v plné rychlosti vřítí mezi maminky s kočárky v parku nebo na místech, kde nemá člověk na kole co dělat. Jako každý druh mají i oni nepřítele, kterého se nebetyčně bojí. V momentu kdy zkracovač vidí ve směru své jízdy strážníka, tak okamžitě šlape bez boje pryč. Dokonce se nebojí v těchto situacích opustit bezpečí zpevněné stezky a nejrychlejším manévrem klidně přes rozkvetlý záhon se snaží zmizet, aby ho nechytla městská policie. Pří úprku Zkracovačů je dobré se klidit pryč, protože ti na nikoho neberou ohledy a klidně by srazili i malé dítě.

Jízda vedle sebe

Jízda vedle sebe

Ilustrační foto. Autor: Jiří Novotný

Po zimě má řada šoférů problém samo se sebou, protože si odvykli na silnicích potkávat cyklisty. My jim však jejich trápení často ještě zvětšujeme. Cyklista to je totiž druh ukecaný, takže když jedou dva spolu, tak si musí pořád něco sdělovat a při svém navýsost důležitém kafrání nesledují provoz a jedou vedle sebe. Zvláště o víkendu příznivci cyklistiky vytváří hejna a při přepravování z bodu A do bodu B (rozuměj z hospody do hospody) jich jezdí vedle sebe mnohdy víc než dva. Přeci jenom srážka stehna s karosérii auta už má dopředu jasného vítěze, proto není potřeba to testovat a je lepší jet za sebou.

Zákon mluví jasně. Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou. Na diskutující kolaře ohledy nebere. 

Helma nepatří na řídítka

Cyklistika, přilba může zachránit život.

Ilustrační foto. Autor: Jiří Novotný

Během roku je spousta cyklistických akcí. Velké oblibě se například těší takzvaný Bílý kámen. Dvakrát do roka se pro turisty a cyklisty otevírá armádní výcvikový prostor na Libavé. Každý účastník tam musí jet s helmou. Sice „škopek“ nepatří mezi nejslušivější věci, na druhou stranu je to jediná možná ochrana naší cyklistické palice. Jenže dost lidí právě na to kašle a helmu si po projetí kontrolních bodu dá na řídítka. Pro krásu je sice potřeba udělat hodně, tohle ale rozhodně není správná cesta.

Autor

Ivo Opletal
O sportu píšu devět let. Pracoval jsem postupně v několika tištěných médiích jako redaktor. Pak jsem se na více než tři roky přesunul za mikrofon do rozhlasu. Nejvíc mě baví sportovní nebo technické texty a občas mám na něco názor. Více na BLOGu.

Okomentuj jako první článek "Návod pro cyklisty, jak (ne)naštvat okolí"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..