„Tým má na play-off,“ tvrdí Petr Dadej, trenér extraligového FBS

Je pár minut po skončeném zápase proti Vítkovicím a na tabuli svítí na první pohled hrůzostrašné skóre 1:18. Jdu za olomouckým trenérem Petrem Dadejem na pozápasový rozhovor a pokládám obligátní otázku, jak viděl on dnešní mač. Poté, co slyším, že vyjadřuje spokojenost se hrou svých svěřenkyň, už už se takřka přepínám do módu „jedním uchem tam a druhým ven“. Očekávám totiž i v jiných sportech nezřídka slýchanou sbírku nicneříkajících frází a výmluv, proč to dnes dopadlo zrovna takto. A tu si mohu v klidu poslechnout až doma z diktafonu. Navíc pan trenér mluví hodně a dlouho. Jenže…  Jeho slova a myšlenky dávají smysl, mají svou logiku a vybízejí k dalším dotazům. Nakonec tedy místo krátkého pozápasového hodnocení vzniklo toto povídání, které se zrodilo díky tradiční otázce:fbsvitkovice1a

Pane trenére, jak hodnotíte dnešní zápas?

S naším dnešním výkonem jsem spokojený, protože jsme si stanovili nějaké dílčí cíle a těch jsme dosáhli. Chtěli jsme proti takovému silnému týmu jako jsou Vítkovice zvládnout hru do obranné zóny, což se nám vcelku dařilo. Vzhledem k tomu jakou kvalitu soupeř má, jsme podle mého názoru hráli až do konce kompaktně a dařilo se nám i získávat míčky na středu hřiště, čímž jsme částečně eliminovali některé přednosti soupeře. Zároveň jsme stále hráli dostatečně útočně a dostatečně otevřeně, aby nám tento zápas dal i něco do hry s míčkem. Nezaměřili jsme se pouze na destruktivní činnost, nechtěli jsme míčky jenom zahazovat. Chtěli jsme hrát florbal i za cenu toho, že pak vznikaly ztráty, které soupeř trestal brankami.

Ale přece jen, osmnáct branek je docela dost…

Ano, je to hodně. Ale bylo to kvůli tomu, že nutím holky hrát aktivně hlavně směrem dopředu a co nejvíce florbalově i proti takovému těžkému soupeři. Tedy aby míček chodil do nahrávek a nikoliv, abychom spoléhali na náhodné nahazování  s následnými souboji. Dnes z toho pramenily i ztráty či špatně řešené herní situace jeden na jednoho nebo i dva na dva, kdy jsme špatně dostoupili protivníka. Nesmíme zapomenout, že vítkovické hráčky mají mnohem víc zkušeností  i větší herní kvalitu a jsou schopny  i na zmenšeném prostoru v situaci jedna na jedna naše hráčky téměř bezezbytku přehrát. Ale i přesto si myslím, že můžeme být spokojeni s hrou dozadu jako tým. Je totiž rozdíl, když se bavíme o zóně, tedy o něčem, co má tým takticky připravené, a o hře jedna – jedna. V těchto situacích je herní kvalita jednoznačně na straně Vítkovic a právě naším obranným systémem jsme ji chtěli aspoň částečně eliminovat. A protože systém byl zvolen jako otevřený a útočný, gólů jsme inkasovali více. Samozřejmě, mohli jsme to směrem dozadu více uzavřít a zabetonovat, pak by hra z obou stran ale nebyla tak koukatelná, nebylo by v zápase tolik pohledných kombinací. Takže možná bychom dostali o pět šest gólů méně, ale zápas by nám nedal po taktické ani herní stránce tolik jako v tuto chvíli.

Máte za sebou už několik úspěšně zvládnutých zápasů, můžete zhodnotit začátek sezóny?

Start se nám docela povedl, získaných devět bodů je výsledkový úspěch. S poměrně nezkušeným týmem, v němž vlastně polovina hráček ještě nehrála extraligu nebo ji hrála jen velmi sporadicky, jsme získali body proti soupeřům, proti nimž ty body dělat potřebujeme, abychom se mohli prát o hranici play-off. Takže na mé straně panuje spokojenost a domnívám se, že na straně hráček také. Dnešní zápas nebo minulý na Bohemians musíme brát jinak, to jsou týmy z top čtveřice, která se pravděpodobně i letos potká v semifinále play-off. Proto poslední dva zmiňované zápasy nebyly holky pod žádným výsledkovým tlakem, a tedy se nemusely bát hrát florbal. Ba naopak vybízel jsem je k aktivní hře, aby si vyzkoušely v ostrém utkání různé herní situace a pak je uplatnily proti soupeřům, proti nimž body reálně můžeme a chceme získat. Věřím, že zápasy jako byl ten dnešní holkám pomohou, že budou sebevědomější a tým tak bude silnější.

Pro dnešek jste tedy své svěřenkyně nevystavoval nějakému tlaku. Ale je těžké je namotivovat v průběhu zápasu, když počet inkasovaných branek neustále narůstá? Mají pak ještě chuť do hry?

Dnešní duel jsme vůbec nebrali jako přípravný či zbytečný. Naopak holky byly motivovány, že lepšího soupeře si ani nemohly přát, že si vyzkouší naši hru proti silnému protivníkovi.  A jen kvůli jeho síle nebudeme měnit naši hru, nepůjdeme vyloženě do destrukce. Takže motivace nebyla problémem. Už od letní přípravy pracujeme na charakteru týmu a individuální zodpovědnosti jednotlivých hráček. A výsledky byly vidět v již odehraných zápasech. Vždycky hrajeme až do konce a právě v posledních třetinách dokážeme zápasy získávat ve svůj prospěch. Dnes byly stanoveny dílčí cíle, hráli jsme od střídání ke střídání a řešili pouze tu aktuální chybu, která se stala. Pak jsme si vyjasnili, co se udělalo špatně a do dalšího střídání se šlo už zase s čistou hlavou. A z mé pozice jsem neviděl ani jedno střídání, které by holky odchodily.

