Poker pod tlakem politiků

Česko oslavuje velký úspěch Martina Staszka na Main Eventu WSOP (neoficiálním mistrovství světa), kde jako první Čech v historii postoupil až na finálový stůl. Nakonec skončil těsně pod vrcholem a odnesl si výhru téměř sto milionů korun. Zároveň však pokeroví hráči s obavami sledují další legislativní kroky kolem již schválené novely loterijního zákona, která by měla začít platit od nového roku. Početná pokerová komunita z ní nemá radost, protože jejich oblíbenou hru řadí do stejné kategorie jako jsou takzvané „výherní“ automaty – půjde o hazard, což přinese nepříjemné komplikace. Členové Asociace Českého Pokeru otevřeně uvádí, že pokud tomu tak bude, dají věc k soudu.

Existují čtyři místa, kde hrát poker. Na turnajích pořádaných občanskými sdruženími, která lidé založili právě za tímto účelem. Online na internetu. Dále neformální, uzavřené akce jen pro zvané, jakýsi pokerový „underground“. No a konečně velká kasina s licencí.

Třetí možnost je na hraně zákona, spíše však za ní, již nyní. Zde ovšem platí „kde není žalobce, není soudce.“ Jenže po novém roce se mimo zákon ocitne i první možnost. „Novela obsahuje odstavec, který se týká všech turnajů v karetních hrách. Zde je poker poprvé zařazen mezi hazardní hry. Tím pádem reálně hrozí zánik pokerových klubů v Česku,“ řekl před časem pro ČTK předseda Asociace českého pokeru Milan Slám.

Online poker

Politici především chtěli Česko uzavřít pro internetové herny registrované v cizích zemích, přes které hrají poker všichni tuzemští hráči. Ministr financí Miroslav Kalousek však v listopadu přiznal, že blokování zahraničních online společností (tedy fakticky cenzura internetu), je v rozporu se směrnicemi a právem Evropské Unie. Takže to vypadá, že se online poker bude hrát také v příštím roce.

Na internetu hraje u nás poker zhruba 200 tisíc lidí. Počet hráčů živého pokeru je nižší: živá varianta je limitována nutností s někým se domluvit a také někam jet, zatímco na internetu lze hrát kdykoliv z pohodlí domova. V každém okamžiku se nabízí množství protivníků z celého světa, kteří si také zrovna chtějí zahrát.

Svou roli hraje i skutečnost, že živý poker klade na hráče větší nároky než jeho online verze – je snadnější „blufovat“ u počítače než když soupeř sedí naproti a snaží se zachytit jakoukoli známku vaší nervozity. Tato psychologická nadstavba k pokerové strategii jedny odrazuje, ale pro jiné je výzvou. Navíc v případě pokerových klubů či uzavřených akcí v„undergroundu“ se hráči navzájem dlouhodobě znají, nejde jen o poker, ale také o společenskou událost, příležitost strávit nějaký čas s přáteli.

Nyní však mezi nimi panují obavy, zda po novém roce nebudou nuceni vyrazit za pokerem do poněkud anonymního, blikajícího prostředí licencovaných kasin. Proti této možnosti chce pokerová asociace bojovat a v případě nutnosti se obrátit na soud, aby rozhodl, zda je poker dovedností disciplína nebo hazard. Inspirací jsou pro ni obdobné případy z Francie a Švédska, kde soudy uznaly populární karetní hru jako dovednostní soutěž, takže v těchto zemích se na poker ustanovení loterijního zákona nevztahují.

Okomentuj jako první článek "Poker pod tlakem politiků"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..