Zdeněk Psotka hodnotí podzimní sezonu

Den po posledním podzimním utkání, ve kterém Modří porazili Příbram tři k jedné, se sešel trenér Zdeněk Psotka s novináři, aby zhodnotil první polovinu sezony. Třetí místo, jednatřicet bodů, ale i výkony jednotlivých řad, na to vše ale i spoustu dalšího při půlhodinovém posezení.

O prvním z cílů – přitáhnutí diváků

První: Předvádět takový fotbal, aby do hlediště přišlo více diváků. Slibovali jsme si od reprezentačního utkání, že naplní stadion a potom se diváci chytnou. To se stalo se Spartou, ale bohužel jsme to domácí utkání bodově nezvládli a od té doby byla návštěva v uvozovkách průměrná, i když je vyšší než v loňské sezoně. Chtěli jsme více, ale vím, že na jaře hrajeme doma se Slavií, Baníkem, Slováckem, Plzní, takže to jsou soupeři, na které by mohli diváci přijít.

O druhém z cílů – zapracováním talentovaných mladíků

Začleňování mladých hráčů a stabilizace našeho kádru. To bylo na podzim hodně složitější, protože se nám dařilo, hrálo dvanáct třináct hráčů. V úvodu chyběl Michal Ordoš a taková fluktuace jako v loňském a předloňském ročníku nebylo a tolik prostoru noví mladí hráči nedostali jako v minulých sezonách.

O třetím z cílů – boji o Evropskou ligu

Řekli jsme si, že chceme bojovat o Evropskou ligu, ať už v Gambrinus lize nebo Ondrášovce a zatím jsme s tím navýsost spokojeni, protože jsme na pořád ve hře a jsme na místě, které zaručuje postup do Evropské ligy.

O boji o titul

My jsme pořád tvrdili, že hrajeme o Evropskou ligu. Chceme hrát s mužstev, které se o ni perou a jestli nám to na jaře umožní to, že budou před námi ztrácet, tak budeme hrát i o první místo. Ale to záleží na soupeřích – na Plzni a na Spartě.

O brankářích

V létě jsme vyzkoušeli hodně netradiční způsob řešení, protože jsme měli v přípravě Tomáše Lovásika, který na jaře odchytal spoustu dobrých zápasů, měli jsme Martina Blahu, který  v závěru loňské sezony měl taky vynikající utkání. A vrátil se nám po zranění Peťa Drobisz. Takže všichni dostali šanci, ale v přípravě se nám zdáli rovnocenně Peťa Drobisz s Martinem Blahou. Během podzimu ukázal vyšší stabilitu výkonnosti Peťa a myslím, že to byla jedna z nejzdařilejších půlsezon, kterou tu v Olomouci měl. Hodně se zlepšil v komunikaci s hráči, mladým pomáhal s řízením obrany, řešení centrovaných míčů, míčů za obranu, v tom byl velký posun.

O obráncích

Nechali jsme tu Tomáše Kalase s tím, že se bude rozehrávat před sezonou a bohudík nám to vykrystalizovalo tak, že se do výborné formy dostali stoperská dvojice Kučera, Škerle. Vpravo hrál stabilně Tomáš Janotka, vlevo Michal Vepřek a neměli jsme důvod sahat do obrany, sedli si a jejich výkonnost byla celou dobu nadprůměrná. Když přišlo zranění, tak se nám to podařilo zacelit, tím, že Pavel Dreksa zůstal v klubu, uzdravil se a jeho výkony byly ze začátku nadstandardní. Co se týče menších záskoků je vidět, že kluci mají rezervy. Machalický, Kalas, Murin jsou hráči do budoucna, ale na výkonnost, kterou měla naše obrana, ještě momentálně nemají.

O výkonech zálohy

V první polovině sezony jsme hráli jiným stylem, v rozestavení 4-3-3, kde nám fungovala záložní řada Kaščák nebo Rossi, Bajer, Hořava a alternoval tam i Honza Navrátil a myslím, že tento fotbal byl pro mě hodně pohledný, atraktivní, hodně pohybu. Bylo tam spoustu přihrávek, přesně takový, jaký si představuju, že bychom měli hrát. Bylo tam hodně dobré defenzivní práce v presinku díky Navrátilovi a Bajerovi. Myslím, že Bajer měl v první polovině podzimu reprezentační formu.

Ve druhé polovině uzdravením Michala Ordoše a dvěma nepodařenými výsledky jsme hru změnili – hrálo se více pomocí dlouhých přihrávek, dali jsme více útočníků a byl to podobný styl jako v závěru loňského podzimu. Hra už asi nebyla tak koukatelná, ale zase jsme byli hodně více důrazní v osobních soubojích, vytvářeli jsme si spoustu šancí.

O hře útočníků

Přesto, že máme hodně gólů, byla to nejmíň stabilní řada. Doma excelentní výkony od většiny hráčů, ale na venkovním hřišti jsme se vyjma utkání v Jablonci nedokázali sladit a odehrát alespoň devadesát procent toho, co mají hráči v sobě. Malé sebevědomí, málo jsme zkoušeli jeden na jednoho a možná nás to stálo několik bodů. Na tom budeme muset na jaře zapracovat, abychom byli stejně sebevědomí i na soupeřově hřišti.

