Slovák s Lisickým jsou mistry republiky

Členové olomouckého SK UP se vytáhli na víkendových závodech o tituly mistra republiky ve slalomu a sjezdu na divoké vodě, které se konalo pod lipenskou přehradou. Titul mistra republiky vybojoval David Lisický v dlouhém sjezdu na C2 a kajakář Tomáš Slovák ve sprintu.

Na stupně vítězů se oba protlačili ještě jednou. Slovák dojel druhý v klasiku a Lisický obsadil třetí místo ve sprintu. Na stupně vítězů dosáhl také třetí kajakář v dlouhém sjezdu Robert Knebel a rovněž bronzová kajakářka na dlouhé trati Petra Halašková.

V sobotu se mezi Lipnem a peřejí Papírna v Loučovicích rozhodlo o mistrech republiky v dlouhém sjezdu a v neděli se rozdělily medaile v dvoukolovém sprintu. Oproti zvyklosti letos pouze jediná loď byla nejrychlejší v obou disciplínách. Povedlo se to kajakářce Anně Zástěrové, která jak v klasickém sjezdu na čtyřkilometrové trati, tak také sprintu porazila juniorku Kláru Paďourovou. S notnou dávkou pověstného sportovního štěstí uhájil domácí nadvládu na dlouhé trati kajakář Kamil Mrůzek. Titul mistra republiky udržel Mrůzek před stříbrným Tomášem Slovákem o vteřinu a tři desetiny. Mezi nejrychlejší dva Čechy se ještě vtěsnal Rakušan Gerhard Schmidt. Slovák si vše vynahradil v nedělním sprintu, který vyhrál právě před Mrůzkem. Bronz si ve sprintu vyjel díky obrovskému zrychlení v druhém kole Filip Křišťan z Týniště.

V kategorii singl a deblkanoistů se tituly dělily. V singlkánoích obě zlaté zůstaly v Pardubicích. V dlouhém závodě zvítězil největší favorit Ondřej Rolenc, který vyhrál o celých sedmnáct vteřin před Lukášem Novosadem z Českého Krumlova a dalším českokrumlovským borcem Antonínem Halešem. Ve sprintu si republikové zlato poprvé v kariéře vyjel jedenatřicetiletý Tomáš Kejklíček. Jeho náskok před znovu druhým Novosadem byl necelou vteřinu. Bronz bral Onřej Rolenc, kterého o možnost boje o zlato připravila závada na lodi v první jízdě. Zlato v deblovém sprintu vybojovali Daniel Suchánek s Janem Jílkem. Junioři z Vysokého Mýta získali titul před dvojicí Mornštejn – Veselý a je to jejich největší úspěch mezi seniory. V klasickém sjezdu si pro zlato dojela posádka reprezentantů David Lisický – Lukáš Uncajtik.

Volf se Štěpánkem nakonec pojedou na Mistrovství světa

Na poslední chvíli a v infarktovém klání, které si v ničem nezadalo se závodem nejvyšší světové úrovně. Přesně takový byl postup dvojice Volf – Štěpánek na Mistrovství světa ve slalomu. Tím infarktovým kláním bylo dnešní Mistrovství republiky ve slalomu pod Lipnem, které o poslední lodi pro světový šampionát v kategorii deblkánoí mělo rozhodnout.

Ve hře byly tři posádky. Třetí loď jarní kvalifikace Václav Hradílek – Štěpán Sehnal. Druhá deblovka sobotního sedmého českého poháru na Lipně Ondřej Karlovský – Jakub Jáně a konečně dvojnásobní olympijští medailisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Nejdříve se do vln divoké Vltavy v nedělní finálové jízdě spustili mladíci Karlovský – Jáně. Borci v bílém zajeli čistou a velmi rychlou jízdu a s výsledkem 110,71 šli do čela.

Před Karlovského s Jáněm se dokázala o pouhé o tři setiny dostat dvojice Koplík – Vrzáň, ta však už start na MS měla dávno zajištěn a tak se čekalo na výkony posledních dvou lodí. Předposlední posádkou na startu byla druhá deblovka semifinále Hradílek – Sehnal. Také Hradílek se Sehnalem jeli bez chyb a velmi rychle. Při dojezdu do cíle bylo jasné, že jejich výsledek bude velmi podobný času Karlovského s Jáněm a Koplíka s Vrzáněm. Hradílek se Sehnalem to nakonec do cílové pásky stihli nejrychleji. O čtyři setiny. Čas 110,64 je v tu chvíli pomyslně oblékl do reprezentačního dresu, k kterého je mohla vysvléct už jen nejlepší loď semifinále, posádka Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Zkušená dvojice vletěla do vln pod Lipnem bez rezerv.

Poprvé v této sezóně se Volfíci vyvarovali trestných doteků. Nejrychlejší čas 108,79 a čistá jízda znamenala titul mistrů republiky a hlavně Volfa se Štěpánkem posunula na MS do Čunova. „Na startu jsme nebyli vůbec nervózní. Naštěstí jsme neslyšeli časy soupeřů ve finále, protože to bychom asi trochu znervózněli,“ pronesl na adresu výborných výkonu soupeřů Jaroslav Volf a jeho parťák Ondřej Štěpánek dodal: „Napálili jsme to od začátku. Žádné rezervy ani přílišné jištění nájezdů.“ Volf se Štěpánkem tak nakonec nebudou chybět na vrcholu sezóny a v reprezentaci se udrželi nepřetržitě od roku 1998.

Mistryní republiky se na Lipně stala i Štěpánka Hilgertová a titul vybojoval také singlkanoista Tomáš Indruch, tedy stejně jako Volf se Štěpánkem závodníci Dukly Brandýs. Z bojů o titul odpadl na singlu vítěz světového poháru Stanislav Ježek, který si připsal padesátku na povodné šestnáctce a byl ze hry.

Nedařilo se ani vítězce semifinále Kateřině Kudějové, které finále kajakářek tolik nevyšlo a skončila čtvrtá. Velké drama se odehrávalo v mužském kajaku. V nesmírně vyrovnaném finále si další velký úspěch letošního roku připsal junior Jiří Prskavec. Osmnáctiletý kajakář zajel skvělou jízdu, na kterou nedokázal nikdo odpovědět.

Do posledních metrů s Prskavcem sváděl souboj poslední muž startovního pole Vavřinec Hradílek. Před cílem se mu však k jízdě započetl dotek na brance číslo osm a ani nejrychlejší čas nestačil na víc než stříbro. Jasné vítězství a titul mistryně republiky si ze Šumavy veze singlkanoistka Kateřina Hošková, která na divokém Lipně potvrdila své obrovské zlepšení.

Okomentuj jako první článek "Slovák s Lisickým jsou mistry republiky"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..