Profil soupeře: MTK Budapešť

Posledním soupeřem SK Sigma Olomouc na soustředění v Turecku bude tým MTK Budapešť z maďarské ligy. Zde je jeho vizitka. Oba týmy se utkají ve středu 13. února ve 14 hodin.

Soutěž: Celý název klubu zní Magyar Testgyakorlók Köre Hungária FC a působí v nejvyšší maďarské OTP lize. Aktuálně je na 2. místě.

Město a země: Budapešť je hlavním městem Maďarska a s1,7 miliony obyvatel osmým největším v EU. Velkoměsto vzniklo v roce 1873 sloučením tří měst na Dunaji – Budína, Starého Budína na pravém břehu a Pešti na levém, odtud jeho název. Maďarsko má téměř stejně obyvatel jako ČR, ale má o 15 tisíc kilometrů čtverečních větší rozlohu (93 tisíc km).

Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, tokajského vína a ostrých jídel. Pro Budapešť to platí dvojnásob, funguje v ní řada vyhlášených termálních lázní. Svým charakterem a architekturou připomíná Vídeň nebo i Prahu.

Původní domov Maďarů byl na Uralu, do Evropy přišli vedení Arpádem až v 9. století. Jejich jazyk patří do ugrofinské skupiny a mezi sousedními státy nemá žádný podobný. Nedávná historie svedla Maďary s čechy i Slováky dohromady pod Rakousko-Uhersko, jehož existenci ukončil poslední výstřel 1. světové války a dal tak vznik novým státům, mj. i samostatnému Československu.

Po druhé světové válce se Maďarsko stalo zemí komunistického bloku, v polovině 50. let ale v zemi sílily protikomunistické nálady, které vyvrcholily povstáním v roce 1956, utopeným sovětskou armádou v krvi Maďarů.

Soupiska: Soupisku tvoří z drtivé většiny maďarští hráči, výjimkou jsou Srbové Djodje Djuric a Dragan Vukmir, dále Jamajčan Rafe Wolfe a italský brankář Frederico Groppioni. Nejlepšími střelci jsou šestigóloví útočníci Csíki, Kanta a Tischler.

Největší úspěchy klubu v historii: Klub byl založen už v roce 1888, tedy v době, kdy u nás ještě kluci místo fotbalu hráli na Četníky zloděje. Je však pravda, že původně byl klub gymnastický a fotbalový oddíl vznikl až na přelomu století. Od té doby se ale stal jedním z nejúspěšnějších v Maďarsku, vždyť titul vyhrál třiadvacetkrát a národní pohár dvanáctkrát. Poslední mistrovský titul už si ale za chvíli půjde pro občanku, MTK ho získalo v roce 2000. Například loni působil klub o soutěž níže a v OTP lize je tak letos, kmetskému věku navzdory, nováčkem. V Budapešti je nejpopulárnější Ferencvároš, který však po bankrotu působí v nižší soutěži. V nejvyšší lize je z hlavního města například Ujpešť.

V roce 1964 se MTK dostal do finále Poháru vítězů pohárů, prohrál však se Sportingem Lisabon.

Zajímavosti: MTK si zahrál v letošní pohárové sezoně, v 1. předkole Evropské ligy potkal slovenskou Senici Zdeňka Psotky. Po remíze 1:1 v Maďarsku dokázala Senica v odvetě vyhrát 2:1 a postoupit. Rozhodující gól dal dvě minuty před koncem Kalabiška.

„S MTK to může být velmi pohledný fotbal, protože hrají podobným stylem. Mají hodně konstruktivních hráčů, podobné rozestavení a jsou známí svou akademií, která spolupracuje s Liverpoolem,“ přidal další zajímavost sportovní ředitel Sigmy Zdeněk Psotka.

Stadion: MTK hraje na stadionu Hidegkuti Nándor, který je s kapacitou 12 700 diváků podobný domovskému stánku Sigmy. Tím však podobnost končí, jedná se o zastaralý stánek s jednou dominantní tribunou a zbytek tvoří betonové schody vůkol. Návštěvy na MTK se pohybují kolem 1000 diváků.

Webové stránky: www.mtkhungaria.hu

Zdroj: Wikipedia, eurofotbal.cz, www.mtkhungaria.hu

Okomentuj jako první článek "Profil soupeře: MTK Budapešť"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..