Ohlédnutí – nadstavba o Extraligu s prvoligovými týmy

Základní část baseballové Extraligy olomouckému týmu příliš nevyšla a Skokani byli na devátém místě z deseti účastníků. Bylo tedy jasné, že hanácké hráče bude čekat nepříjemná baráž. V tomto příspěvku se ohlédneme za její druhou částí.

Tuto fázi baráže začali Skokani na horké jablonecké půdě a možná si čtenáři vzpomínají na dvě velké prohry v loňské nadstavbě. Za Olomouc začal na kopci Mason Felt a nic nenasvědčovalo, že se utkání zvrtne. Skokani si udělali řádný náskok, ale ke konci utkání špatně střídali nadhazovače a vnitřní pole nezahrálo takřka nic. Náskok se ztenčoval a utkání šlo do extra inningu. Blesk Jablonec byl v této části utkání úspěšnější a dotáhl velké bodové manko.

Druhé utkání série se odehrálo také v Jablonci a mělo jednoznačný průběh. Olomoucký startér Ondřej Schwarz v první směně nedokázal krotit pálkaře Blesku a domácí tým si vytvořil slušný náskok. Dalším nadhazovačem byl junior Marek Hlavička, který debutoval na kopci za A-tým. Skokani nedokázali pálit pomalé nadhozy jabloneckých nadhazovačů, a tak bylo jasné, který tým zvítězí. Utkání skončilo vysokým bodovým rozdílem a vypadalo to, že olomoucký tým ztratil místo v Extralize.

Dalším prvoligovým soupeřem byli hráči klubu Klasik Frýdek-Místek a v kádru tohoto týmu jsou dva hráči s výraznou olomouckou stopou. Za Skokany začal na kopci veterán Jiří Šimek. Důležitá byla druhá směna, kdy frýdecký tým nastřílel Hanákům šest bodů. Olomoučtí hráči vrátili pár bodů a měnili nadhazovače. Klasik průběžně dával body a Skokanům se příliš na pálce nedařilo. Byl to opravdu divoký zápas a padlo v něm 31 bodů. Skokani začali utkání dramatizovat až v poslední směně, ale už tahali za kratší konec.

Justin Woods nastoupil na kopec do druhého utkání, ale bylo vidět, že není zcela fit. Této skutečnosti využili frýdečtí pálkaři a opět zaútočili ve druhé směně. Klasik měl mnoho vícemetrových odpalů a se Skokany to začalo vypadat bledě. Olomoučtí pálkaři se snažili, ale měli smůlu, neboť odpaly se nesešly za sebou. Woods odpálil daleký homerun, čímž rozradostnil fanoušky na tribunách. Skokani neměli nadhazovače a na kopec se tak dostal hráč vnitřního pole Marek Sova. Scénář druhého utkání kopíroval ve všem předchozí utkání, Olomouc znova podlehla týmu Klasik Frýdek-Místek, čímž se odsoudila k sestupu do nižší ligy.

Až po těchto zápasech se Skokani konečně ukázali i na domovském stadionu, tentokrát proti Sokol Hluboká. Na kopci se opět představil Mason Felt. Domácí si vytvořili mírný náskok a v páté směně čtyřikrát bodovali. Hráči Hluboké byli nervózní a každý call rozhodčí byl přijímán s nevolí. Trenér Hluboké se dokonce nechal vyloučit, neboť nesouhlasil se strike zónou hlavního rozhodčího. Celé utkání bylo v režii amerických nadhazovačů, a to Hanákům pomohlo k první výhře v baráži.

V prvním utkání proti Hluboké domácí dominovali, odvetný zápas byl ale úplně jiný. Na kopec se postavil Petr Mik a zprvu se mu dařilo. Klíčová byla čtvrtá směna, kdy Skokani obdrželi šest bodů. Hluboká pálila dlouhé míče, olomouckým hráčům se je nedařilo chytat a ve hře bylo hodně chyb. Na kopec se dostal hrající trenér Michal Kohout. Od této doby hrálo zadní pole na jedničku. Nakonec olomoucký tým ale nenavázal na předchozí výhru.

Poslední sérii baráže Skokani odehráli proti SaBaTu Praha. Tento pražský tým měl šanci postoupit do Extraligy, právě na úkor hanáckého celku. Startérem byl Petr Mik, který stál proti nizozemskému nadhazovači van Dijckovi.  Tento zahraniční nadhazovač nastoupil velmi dominantně a Skokanům toho příliš nedovolil. Klíčová byla čtvrtá směna, kdy pražský celek zaútočil a sebral Hanákům naději na výhru. Poté se začala sestava točit a bylo jasné, kdo bude šťastnějším týmem. Olomoučtí baseballisté opět prohráli a tak vlastně pomohli SaBaTu k postupu mezi tuzemskou smetánku. Zajímavostí je, že do zápasu nastoupil Pavel Školoudík, který se vrátil do olomouckého dresu po 14 letech (45 let – odpálil 1 H).

Poslední utkání se odehrál na lazeckém areálu. Startujícím nadhazovačem byl mladík Marek Hlavička. Marek měl v úvodu hodně nepřesnou mušku a zbytečně se připravil o nadhozy (do 18 let je limit 100 nadhozů na zápas). V páté směně SaBaT zaútočil a dal čtyři body. Olomoucký trenér sáhl ke střídání a na kopec se dostal Martin Zdražil. Šanci v A týmu dostal i juniorský hráč Tomáš Borůvka, který šel na pozici catchera. Utkání zavřel Jakub Borůvka za stavu, který byl příznivější pro hostující tým. Skokanům se bohužel nepodařilo vyhrát ani v posledním utkání sezony.

Hodnocení baráže je velmi těžké, neboť se nepodařilo udržet Extraligu, což bylo cílem. Je evidentní, že s pouhopouhou jedinou výhrou se zkrátka udržet nedala. Mnoho zápasů se odehrálo v kombinované sestavě a dalším negativním faktorem bylo zranění importů. Skokani Olomouc budou muset reorganizovat tým a začlenit do svého týmu mladé hráče. Příští sezona je klíčová a napoví, kam se olomoucký baseball bude ubírat.

Text: Martin Poledna.

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "Ohlédnutí – nadstavba o Extraligu s prvoligovými týmy"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..