Pelíšek vítězí v Radíkově „Pod věží“

K závodu VC vytrvalců Olomouckého kraje 2012, kterým byl 10. ročník Radíkovské patnáctky, se i přes nepříznivé podmínky sešlo 77 vytrvalců všech kategorií. Nový, těžký a mokrý sníh z předchozích dnů značně ztrpčoval běžcům samotný běh. Úzký, prošlapaný chodník v hlubokém sněhu pak téměř znemožňoval předbíhání, které pak hrozilo pádem do závějí.

Na běžce čekaly dva velmi obtížné okruhy v členitém terénu v délce 15,6 km, jen muži nad 60 let a všechny kategorie žen běželi jeden okruh. Krátce po startu se vytvořila vedoucí trojice ve složení O. Horák a Pelíšek oba z FORTEX Moravský Beroun a loňský vítěz Vymazal z SK SALIX Grymov.

Většinu závodu odtáhl Horák a o vítězi pak rozhodl finiš, ve kterém byl nejrychlejší Pelíšek, který zvítězil časem 59:17 min. Vymazal doběhl do cíle o 4 vteřiny později a na Horáka zbylo třetí místo v čase 59:26 min. V kategorii mužů 40 – 49 let zvítězil Baláž z Baláž Extreme-team Ostrava, jehož čas v cíli závodu u chaty „Pod věží“ byl 1:02:33 hod.

V kategorii mužů přesvědčivě zvítězil Smutný z AHA Vyškov časem 1:11:35 hod. a v dalších kategoriích pak zvítězili favorité, kteří již běželi jeden okruh v délce 7,8 km. V kategorii mužů 60 – 69 let to byl olomoucký Vynikal časem 36:22 min. a v sedmdesátnicích loňský vítěz Lajčík z AK Olomouc (45:18 min).

V ženách došlo k překvapení když favorizovaná Kamínková podlehla o 15 let mladší Esentierové z Baláž Extreme-team Ostrava a oplatila Kamínkové porážku z loňského roku. Ostravská běžkyně z kategorie žen do 34 let zvládla 7,8 km dlouhý okruh za 34:26 min. a Kamínková, která zvítězila v kategorii žen 35 – 44 let, zaznamenal čas 35:14 min.

„Na sněhu běhat neumím a hlavně jsem dávala pozor, abych do cíle doběhla nezraněna. Za týden mě čeká prestižní silniční závod na 10 km v Prusinovicích“, dodala v cíli závodu olomoucká běžkyně. Kategorie žen nad 45 let se stala jednoznačnou záležitostí Hynštové z AHA Vyškov s časem 37:35 min.