V průběhu hry jste bohužel kvůli zranění přišli o jednu hráčku.

Marie Grufíková si v končící první třetině po souboji u mantinelu poranila koleno a dále nemohla nastoupit. Tím jsme v podstatě ztratili jeden kompletní útok. Hráček jsme neměli tolik, kolik bychom si přáli, hráli jsme na tři útoky a dvě obrany, což se proti Vítkovicím ještě dá jakž takž přežít. Ovšem po tomto zranění jsme hráli prakticky na dvě pětky, a to je fyzicky i mentálně nesmírně náročné. I tady se však projevila síla týmu, jsem spokojený, jak se holky s touto situací vypořádaly.

V Olomouci jste novým trenérem. Je to pro Vás výzva trénovat extraligový tým?

Chci podtrhnout, že pro mě je to především radost, trenérská práce s holkama mě baví a věřím, že tak to cítí i ony. V letní přípravě jsme podnikli spoustu aktivit na poznání sebe sama a jedna druhou, měli jsme několik teambuildingů a kondiční soustředění, které bylo ale zaměřeno i na charakterové věci. Také jsme si vyjasnili, jak se chceme na hřišti prezentovat, jakým stylem hry budeme hrát. V tuto chvíli je tým kompaktní, já vycházím s hráčkami ať už z hlediska celku nebo i individuálně velice dobře. Krom pravidelných tréninků mám s každou z hráček i individuální pohovory a myslím, že vzájemná spolupráce díky dobré komunikaci funguje velmi dobře. Já jsem tedy spokojený, práce mě naplňuje a doufám, že to tak bude i do budoucna.

A co podmínky, které klub vytváří? Čtyři tréninky týdně, individuální pohovory, je vidět, že florbalem žijete.

Samozřejmě, jinak bych do toho ani nešel. Bylo by to nefér vůči hráčkám, protože se domnívám, že i dívky jsou na tom stejně, že florbal u nich není na nějaké třetí či čtvrté koleji. Musím podotknout, že kondiční tréninky řídí kondiční trenéři a občas se stane, že kvůli pracovním povinnostem se čas od času nedostavím na trénink herní. Navíc holky mají nastaveny individuální tréninky, pokud třeba z časových důvodů nestíhají tréninky týmové. Hodně pracujeme s videem, kdy rozebíráme zápasy, které jsme již odehráli. S jednotlivými hráčkami pak sednu a poukazuji na chyby, které pravidelně opakují, a snažíme se je touto cestou odstranit.

Je tu tedy možnost probojovat se mezi osm nejlepších družstev a zahrát si tak play-off?

Je to náš sportovní cíl. Pevně věřím tomu, že FBS má na osmičku, ukázal to nejen doposud získanými body, ale i předváděnou hrou. Máme reálnou sílu na to, abychom uhráli body s každým ze zbývajících sedmi celků, které budou bojovat o play-off. Pracujeme na tom, aby naše hra byla co nejvíce systémově zvládnutá, k ní pak přidáme vlastní kreativitu a takto můžeme tyto soupeře porážet.  Takže ano, chceme hrát play-off a chtěli bychom do něj jít z jiného místa než osmého. Do té doby bude tým herně a charakterově zase o něco výše, takže tu vyřazovací část bude schopen odehrát velmi kvalitně. Nicméně chci podotknout, že pokud by se to nepovedlo a my hráli play-down, jsem si jistý, že tým je natolik silný, že i tuto situaci by ustál a Extraliga v Olomouci by se hrála i v další sezóně. Je totiž nutné si uvědomit, že odešla spousta zkušených hráček, které nahradily hráčky méně zkušené, ale o to víc nadšené. Takže možná občas chybí v našem výkonu nějaká florbalovost, kterou však nahrazujeme odhodláním. A větší herní kvalita, ta určitě časem přijde.


fbsvitkovice2aDiváci povzbuzovali po celý zápas i přes jeho nepříznivý vývoj. Jsou pro vás další motivací? Jak hodnotíte fanoušky FBS?

Myslím si, že energie z holek se přenáší na diváky a ti, když vidí, že jsme zápas nezabalili, svým povzbuzováním nás stále ženou dopředu. Je to vlastně taková symbióza. Na olomoucký florbal jsem jako divák chodil už předtím delší dobu a troufnu si tvrdit, že FBS má jedny z nejlepších fanoušků v Extralize. Hala přímo vybízí k tomu, aby byla vytvořena bouřlivá atmosféra, což se letos už dvakrát povedlo. Doufám, že diváky dnešní výsledek neodradí od návštěvy dalšího domácího zápasu, protože ani to nebude lehké utkání. Ale můžu slíbit, že nevypustíme ani jednu vteřinu času a ani jeden metr hřiště. Takže snad nám pomohou podobně jako v duelu proti Panthers Praha, kdy i díky jejich podpoře se nám podařilo zápas otočit.

Máte nějaký vzkaz na závěr?

Já doufám, že všechno to, o čem jsem hovořil, vydrží co nejdéle, že si konečně zahrajeme play-off a že nebude jen čtyřzápasové.

 

Autor

Jiří Novotný
Můj veskrze kladný vztah ke sportu je stvrzen i tím, že již takřka čtvrtstoletí pracuji na Fakultě tělesné kultury UP. Navíc jsem olomoucký patriot a nadšený amatérský fotograf, což je - domnívám se - dobrá kombinace pro to, abych propagoval regionální sport na tomto webu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..