O sebevědomí hráčů

Myslím, že se v Olomouci změnila struktura diváků, jsou hodně pozitivní a pomáhali hráčům  v situacích, kdy se nedařilo. Měli jsme zápasy doma, kdy jsme v prvním poločase nedali branku, ale diváci neustále povzbuzovali a pokud se něco nepovedlo, tak je spíše pochválili. V tomto byl velký rozdíl. Než jsme se dostali k první brance a uklidnili se, tak nám hodně pomáhalo publikum. Venku nám to chybělo a celý proces získávání sebevědomí trvá už dva a půl roku a musím říct, že hráči na tom obrovsky zapracovali. Ještě máme pořád rezervy a třeba Michal Hubník to ukázal jednoznačně – v závěru podzimu, kdy se mu dařilo, nastoupil v reprezentaci, tak byl na hřišti k neudržení.

O absenci Radima Kučery

V prvních zápasech co se týče herní složky to Pavel Dreksa zvládl velmi dobře. Ale souvisí to s otázkou sebevědomí, kdy Radim Kučera je přesně ten typ člověka, který ví kdy co jak má říct a to když měl sádru, tak nám chybělo. Chybělo nám to v utkání na Slavii, v Hradci Králové. Myslím si, že to správné slovo zevnitř kabiny je pořád pro naše mužstvo potřebné a v tomto je Radim nenahraditelný.

O zklamáních

Jediné zklamání na podzim bylo první poločas v Hulíně, kdy jsme dali do zápasu spoustu mladých hráčů a nepřesvědčili mě svým nasazením. A pak zápas v Hradci Králové, kdy jsme na nás netradičně hodně chybovali při kombinaci, rozehrávce a při řešení útočné fáze.

O riziku zimního rozprodeje kádru

Nemám tyto obavy. Nevím o žádných konkrétních nabídkách na hráče. Víme, že je zájem o Michala Hubníka, ale není žádná konkrétní nabídka. Domlouvali jsme se s vedením klubu, že jeden hráče pokud přijde nabídka, tak by se prodat z ekonomických důvodů, ale zároveň máme přislíbeno, že v případě, že by to byl útočník, tak bychom jednoho útočníka koupili. Co se týče ostatních hráčů, tak zatím indicie k tomu, aby byla nějaká nabídka nemáme a myslím si, že ani nebude.

O výkonech Michala Hubníka

Vždycky, když jsme v létě hráli přípravu s těžkými soupeři nebo Evropskou ligu, tak Michal patřil k nejlepším hráčům. Ztratil tam ten svůj v uvozovkách komplex z neproměňování šancí. Hrál v plné rychlosti i dobře technicky a vždycky ten překvapivý pocit z té hry, kterou předváděl s těmito těžkými soupeři, letos přenesl do ligy. Podařilo se mu dát brzo branky, což ho uklidnilo, stejně jako, že má doma dítě. Domluvil se i s klubem, že prodlouží, přitom měl vždycky spoustu zaječích úmyslů. Teď otočil, je tu spokojený a to, že dává branky, to je největší překvapení. Ta hra ani moc ne, i když taky jsme nečekali, že by se mohl až tak technicky zlepšit.

O výkonech Jakuba Petra

Souhlasím s tím, že jeho výkonnost šla rapidně nahoru, hlavně v defenzivní činnosti, kde byl výborný. V některých dokonce i lepší než v ofenzívě. To je ten nejpodstatnější rozdíl, že Kuba začal hodně pracovat i na trénincích. Přijalo ho i publikum a nebyl pod takovým tlakem, přece jenom mu pomohlo i to, že se do sestavy začlenil Honza Navrátil a nebyl ten jediný mladý talent, který byl v sestavě. Dal pět branek a hlavně díky hře, kterou jsme předváděli, měl hodně centrovaných míčů z pravé strany, po kterých padaly branky. Myslím, že i on ví, že má stále rezervy, hlavně v tréninku a pokud tohle dožene, tak bude ještě lepší.

O zimní přípravě

Bude stejná jako v předchozích ročnících. Celý leden budeme v Olomouci využívat našeho krásného areálu pro kondiční složku a začátkem února budeme odjíždět na herní soustředění do Turecka. Závěr budeme absolvovat přípravné utkání se Sokolovem doma.

O spolupráci s Chelsea FC

Díky Tomášovi (Kalasovi – pozn. aut.) pořád komunikujeme, teď jsem zrovna dotelefonoval, bavili jsme se analýze jeho výkonů. Bavíme se o dalších možných variantách. Tomáš po absolvování příštího týdne, kdy máme ještě rehabilitační cyklus, poletí na Chelsea, kde bude s nimi trénovat. My se tam za ním pojedeme podívat kolem 10. prosince na tři čtyři dny.

O očekávání od jarní části sezony

Je to hodně předčasné, ale kdybychom udrželi tu pozici, na které jsme, byli bychom šťastní. Víme, že tlak od mužstev za námi je – Boleslav hraje velmi dobře, Teplice a Jablonec se vzchopili a začali získávat body. V závěru bodoval Liberec, takže konkurence bude veliká, ale jsme rádi, že jsme pořád na dvou frontách – budeme hrát Ondrášovku a myslím si, že máme výhodu v tom, že těžká utkání budeme mít na Andrově stadionu. Věřím, že když je zvládneme, tak bychom se měli udržet na těchto pozicích, které budou zaručovat Evropskou ligu.

Okomentuj jako první článek "Zdeněk Psotka hodnotí podzimní sezonu"

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..