REPORTÁŽ: V Hodolanech našli poklad

Po válce jeli hodolanští na Slovensko.Po konci 2. světové války se vydali hráči Hodolan na Slovensko.

V Olomouci-Hodolanech bude po deseti letech znovu fotbalový klub. V této městské části má kopaná dlouhou tradici. Oddíl zažil za dobu své existence řadu vrcholů a pádů. Během té doby mnohokrát změnil své jméno. Z fotbalové mapy zmizel kvůli sloučení s 1. HFK Olomouc. Jenže ten už přestal mít zájem o areál v Hodolanech. Proto se dala dohromady parta nadšenců, která chce oprášit někdejší slávu hodolanského klubu. Při vyklízení a opravách tribuny se na ni usmálo štěstí, když se našla stará alba s množstvím fotek. Podrobnosti jsou v reportáži na Youtube.

Kroniky ležely dlouhé roky nepovšimnuty v malé šatně pro rozhodčí. Pod pořádným nánosem prachu je našel Martin Čechovský s dalšími lidmi z vedení nově vznikajícího klubu FC Sigma Hodolany. „Je moc dobře, že se takový poklad našel. Ani jsme nedoufali, že něco takového může v útrobách tribuny vůbec být. O to větší to pro nás bylo překvapení. Alb je velká spousta. Ještě jsem je všechny nestačil ani pořádně prolistovat, každopádně ale to co jsem viděl, to stojí za to,“ řekl předseda hodolanského klubu, který se společně s dalšími lidmi snaží oživit dřívější tradici.

Sportovní oddíl začal v Hodolanech fungovat ještě před vypuknutím první světové války. Jenže dva roky potom muselo narukovat téměř celé mužstvo. Úspěchy začaly hodolanské týmy sbírat zase až po konci války. Mezi úspěchy patří vítězství dorostenců ve své soutěži. Slibný rozlet však ukončil další celosvětový válečný konflikt.

Hned po osvobození Československa se hodolanští sportovci vydali na Slovensko, kde sehráli několik přátelských zápasů. V dalších desítkách let se týmu víceméně dařilo. Za zmínku ještě stojí otevření nového hřiště v roce 1967, které funguje do dnešních dnů. Areál je nyní však už ve stavu, kdy potřebuje opravit. Na rozsáhlejší rekonstrukci ale nejsou peníze. To ovšem Martina Čechovského a jeho spolupracovníky neodradilo a pustili se do menších úprav. Co všechno se v dalších měsících v Hodolanech chystá se můžete dozvědět v rozhovoru s předsedou FC Sigma Hodolany, který je na webu regionsport.cz.

Podívejte se: Hodolanský fotbal ve fotkách

Autor

Ivo Opletal
O sportu píšu devět let. Pracoval jsem postupně v několika tištěných médiích jako redaktor. Pak jsem se na více než tři roky přesunul za mikrofon do rozhlasu. Nejvíc mě baví sportovní nebo technické texty a občas mám na něco názor. Více na BLOGu.

1 Komentář v článku "REPORTÁŽ: V Hodolanech našli poklad"

  1. táňa čechovská | 12 dubna, 2015 at 18:19 | Odpovědět

    VIDĚLA JSEM JEN ČÁST, ALE JE TO FAKT BOMBA, KUS HISTORIE, JEJÍŽ ČÁST JSEM PROŽILA NA VLASTNÍ KŮŽI. JO JO, SYN JDE VE STOPÁCH TÁTY 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..