STM padají do druhé ligy

Házenkářům STM se nepodařilo v záchranářských bojích udržet místo v druhé nejvyšší soutěži pro příští rok. Po málo vídaném zkratu minulý víkend v druhém poločase utkání s Novým Veselím (25:25) bylo jasné, že pro záchranu budou muset v posledním kole bodovat naplno. To se nepovedlo, na palubovce Karviné prohráli s místní juniorkou, pro toto klíčové utkání ovšem doplněnou o několik borců z A týmu hrajícího extraligu, o 4 góly (24:20) a končí na poslední příčce dvanáctičlenné tabulky.

Vedení tedy čeká několik úkolů během letní pauzy z nichž zřejmě nejzásadnějším bude výběr nového trenéra. Vladan Táborský, který mužstvo převzal na posledních 6 kol totiž předem oznámil, že jde jen na výpomoc do konce sezony. Předseda klubu Martin Přerovský zatím neoznámil jmenování nového trenéra, ani nepotvrdil pokračování stávajícího, rozhodnutí se tak dá očekávat v nejbližších týdnech před startem letní přípravy.

Vedení také jistě bude muset bojovat o své opory z letošní sezony – Tydlačku a Schmalze, o které bude jistě vzhledem k umístění ve střelecké tabulce velký zájem. Tydlačka vsítil za 21 odehraných utkání 133 branek a souboj se Zbránkem z Bystřice pod Hostýnem o krále střelců letošní první ligy prohrál o 5 zásahů, nutno podotknout, že bystřické křídlo má na kontě o jeden zápas více. Jakub Schmalz odehrál také 21 utkání a povedlo se mu vstřelit 127 gólů, což v konečném hodnocení stačí na páté místo.

Bohužel zbytku Hanáků už se tolik nedařilo, dalším je Michal Kubáček na 30. místě se 67 brankami, Tomáš Laštůvka, který vsítil 47 gólů a Pavel Mazáč se 39 zásahy. Jen z tohoto vyplývá, že během sezony byla hlavní střelecká potence na spojkách, křídlům a pivotům už se příliš prosazovat nedařilo.

Bohužel olomouckým se k dobré obraně nedařilo přidat pohyb v útoku a i s tak zkušeným mužstvem jaké měli trenéři k dispozici nezvládali koncovky důležitých utkání. Důkazem budiž 1 prohra o dvě branky, 3 prohry o jednou branku a 4 remízová utkání. Když spočítáme, že STM uhrálo za sezonu 12 bodů a v těchto nezvládnutých koncovkách ztratilo dalších 12 bodů, mohlo se mužstvo pohybovat se ziskem 24 bodů v horní polovině tabulky. Kromě koncovek zápasů jsme sledovali během roku ještě jedno veliké trápení – rychlé protiútoky. Góly prakticky zadarmo, na které se nemusí dřít celé mužstvo jsou nezbytnou součástí moderní házené, v podání Hanáků je tato činnost ale téměř neviditelná.

Zatím jediným potvrzeným odcházejícím je odchovanec a nadějný brankář Pavel Novotný, který byl na podzim velkou oporou svého týmu, v jarní části sezony se mu už tolik nedařilo a přepouštěl své místo Malínkovi. Vedení ale bude mít jako náhradu z čeho vybírat, ve Velké Bystřici je na hostování Petr Machalík, v Litovli Emil Drkula a vrátit by se měl také uzdravený Jan Provaz po úrazu kolene. Záležet bude i na tom, zda se olomouckým podaří prodloužit hostování Hynkovi ze Senice na Hané, který v závěru sezony začal podávat dobré výkony a se Sekerkou na pravém křídle utvořil stabilní dvojici.

Na levém křídle odehrál většinu sezony Eger, doplňovaný Damkem, konkurenci by měl zvýšit Doležal, přicházející z dorostu. V pivotu zřejmě zůstane stabilní dvojice Lerch, Svoboda, pár utkání odehrál na jaře i navrátilec Ondřej Mazáč. Co se týče spojek, Tomáš Laštůvka se zřejmě vrátí do Šumperku, jelikož měl celou sezonu problémy se zraněními, nemohl toho odehrát tolik, kolik se od něj očekávalo. Stávající čtveřici Pavel Mazáč, Kubáček, Tydlačka, Schmalz by měl doplňovat levoruký mladík Slovák, který se s týmem po pauze začíná připravovat a úroveň druhé ligy by mu mohla pomoci se rozehrát a vyšvihnout se do kádru.

Největší změny tedy proběhnou na lavičce, zda STM sáhne po někom z vlastních řad, nebo přivede trenéra z jiného klubu se necháme překvapit.

Okomentuj jako první článek "STM padají do druhé ligy"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..