Skokani Olomouc v baseballové Extralize aneb play off do baráže a 1.Ligy (2010-2019)

Hanácký baseball má dlouhou historii a v nedávné době oslavil krásných 40 let. V minulosti se hrával spíše softball, ale po revoluci byl baseball hlavním sportem pro olomoucký klub. Historie je velmi zajímavá a zahrnuje třeba hraní na hřišti v Řepčíně nebo u UP haly, kde hráli Pirates Olomouc. Zajímavé roky byly 1998 a 2005, kdy se Skokani probojovali do Extraligy. V letošním roce se nepovedlo udržet nejvyšší ligu a Skokani padají do 1. ligy (dříve ČML).

Sezona 2009 byla fenomenální, ale ta další nebyla až tak úspěšná. Skokani vyhráli sedm utkání a prohráli jedenadvacetkrát. V konečné tabulce skončili na posledním 8. místě a čekala je baráž. Nejužitečnějším hráčem dle WARu byl Jakub Černík (1.2), který odpálil nejvíce odpalů za plot (4). Nejvíce hitů měl Martin Dronng (34) a v těsném závěsu byl Jiří Kovařík (33). Nadhazovačským statistikám vévodil Vojtěch Holický, který měl na kontě tři výhry (4.90 ERA, 55 SO, 1.1 WAR). Další sezona byla, co se týče výsledků, velmi podobná jako ta předešlá (7 W-28 L). Z této bilance nemohli Skokani pomýšlet na play off, a tak z toho bylo 7. místo v tabulce. I v tomto roce byl nejužitečnější hráčem Jakub Černík (1.7 WAR). Tento olomoucký hráč opět odpálil nejvíce míčků za plot (4). Nejúspěšnějším pálkařem se stal Jiří Kovařík alias Yorki (39 H). Levoruký nadhazovač Lukáš Veselý měl nejlepší ERu (3.79). Nejvíce strike outů měl Černík (59).

V roce 2012 se Skokani zvedli a zlepšili si bilanci na 15 výher a 20 porážek. Zlepšení nepřineslo posun v tabulce a hanácký celek skončil na 7. místě. Velkou roli v tomto roce hráli importi Kmiecik (2.0 WAR) a Edwards (3.8 WAR). Kellen Kmiecik odpálil 3 HR a legendární je jeho příjezd na Kotlářku a vyhrané utkání. Tento hráč vévodil všem pálkařským statistikám a stal se legendou klubu. Na kopci řádil levák Joshua Edwards, který měl 3.1 WAR, což značí, že sám vyhrál 3 utkání. Edwards vyoutoval 81 hráčů a měl 8 výher.

Zdroj: skokani.cz

Sezona s koncovým číslem 13 byla ve znamení posunu v tabulce (6. místo). Bilance byla 11 výher a 24 proher. Jan Utěšený měl velmi dobrou sezonu a jeho prospěšnost pro tým (WAR) byl 1.6. Ondra Antoš a Jakub Voják odpálili shodně 2 HR. Nejvíce hitů měl Honza Utěšený, který byl ofenzivní hvězdou. Jiří Šimek byl nejúspěšnějším nadhazovačem a měl 1.6 WAR. Jakub Černík měl ERU 2.53 a spolu s Šimkem odházeli po třech vyhraných utkáních.

Následující rok byl ve znamení mírného ústupu z pozic a Skokani obsadili 8. místo (8 W-27 L). Velkou hvězdou týmu byl Jack Shannon, který měl na pálce i na kopci fenomenální čísla. Catcher Jakub Voják odpálil 3 míče za plot a Honza Utěšený měl 39 úspěšných odpalů a stal se opět nejlepším pálkařem. Jack Shannon vyřadil 92 pálkařů a vyhrál 2 utkání. O jeden vyhraný match navíc měl Jakub Černík.

