Vysokoškolačky touží po medaili, Šternberk po play-off

Navázat na loňskou úspěšnou sezonu a pokud možno ji ještě výsledkově vylepšit. Takové jsou cíle volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc a Sokola Šternberk před novým ročníkem extraligy a domácích i evropských pohárových soutěží. Oba středomoravské celky do něj vstupují s posílenými kádry a přiměřenou dávkou sebevědomí i mírného optimismu.

Zacinkají Vysokoškolačky?

Před zahájením minulé, nakonec výsledkově úspěšné sezony nebylo v oddílech olomouckých a šternberských volejbalistek, které se vloni i letos přes léto připravovaly společně, příliš veselo. „Odešlo nám tehdy sedm hráček základní sestavy,“ připomněl těžké chvíle z loňského léta a podzimu předseda ženského volejbalového oddílu SK UP Olomouc Jiří Zemánek. „Přesto Šternberk proklouzl do play-off a v Olomouci se slavilo druhé místo v poháru, třetí v extralize a nakonec i vítězství na Akademických hrách. Letos se k nám některé hráčky naopak vrátily zpět a podařilo se nám navíc i posílit, takže situace je z tohoto pohledu lepší. Cílem je proto znovu navázat na poslední úspěchy, což pro Olomouc znamená být v lepší pětce týmů po základní části a pak se dál uvidí i podle sportovního štěstí,“ řekl Zemánek.

S vytyčenými cíli souhlasí i šéftrenér Univerzity Palackého Jiří Teplý. „Na jaře jsme sezonu končili po odchodu Petry Chalcarzové na mateřskou se sedmi hráčkami, přesto se podařilo vybojovat bronz. Úkol proto zněl především kádr doplnit, což se nám, myslím, podařilo. Přípravu jsme zahájili soustředěním v domácích podmínkách v Olomouci a jejím vrcholem byla účast na kvalitně obsazeném turnaji v běloruském Baranoviči, kde jsme odehráli několik dobrých zápasů, navíc s úspěšnou tečkou, když se nám podařilo porazit tým ze silné polské nejvyšší soutěže Bialystok. Teď v sobotu nás ještě čeká přátelský zápas s Prostějovem a pak už vstoupíme do ligového kolotoče, v němž teprve zjistíme, jak na tom jsme. Navíc nás čeká konfrontace s Evropou v podobě zápasů s belgickým Charleroi v Poháru CEV,“ zmínil Teplý.

Brazilská posila

Ten je s posílením svého týmu spokojen, i když jako správný trenér s úsměvem říká: „Pochopitelně bych si dokázal představit i jiné posily, ale v rámci našich finančních možností je to dobré. Někdejší mládežnické reprezentantky, smečařky Košická s Kojdovou jsou velmi kvalitní hráčky. K tomu jsme angažovali brazilskou blokařku Julianu Tiago, která by po nezbytné adaptaci měla být také posilou. Další mladé hráčky se budou ještě učit od zkušenějších kolegyň, například nahravačka Uhrová z Nového Jičína,“ konstatoval Teplý.

Nápad přivést na Hanou posilu z Jižní Ameriky byl podle olomouckého kouče trochu riskem, který by měl ale zatraktivnit celou domácí extraligu. „Řekli jsme si, že liga je občas trochu fádní, a rozhodli jsme se, že zkusíme získat atraktivní hráčku ze zajímavé destinace. Zatím tu měl cizinky z pro nás exotických zemí jen Prostějov, tak jsme to chtěli zkusit také. Vždyť liga se hraje hlavně pro diváky, pro které by to mělo být zajímavé zpestření. Původně jsme potřebovali smečařku a měli jsme tu na zkoušku jednu Srbku, ale nebyla lepší než české hráčky, tak jsme dali přednost Kojdové a Košické. Julianu jako třetí blokařku jsme si vybrali z nabídek manažerů na internetu, což je i po finanční stránce jisté riziko. Má ale snahu, chce se učit i česky, i když zatím je to při komunikaci s ní trochu složitější, protože nehovoří příliš dobře anglicky a portugalsky s ní komunikujeme jen přes tlumočníka,“ popsal okolnosti historického kontraktu pro olomoucký volejbal Jiří Teplý.

