Skokani Olomouc v baseballové Extralize aneb od nováčka až po play off (1998-2009)

Olomoucký baseball nedávno oslavil čtyřicet let od svého vzniku. Během této doby prošla hanáckým klubem spousta hráčů, kteří se zapsali do historie nejen klubu. Od roku 1998 až po rok 2019 (s malou pauzou v letech 2000-2004) klub hrál nejvyšší tuzemskou soutěž. Za toto období mají Skokani bilanci 164 výher a 376 proher. I když se zdá, že bilance klubu není příliš pozitivní, tak se Olomouc probojovala třikrát do play off.

Česká Extraliga odehrála svůj první ročník již v roce 1993. Olomoucký klub svoji premiérovou sezonu mezi tuzemskou elitou odehrál ve zmiňovaném roce 1998 a s bilancí 3–25 skončil na osmém místě. Všechny tři výhry si připsal Jan Vodička, který vévodí olomoucký statistikám v onom roce. Nejvíce HR měl Pavel Školoudík (4) a nejlepším pálkařem se stal Martin Minařík (38 H). Sezona 1999 dopadla velmi podobně jako premiérová a Skokani si připsali 3 vítězství a 20 porážek (opět osmé místo). Nejlepším nadhazovačem byl opět Jan Vodička (2 výhry) a jedno vítězství si připsal Jiří Šimek. Pálkařem týmu byl Martin Černý, který odpálil 2 HR a připsal si 25 hitů.

V sezoně 2004 si olomoucký tým vybojoval Extraligu zpět. V sezoně 2005 se Skokanům výsledkově dařilo lépe (10 výher a 25 porážek), ale na posun v tabulce to nestačilo. Hvězdou týmu byl Kanaďan s českými kořeny Brad Kropinak (36 H, 1 HR). Na kopci zářila budoucí hvězda Draků i naší reprezentace Martin Schneider (5 W, 5.05 ERA, 58 SO). Další rok byl průlomový, co se týče umístění v tabulce, kdy po předchozích osmých místech Olomouc dosáhla na místo sedmé (s bilancí 11-24). I v tomto roce zářil Martin Schneider, který byl nejlepším nadhazovačem i pálkařem. Dalším skvělým hráčem byl catcher Jakub Voják, který odpálil 34 H (jedná se o budoucího reprezentanta a trenéra hanáckého klubu).

Umístění Skokanů mělo v dalších třech letech stoupavý charakter. Nejprve zopakovali předchozí úspěšnou sezonu 2006 a v té následující se umístili na šestém místě (bilance 8-20). Prvometař Radek Němec se stal nejlepším pálkařem s 27 úspěšnými odpaly. Hned za ním se umístil Martin Drong, který do Olomouce přestoupil z Frýdku-Místku (v dalších letech působil v Arrows Ostrava i v reprezentaci). Na kopci si nejvíce výher připsal Vojta Holický, a to rovnou 5 (43 SO).

Zdroj: skokani.cz

Osmičkový rok byl ve znamení výrazného zlepšení bilance (12-16). V tomto roce se Skokani znova umístili na šestém místě. Do týmu se vrátil Kanaďan Brad Kropinak a s ním působily v týmu ještě další tři posily (Reynolds, Brewer, Baun). Jakub Voják se stal nejlepším pálkařem s 38 H a v týmu byla spousta dalších hráčů, kteří na pálce zářili. Nejnižší ERU neboli počet umožněných bodů nadhazovačem na utkání měl Cole David Reynolds (2.98).

Zdroj: skokani.cz

Přelomová a nejúspěšnější sezona olomouckého klub v Extralize byla v roce 2009. Bilance 16-19 a čtvrté místo v konečné tabulce znamenalo opravdový úspěch. Rozjeté Skokany zastavili až vítězové ligy Draci Brno. Americký hráč Justin Elwood Driver odpálil šest míčků až za plot. Martin Drong se stal nejlepším pálkařem Skokanů s 57 H. Nejvíce stažených bodů měli Radek Němec a Jakub Černík. Ze statistického hlediska se jedná o nejúspěšnější sezonu v olomouckém podání. Hned sedm vítězství si připsal Justin Driver na kopci. Vojta Holický měl zase nejlepší ERU (3.86) a rozdal 79 SO.

Zdroj: skokani.cz

Text: Martin Poledna.

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "Skokani Olomouc v baseballové Extralize aneb od nováčka až po play off (1998-2009)"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..