Extraliga v roce 2015 byla v olomouckém podání nepříliš úspěšná a tým obsadil 8. místo (9 W-29 L). Hned trio pálkařů dokázalo odpálit po 4 míčích za plot (Voják-Bryce-Stevens). Nejvíce stažených bodů si připsal kanadský obr Eric Bryce (24) a pro změnu nejvíce hitů měl Kuba Voják (45 H). V tomto roce se významně prosadil do týmu Matěj Lázniček, který odpálil 42 H. Levák Lukáš Veselý měl nejlepší počet umožněných bodů na 9 směn (4.33). Jakub Černík měl na pažbě 28 strike outů a spolu s Šimkem odházeli po 3 vyhraných zápasech. Velmi kvalitním hráčem byl Bobby Stevens, který na spojce hrál neuvěřitelné rozehry a jeho klid na pálce byl pověstný.

Zdroj: skokani.cz

Rok 2016 byl ve znamení úspěchů, neboť olomoucký baseball se probojoval až do čtvrtfinále Extraligy, ale nepředbíhejme. Celková bilance 15 výher a 20 proher nevypadá příliš dobře, ale 6. místo je velký úspěch. V tomto roce tým doplnit trojlístek americko-australských hráčů, kteří opravdu pomohli týmu do play off. Trenér a catcher Jakub Voják měl vynikající sezonu a odpálil 8 HR. Nejvíce hitů měl reprezentant Filipínec Devon Ramirez (44). Nathan van der Linden si držel dlouhou sérii, kdy v každém zápase odpálil hit, a vše v týmu šlapalo na jedničku. Jakub Černík zářil na kopci a jeho ERa byla 4.43. Tyson Cosgrove měl nejvíce strike outů (50) a po sezoně zamířil na college do USA.

Následující rok byl také velmi úspěšný a Skokanům se opět podařilo probojovat do play off. Lví podíl na tom měli importi (Brammer-MacNabb-Dawson), kteří patřili k nejlepším hráčům ligy. Skokani měli v tomto roce bilanci 20 W a 16 L. Max MacNabb házel tak dobře, že si vysloužil smlouvu v nižší americké lize (organizace Baltimore Orioles). Dylan Brammer se stal nejlepším nadhazovačem roku a vrátil se zpět do USA, kde hází v nezávislé lize. Brammer i MacNabb řádili i na pálce a stali se nejlepšími ofenzivními hráči našeho týmu. Kupříkladu Brammer měl WAR 6, což znamená, že jen on sám zařídil 6 výher. Jelikož je baseball týmová hra, tak musím zmínit, že všichni hráči se rapidně zlepšili a tým šlapal. ERU 1.21 si držel Brammer a až třetí nejlepší hráč byl Veselý (s ERou 4.40). Michael Brammer měl 137 strike outů a měl 7 výher. Max MacNabb statně konkuroval, a proto si jej vyhlédli zámořští scouti.

Zdroj: skokani.cz

Pokud mluvíme o sezoně 2017 v superlativech, tak ta další byla diametrálně odlišná. V týmu byli jen dva australští importi a obecně se příliš nedařilo. Extraliga se rozšířila na deset celků týmů a změnil se i systém zápasů. Bilance výher a proher byla 5 ku 22 a konečné 9. místo bylo vystřízlivěním po skvělé sezoně 2017. Skokani museli bojovat v baráži, kde to chvílemi vypadalo velmi zle, ale tým se semknul a nakonec Extraligu udržel. Matěj Lázniček byl ofenzivním tahounem týmu a odpálil 3 HR a 30 H. Do týmu se vrátil Nathan van der Linden, který měl za sebou angažmá v australské nejvyšší soutěži (Adelaide Bites). Nejlepší ERu měl Joel Chapman, který na 9 směn obdržel něco přes 4 body. Tento australský hráč si připsal 3 výhry na kopci. Poslední sezona v Extralize začala celkem dobře, protože v úvodních utkáních porazili jedenkrát Arrows, ale poté hanácký klub přestal vyhrávat. Bilance 4 W –23L mluví za vše a tým obsadil 9. místo v Základní části Extraligy. Nejvíce hitů měla dvojice Lázniček a Adamus, kteří hrají v zadním poli (23 H). Justin Woods odpálil 2 HR a jeden padl v Blansku, kde je obrovské zadní pole. Mason Felt měl nejlepší ERu a vyházel vzpomínané utkání s Arrows Ostrava.

Text: Martin Poledna.

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Okomentuj jako první článek "Skokani Olomouc v baseballové Extralize aneb play off do baráže a 1.Ligy (2010-2019)"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..