Poloz: Rozhodlo proměňování. Malínek: Laciné brány nás zlomily

DHK Zora Olomouc

Derby jak má být – bojovnost, nasazení, emoce, bouřící diváci. Nic z toho nechybělo ve středomoravském derby mezi házenkářkami Zlína a Olomouce. Ruce nad hlavou po závěrečném hvizdu však neměly Dámy, ale hosté z Valašska, odvezli si výhru 25:29.

Sledovat cestu Zlína, po které v posledních dvou letech od příchodu trenéra Dušana Poloze jde, rozhodně stojí za to. Charismatický stratég nutí svému mladému týmu severské prvky házené, které vstřebal během svých angažmá ve Skandinávii.

Risk se Štěrbovou a Polozovo kříšení

Letos celek doplněný o reprezentační spojku Helenu Štěrbovou patří k tomu nejlepšímu, co interliga nabízí a dokázal to i v Olomouci. „Bylo to kvalitní utkání, pro diváka zajímavé, tvrdé, nicméně myslím si, že férové. My jsme se na zápas hrozně těšili, protože jsou zápasy a soupeři, kteří nám sedí méně  jsou soupeři, se kterými rádi hrajeme. Jak přátelství mezi holkama tak mezi trenéry tu je a takové zápasy rádi hrajeme,“ přiznal trenér HC Zlín Dušan Poloz.

Podobně klidný však rozhodně nebyl po první čtvrthodině, kdy Zlín prohrával 9:3 a musel svůj tým křísit oddechovým časem. „V začátku to vypadalo trošičku špatně, nástup nebyl tak koncentrovaný, získali jsme dvě vyloučení Štěrbové docela brzo, nicméně jsme zariskovali, nechali jsme ji na hřišti a nakonec odehrála asi 52 minut se dvěma vyloučeními, což bylo docela riziko,“ připomněl jeden ze zásadních okamžiků Poloz.

Nezvládnuté trháky Zlína

Tím dalším bylo zranění první gólmanky Mahďákové, začátek utkání tedy nahrával domácím. Veteránka Vyhlídalová, která obsadila zlínskou branku však předvedla vynikající výkon a byla hlavním strůjcem obratu. „Myslím si, že druhou půlku rozhodla Dagmar Vyhlídalová, která šance a náskoky, do kterých jsme se dostávali ne tak často, ještě stačila pochytat. Zlín okamžitě trestal rychlým útokem a návrat do obrany jsme nezvládali. Tam jsme viděl velké rezervy,“ hledal základní příčiny porážky olomoucký kouč Libor Malínek.

V rozhodujícím úseku mezi 40. a 50. minutou to byla právě neschopnost ubránit trháky Zlína, která stála za obratem utkání. „Rozhodlo právě to, že jsme se nevracely a z toho dostávaly góly. Zlín nás trestal za chyby,“ souhlasila spojka domácích Anna Gebre Selassie. „Ztráty po neproměněných šancích a laciné brány po rychlém rozehrání, to nás zlomilo. Musel jsem zvyšovat hlas. Naše holky nejsou na tohle zvyklé, jsou vrácené na devíti metrech, ale nevnímají kdo za nimi stojí, jsou uspokojené, že splnily požadavek trenéra, ale dál už nepracují,“ všiml si Libor Malínek.

Vyhlídalová převážila misky vah

Zora však přesto nemusela odcházet z utkání se svěšenou hlavou, většinu utkání vedla a v posledních deseti minutách se rvala o výsledek ze všech sil. V těch chvílích ale proti nim stála výborná Dagmar Vyhlídalová a také tyče její branky, které nesčetněkrát zazvonily. „Myslím si, že dnes byl zápas o proměňování a mám pocit, že jsme v tomto byli o něco lepší. V závěru nás Dáša docela podržela, byly tam zákroky z křídla a z brankoviště, které pochytala. Zápas jsme dotáhli do vítězného konce, ale mohlo to skončit úplně opačně. Bylo to na miskách vah,“ uznal Dušan Poloz.

Dosud se mohlo, teď už se musí

Porážkou Zora přenechal čtvrté postupové místo do play-off Písku, na který ztrácí jeden bod. I proto bylo vidět v očích Dam zklamání z porážky. „Tohle utkání jsme měli vyhrát, trenér to jasně řekl. Nesplnili jsme očekávání a teď už musíme jen vyhrávat,“ dobře ví Anna Gebre Selassie, která zaskakovala za Martinu Huráňovou, jejíž podezření na mononukleózu se naštěstí nepotvrdilo. „Měla jsem to přes ruku, ale popravdě se mi lépe hraje přes ruku než po ruce. Nebylo to tak hrozné, sice jsem neměla takovou úspěšnost, protože tam nehrávám, ale jinak mi to nevadilo. Jsem ráda, za to, že hraju, ale mohlo by to z mé strany být lepší. Nejvíc mi schází asi střelba, že se do ní tak netlačím,“ přemýšlí talentovaná spojka Anna Gebre Selassie.

Zoru může utěšovat, že v uplynulých třech týdnech hrála s první trojkou interligy a teď už bude mít vstřícnější los. „Vlastně za sebou máme zápasy s první sedmičkou týmů a posledních šest kol máme s družstvy, které jsou za námi, když nepočítám Písek. Los je sympatický, ale žádný zápas nebude jednoduchý. Mančafty ví, o co hrají a nebude to nic lehkého, ale musíme se na to soustředit a zvládnout to,“ uzavřel Malínek.

Okomentuj jako první článek "Poloz: Rozhodlo proměňování. Malínek: Laciné brány nás zlomily"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..