Na nadcházející sezonu v novém angažmá se těší i obě nové olomoucké smečařky. „Ve Frýdku-Místku jsem byla dlouho a potřebovala jsem změnu. Olomouc patří mezi přední celky české extraligy a jsem ráda, že jsem tady,“ říká Helena Kojdová. Podobně hovoří také Darina Košická, která se do Olomouce dostala rovněž z Frýdku-Místku oklikou přes Prostějov a Šternberk. „V Prostějově jsem převážně seděla na lavičce. Pozitivní pro mě bylo, že jsme hodně cestovali a poznala jsem spoustu zemí, ale teď bych chtěla hlavně hrát, což se mi v Olomouci snad podaří,“ přeje si Košická.

První extraligový zápas nové sezony sehrají vysokoškolačky ve čtvrtek 18. října od 17 hodin doma proti Královu Poli Brno.

Šternberk: Hlavně klid a snad i play-off

O poznání skromnější cíle než v Olomouci mají tradičně ve šternberském Sokolu. „Chtěli bychom pokud možno dříve než naposledy a hlavně v poklidu dojít do play-off a tím si také zajistit záchranu v nejvyšší soutěži. Pak se uvidí, jestli z toho bude šesté, nebo třeba sedmé místo,“ plánuje předseda šternberského volejbalu Michal Oborný a i on si pochvaluje letní změny v týmu: „Vrátila se blokařka Piňosová, přičemž právě na bloku jsme měli rezervy. Podařilo se nám i zprofesionalizovat realizační tým, když asistentkou trenéra bude někdejší reprezentantka Jana Teplá, od jejíchž zkušeností si hodně slibujeme. Jinak základ družstva zůstává stejný, stavět budeme opět na osvědčených oporách,“ plánuje Oborný.

Trenér Sokola Radomil Juřík rozdělil hodnocení letní přípravy na dvě části. „Nejprve jsme kvalitně trénovali společně s Univerzitou Palackého a pak jsme se zúčastnili několika turnajů. Hodně nás naučil ten v běloruském Mozyru, kde jsme obsadili třetí ze čtyř pozic, ale vyzkoušeli jsme si hlavně fungování v nezvyklých a diskomfortních podmínkách, což se nám v lize bude hodit. Družstvo je slušně postavené, všechny posty jsou zdvojené, jen by to chtělo ještě jednu smečující hráčku. Snad se na tomto postu chytne mladá Římská, která se na turnajích jevila velmi dobře,“ poznamenal Juřík.

Šternberk ve svých předchozích třech extraligových sezonách sázel především na bojovnost a týmový výkon, díky čemuž byl hlavně v domácím prostředí nebezpečným protivníkem i pro favorizované soupeře. „Chtěly bychom v této hře dál pokračovat a věříme, že nám znovu bude pomáhat i naše výborné publikum,“ obrací se na fanoušky kapitánka sokolského celku Markéta Janečková.

V prvním extraligovém kole však její tým začíná venku, 18. října zajíždí do Prostějova, kde se hraje od 17 hodin.

Kádr SK UP Olomouc pro sezonu 2012/13

Nahravačky: Veronika Tinklová, Markéta Uhrová.

Smečařky: Alena Honková, Helena Kojdová, Darina Košická, Lucie Polášková

Univerzálky: Hana Vanžurová

Blokařky: Iva Nachmilnerová, Juliana Tiago, Eva Rutarová

Libero: Hana Maléřová

Přišly: Juliana Tiago (Brazílie), Kojdová (Frýdek-Místek), Košická (Šternberk), Uhrová (Nový Jičín)

Odešly: Grofková (Šternberk), Chalcarzová (přerušení činnosti), Klhůfková (OP Prostějov), Milovová (Litovel), Pavlitová (přerušení činnosti)

 

Kádr TJ Sokol Šternberk pro sezonu 2012/13

Nahravačky: Martina Dřímalová, Michaela Rašková.

Smečařky: Markéta Janečková, Lenka Oborná, Jana Vláčilová.

Univerzálky: Simona Janečková, Zuzana Římská.

Blokařky: Kateřina Holásková, Lucie Piňosová, Alexandra Sochorcová.

Libera: Simona Hronová, Veronika Grofková

Přišly: Grofková (Olomouc), Piňosová (Ostrava), Vláčilová (OP Prostějov)

Odešly: Košická (Olomouc), Segeťová (Nový Jičín)

Autor: TZ

Okomentuj jako první článek "Vysokoškolačky touží po medaili, Šternberk po play-off"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..