Volejbalistky UP se připravovaly v Bělorusku

Osm zápasů během jedenácti dní sehrály volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v rámci svého herního soustředění v Bělorusku. Se silnými soupeři z postsovětských zemí a Polska svedly několik vyrovnaných bitev. Sokol Šternberk se připravoval doma a po třísetové výhře nad Přerovem slaví postup do čtvrtfinále Českého poháru.

Dva týdny v Bělorusku vyplnily olomoucké volejbalistky účastí na turnajích v Brestu a Baranoviči a týdnem pobytu v přípravném kempu v Tomašovce nedaleko Brestu. „Podmínky pro volejbal jsou v Bělorusku naprosto vynikající, určitě lepší než u nás. Tak kvalitní soupeře, s nimiž jsme se utkali, bychom v tuzemsku také nesehnali,“ chválil si zahraniční cestu trenér vysokoškolaček Jiří Teplý, kterého mrzela jen absence několika hráček. „Chalcarzovou a Simonu Janečkovou nepustily do Běloruska zdravotní problémy, Nachmilnerovou zase studijní povinnosti. Pro takto zúžený kádr byl program opravdu hodně náročný, zvládli jsme to však bez větších zdravotních potíží,“ potěšilo Teplého.

Na prvním turnaji v Brestu obsadily jeho svěřenkyně třetí místo, když porazily domácí tým 3:2, podlehly ruskému Čerepovci 0:3 a ukrajinskému Lucku 2:3. „V tiebreaku tohoto duelu jsme přitom vedli 10:5 a jen naše nezkušenost nás připravila o vítězství a tím i o cenné turnajové druhé místo,“ litoval Teplý.

Během týdenního pobytu v kempu v Tomašovce Hanačky kromě tréninků sehrály dva přátelské duely s Brestem; první prohrály 2:3 a ve druhém zvítězily 3:1. Potom už je čekal přesun do Baranoviči a zde zápasy se špičkovým ruským celkem Uraločka Jekatěrinburg (0:3), polským Bialystokem (1:3) a domácím Atlantem Baranoviči (2:3). „Zejména poslední porážka mrzí, protože jsme vedli 2:0, ale i přes výborný výkon nakonec prohráli. Vyrovnaný zápas jsme odehráli i s Polkami, které se však ukázaly jako kompaktní a vyzrálý celek a o své výhře rozhodly v koncovkách. Chyběla nám hlavně kvalita a zkušenosti Petry Chalcarzové, s níž bychom, troufám si tvrdit, na obou turnajích skončili druzí,“ míní Jiří Teplý.

V herní přípravě nyní pokračuje univerzita v domácích podmínkách. O víkendu 23. až 24. října ji čeká ve vlastní hale první ze dvou čtvrtfinálových turnajů Českého poháru, v jehož rámci se střetne se Šternberkem, Olympem Praha a Ostravou. Druhý turnaj, který rozhodne o postupu nejlepšího a případně i druhého celku z této skupiny, bude 6. až 7. listopadu hostit hala Olympu v Praze.

Zatímco Olomoučanky byly do pohárového čtvrtfinále nasazeny přímo, Sokol Šternberk si musel účast v jedné ze dvou skupin vybojovat v duelu s týmem PVK Přerov. Dva středomoravští rivalové se utkali ve šternberské hale Ecce Homo a vyrovnaný zápas skončil na první pohled jasným vítězstvím domácího celku 3:0. V každé z jednotlivých sad se však rozhodovalo až v koncovce, v té třetí Sokol dokonce úspěšně čelil setbolu hostí. Obě družstva se musela v utkání vypořádat s řadou absencí. Přerovu tak chyběly obě blokařky základní sestavy, Šternberk zase nastoupil jen s osmi hráčkami a bez libera.

„Před zápasem jsem byl mírným optimistou, ale naše plány narušila absence libera. Z tohoto pohledu je třísetová výhra pro náš mladý a nezkušený tým výborný výsledek,“ konstatoval kouč Sokola Šternberk Adrián Ferulík. „Prokázala se naše dobrá psychika, když jsme v úvodu každého setu prohrávali o čtyři až sedm bodů, ale od patnácti jsme měli pokaždé navrch. Dařilo se nám zejména na bloku, na ostatních činnostech budeme muset ještě zapracovat. Každopádně máme za sebou výborný vstup do sezony, díky čemuž nás čeká ještě minimálně šest zápasů s kvalitními soupeři,“ potěšilo Ferulíka.

Letošní systém Českého poháru volejbalistek posílá Šternberk do čtvrtfinálové skupiny s UP Olomouc, Olympem Praha a Ostravou. Tyto celky se střetnou na dvou turnajích v Olomouci a Praze vždy každý s každým. Do semifinále postoupí z této i druhé čtyřčlenné skupiny (KP Brno, Slavia Praha, Frýdek-Místek a Liberec) vítězové a také lepší tým z druhých míst. Ten změří v boji o finále síly s nasazeným Prostějovem, vítězové skupin se střetnou spolu.

TJ Sokol Šternberk – PVK Přerov 3:0 (22, 22, 24)

Rozhodčí: Antušák a Blažek. Čas: 80 minut. Diváků: 100.

Šternberk: Hrabalová, Halamíčková, Piňosová, Dřímalová, Šenková, Holásková. Střídaly: Oborná, Sochorcová.

Přerov: Ticháčková, Gáliková, Skřičková, Cebáková, Gambová, Mrázková. Libero: Zajícová. Střídala: Nucová.

Okomentuj jako první článek "Volejbalistky UP se připravovaly v Bělorusku"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..