V Hodolanech měli brigádu jako Za Lužánkami

Na hřišti v Hodolanech se místo fotbalistů prohání psi.Hřiště v Hodolanech.

Fotbalový areál v Hodolanech vypadá trochu jako město duchů. Žádné tréninky či zápasy. HFK Olomouc už o něj neměl zájem a loni v létě ho opustil. Nyní plochu využívají někteří majitelé psů jako prostor pro venčení. Neutěšená situace má však brzy skončit. V příští sezoně tam začne hrát nově vzniklý klubu FC Sigma Hodolany. “Půjde do toho s námi i bývalý hráč Sigmy Olomouc a někdejší reprezentant,” řekl mně hned v úvodu rozhovoru předseda oddílu Martin Čechovský.

Vy chcete navázat na dřívější generace, které v Hodolanech hrávaly fotbal. Areál máte na příští roky v nájmu. Co jste zatím stihli a co bude dál?
Konečně nám přišlo vyjádření z Fotbalové asociace České republiky (FAČR), s tím že nás zaregistrovali. Zatím se setkáváme s pozitivními reakcemi. Kostru mužstva budou tvořit asi bývalí hráči, kteří tady působili ještě před sloučení s HFK Olomouc. Jsou to dneska chlapi ve věku kolem čtyřiceti let. Navíc jednáme se Slovanem Černovír, který má celkem silnou dorosteneckou základnu. Jejich kluci, kteří se neprosadí u nich v áčku, by mohli jít k nám na hostování. Podobný příslib máme také z Chválkovic. Těmto dvěma oddílům bych za to chtěl poděkovat.

Dáváte dohromady i tribunu. Jdete na to podobně jako to děla Petr Švancara při rekonstrukci stadionu Za Lužánkami. To znamená svépomocí…
Něco podobného v malém vydání (smích). Začali jsme postupně s drobnými opravami tribuny. Švancara je mediálně známa osoba a má větší šanci oslovit fanoušky a případné sponzory. My jsem před pár dny vyhlásili přes známé, že bude brigáda. Moc jsme nečekali, že by někdo dorazil. Setkalo se to ale s dobrým ohlasem. Přišlo 16 lidí a z nich spousta neměla s fotbalem ani nic společného, nikdy ho nehráli. Chtěli ale pomoci a projevili, že mají “hodolanské” srdíčko a přišli.

Areál vypadá hodně zpustle. Holice ho opustila po minulé sezoně. Když jsem přijížděl, tak na hlavní ploše pobíhal pes, kterého venčil jeho majitel. To je smutná etapa hodolanského fotbalu a sportu obecně.
Tím, že jsme svolali lidi na opravy stadionu, chceme trochu vyvolat hodolanský patriotismus. Když jsem byl já malý, tak jsme tady mohli sportovat. No a my chceme, aby tuto možnost měla i další generace. Jeden příklad. Do zdejších mateřských a základních škol chodí stovky dětí. Ty ale nemají pořádně kde mít venku hodiny tělocviku. Pořád se mluví, jak je potřeba děti podporovat v pohybu, jenže realita je někdy trochu jinde. Jednou z našich priorit je zpřístupnit hřiště škole na hodiny tělocviku. Chceme ať to tady žije.

Související: V Hodolanech našli poklad

Kdo vám s oživením fotbalové tradice v Hodolanech pomáhá?
Člověk, který přislíbil pomoc je Roman Sedláček. Bývalý hráč Sigmy Olomouc a reprezentant, který řekl, že do toho s námi půjde. V první sezoně by měl pomoci s trénováním a ve hře je varianta, že se znovu zaregistruje. To by byl velký návrat na trávníky. Jeho pomoci si všichni velmi vážíme.

Fotbalovému řemeslu se v Hodolanech učili výborní hráči. Například to byl Marek Heinz nebo Jan Vojáček. Zkusili jste některé bývalé hráče oslovit?
Teď řešíme hlavně papírování. Určitě to ale zkusíme. Kdyby se to povedlo třeba v případě Pavla Hapala, který tady už léta bydlí, tak to by byla paráda. To ale ještě předbíhám.

Začnete v nejnižší soutěži. Jaké budou cíle?
Byl bych alibista, kdybych řekl, že postoupit nechceme. Samozřejmě chceme hrát vyšší soutěž, ale když se to nepovede první rok, tak se nic neděje a stadion se nezboří. Základ je stabilizovat chod klubu a vycházet z toho na co budou prostředky. Nechceme se hnát někam do vyšších pater, když na to nebudeme mít finanční zajištění.

Přesně deset let nemají Hodolany svůj klub. Byl záměr založit ho právě s ohledem na toto “výročí”?
Spíš jsme to chtěli stihnout dřív. První konkrétnější snahy byly v roce 2012, tedy sto let po založení prvního oddílu v Hodolanech. Jenže tehdy se to nezdařilo. Co se dá dělat, už to odvál čas a my jdeme dál. Nyní se soustředíme, ať všechno zahájíme se ctí.

Kluby mají složitou situaci. Navíc v Olomouci jich je poměrně dost. Nemáte obavy, že budete trochu za otloukánky?
V současné době si připadáme jako Popelka, která přišla na ples v půjčených šatech a musí je za chvíli vrátit. Dali jsme dohromady nějaké staré sady dresů, které se budeme snažit upravit, aby se v nich daly odehrát soutěžní zápasy. Věřím tomu, že z vlastních finančních zdrojů, které už ale pomalu docházejí, a z peněz od sponzorů, to dáme dohromady. Doufáme i v pomoc města.

V Hodolanech je nyní pouze jedno hřiště. To škvárové už se dlouhé roky nevyužívá.
Jsme omezení tím, že bývalé škvárové hřiště patří městu. To však slibuje, že vystaví dětské a školní hřiště. Zatím se ale nic neděje, i když už mělo stát…

Související: Hodolany jsou po deseti letech zpět

Proč se bude klub jmenovat FC Sigma Hodolany?
Chtěli jsme používat jeden z původních názvů, ale to nám nebylo doporučené, protože tady vznikly tehdy nějaké finanční nesrovnalosti a údajně by se mohlo stát, že by za námi mohl přijít někdo s nějakou směnkou a my bychom museli platit. Přemýšleli jsme i o názvu SK Hodolany, ale ten patří někomu jinému.
Při hledání jsme pátrali v minulosti a inspirovala nás doba, kdy měl klub v názvu Sigma. V těch letech se celkem dařilo. Snad tím nikoho neurazíme a nepohněváme proti sobě.

Jak to bude s mládeží? Jaký máte plán do dalších měsíců a let?
25. dubna necháme na hřišti odehrát finále a souboj o třetí místo mistrovství republiky neslyšícím fotbalistům. Hned následující týden chceme udělat nábor na přípravku mládeže.

Autor

Ivo Opletal
O sportu píšu devět let. Pracoval jsem postupně v několika tištěných médiích jako redaktor. Pak jsem se na více než tři roky přesunul za mikrofon do rozhlasu. Nejvíc mě baví sportovní nebo technické texty a občas mám na něco názor. Více na BLOGu.

Okomentuj jako první článek "V Hodolanech měli brigádu jako Za Lužánkami"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..