Prožili jsme příjemnou sezonu, říká kouč basketbalistek Karel Hůlka

Zamyšlený. Trenér Karel Hůlka se zatajeným dechem pozoruje situaci na hřišti. Foto Miloslav Jančík

Loni skončily olomoucké basketbalistky v 1. lize žen na prvním místě po základní části, ale ve čtvrtfinále se poroučely se Spartou Praha. Před letošní sezonou vystřídal Vítka Kohouta na postu trenéra Karel Hůlka s ambicemi navázat na tento úspěch.

Pro mladého kouče, který dlouhé roky trénoval s Peterem Bálintem prostějovské dorostence v extralize, to byla první zkušenost při trénování žen. V rozhovoru pro Regionsport.cz Karel Hůlka vysvětluje, jaké překážky musel se svým týmem překonávat, než došli zaslouženého cíle v podobě desátého místa a záchrany v 1. lize.

Před sezonou byla cílem účast v play-off. Proč se nakonec tým SK UP do vyřazovacích bojů neprobojoval?

Těch důvodů je samozřejmě více a je těžké je všechny pojmenovat, ale zkusme to. Jedním z důvodů proč se nám nepovedla první polovina soutěže, byla určitě změna trenérského dua a tím samozřejmě i změna herního projevu týmu. Bohužel sžití se a zautomatizování si nových věcí nám trvalo déle, než jsme předpokládali, v podstatě první utkání, se kterým jsme mohli být spokojeni, přišlo až poslední víkend před vánoční pauzou.

Dalším důvodem je, že jsme velmi mladý tým, i včetně trenéra, s malými zkušenostmi, což byl problém ve vyrovnaných koncovkách utkání. Těch jsme letos bohužel odehráli mnoho a v podstatě se nám žádná z nich nepodařila vyhrát.

Ač to bude znít jako výmluva, hráčský „kádr“ od loňska doznal změn. Odešla Huňková, která vloni nastřílela průměrně 17 bodů na utkání a vzhledem k problémům Hradce Králové v nejvyšší soutěži i hostující hráčky nejezdily na naše utkání, což bylo velmi znát. Nebudu se tajit také tím, že komunikace A týmu s vedením byla na nízké úrovni, což považuji samozřejmě za problém obou stran.

Pojďme k výsledkům – v prvních čtyřech kolech základní části jste měli bilanci 2-2, pak přišlo šest porážek v řadě. V čem byla příčina neúspěšné série?

Myslím, že hlavní příčinou bylo, že se seřadili těžší soupeři a tým si nevěřil v koncovkách utkání.

Byl tohle rozhodující úsek sezony, který byl příčinou absence SK UP Olomouc v play-off?

Nedomnívám se, že šňůra šesti utkání bez výhry rozhodla o nepostupu. O tom rozhodla jednotlivá utkání, z nichž některá byla součástí zmiňované šňůry.

Herní systém 1. ligy se hraje formou dvojkol jednou za 14 dní, vám se přitom vítězný víkend nepodařil ani jednou. Tým neudržel soustředění na dvě utkání během dvou dnů?

To je pravda. Probírali jsme to s asistenty, zda to není slabá kondiční připravenost, ale to bychom měli problémy vždy spíše v nedělních utkáních, což pravidlem nebylo. Spíše je to způsobeno nevyzrálostí týmu.

Koučující. Karel Hůlka jako trenér basketbalistek SK UP Olomouc. Foto Miloslav Jančík

Tým nakonec bojoval o udržení ve skupině o 9.-12. místo. Záchrana se podařila, můžete mít alespoň z toho dobrý pocit?

Samozřejmě radost máme velkou, i když nám nevyšlo play-off. Hlavně jsme prožili příjemnou sezónu. Za holky mluvit nemůžu, ale já jsem se na každý trénink těšil, což je důležitější než závěrečné postavení v tabulce.

Kdo byl v letošní sezoně největší oporou?

Těžko jmenovat jednu hráčku, ale asi Zuzka Pilátová, která byla nepostradatelná v utkání, v šatně i na tréninku.

Která hráčka byla pro vás největším překvapením a zklamáním?

Asi ani jedna, spíše mě pozitivně a negativně překvapily jednotlivosti v herním chování každé z hráček, celkově se nedá říci, že bych byl zklamaný nebo naopak překvapený některou hráčkou komplexně.

Jaký jste si udělal obrázek o 1. lize jako soutěži?

Abych se přiznal tak spíše negativní. Téměř ve všech utkáních rozhodovala přítomnost respektive nepřítomnost hráček z Ženské basketbalové ligy (ŽBL). Navíc je to soutěž, ve které musíte mít vysokou četnost tréninků, alespoň čtyřikrát týdně a to s hráčkami, které dělají basketbal zadarmo. Pro trenéra je tedy velmi těžké udržet celou sezónu tréninkovou morálku. Ve druhé lize je četnost nižší, naopak v ŽBL kromě velké motivace hrát nejvyšší soutěž jsou samozřejmě možnosti finančních motivací. To, zda je rozšíření nejvyšší soutěže správným krokem uvidíme až po příští sezóně.

Vy jste dosud měl zkušenosti především s kategorií dorostenců a žáků, tedy mužské složky. Jaké poznatky jste načerpal jednak v dospělé kategorii a především v ženách?

Naučil jsem se spoustu věcí a v další spoustě věcí byl tento můj handicap cítit, konkrétně koučing během utkání směrovaný pouze na vítězství, nikoli na výchovu hráčů. Tohle angažmá mě trenérsky posunulo o velký krok dál ve všech oblastech činnosti trenéra, odhalilo mi mé slabiny, na kterých chci začít dále pracovat a sebezdokonalovat se. Hlavně už konečně vím, co to znamená trénovat ženský basketbal. Za to vše jsem vděčný.

Je pravda, že už příští rok u týmu pokračovat nebudete?

Stejně jak se utkání nesmí hodnotit bezprostředně po jeho skončení, s plány na příští sezónu je to stejné. Teď potřebuji minimálně měsíc na basketbal nemyslet, dodělat vše, na co během roku nebyl čas a pak teprve začnu přemýšlet o nabídkách na příští rok. Všechny ostatní informace jsou pouhými spekulacemi.

Okomentuj jako první článek "Prožili jsme příjemnou sezonu, říká kouč basketbalistek Karel Hůlka"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..